Google+ Sayfamız Youtube Sayfamız Facebook Sayfamız
Bugun...
KADIN ÇİFTÇİLERİ HEYECANLANDIRAN GEZİ

Cep telefonları ile her şeyi kaydettiler...

Okunma: 2539

23.03.2018 17:01

kadın çiftçi, mantar, istiridye, mantar, mantar üretimi, bartın mantar, sütlüce, kozcağız, tarım, tarım il müdürlüğü, bartın tarım, bartın mantar üretimi, haber, bartın haber, abdulsetter bayram, abdurrahman usta, girişimci, girişimci kadın, kadın çiftçi,
Facebook'ta Paylaş

"Tarımda Kadın Girişimciliğinin Güçlendirilmesi Programı" kapsamında Bartın’da girişimcilik eğitimi alan yaklaşık 75 kadın çiftçi Sütlüce Köyünde bulunan mantar üretim tesisi ve bodur meyve bahçesini gezerek gözlemlerde bulunup tesis sahiplerinden bilgi aldılar.

 

2018 yılında Bartın’ın da dahil olduğu "Tarımda Kadın Girişimciliğinin Güçlendirilmesi Programı" kapsamında kırsal alanda yaşayan ve yoğun olarak tarımın içinde yer alan 18-40 yaş arası kadın çiftçilere yönelik "Tarımda Genç Girişimci Kadınlar Güçleniyor" projesi ile Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Türkiye Ziraat Odaları Birliği ve Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü arasında imzalanan "Aktif İş Gücü Piyasası Programları İşbirliği Protokolü" esas alınarak İŞKUR/KOSGEB işbirliği ile istihdama yönelik sertifikalı 32 saat 5 gün süreli Uygulamalı Girişimcilik Eğitimleri verildi.

 

 Verilen eğitim programına katılan 75 girişimci adayı kadın çiftçiler Sütlüce Köyünde bulunan mantar üretim tesisi ve bodur meyve bahçesini gezdi. Düzenlenen inceleme gezisine Bartın İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Abdulsetter Bayram ve KOSGEB Bartın İl Müdürü Abdurrahman Usta’da eşlik etti.

 

Amaç kadın girişimciliğinin özendirilmesi

 

Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi ile ilgili açıklamalarda bulunan Bartın İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Abdulsetter Bayram, “ Tarımda Kadın Girişimciliğinin Güçlendirilmesi Programı ile kırsalda kadın girişimciliğinin özendirilmesi, desteklenmesi ve yatırım imkanlarının geliştirilmesi, uygulanabilecek girişimci kadın çiftçi projelerinin hayata geçirilmesi ile kırsalda kadın girişimciliğinin arttırılması amacıyla 2015 yılında "Tarımda Kadın Girişimciliğinin Güçlendirilmesi Programı" başlatıldı. 2018 yılında seçilmiş 29 ilden biri olan İlimizde "Tarımda Genç Girişimci Kadınlar Güçleniyor" sloganı ile kırsal alanda yaşayan ve yoğun olarak tarımın içinde yer alan genç kadınlara yönelik faaliyet gösteriyor. Bu program ile kırsal alanda genç kadınlara yönelik sürdürülebilir iş olanaklarının yaratılması, mevcut istihdam olanaklarının korunması, bu sayede kırsal alanların ekonomik faaliyet düzeylerinin artırılması, kırsal nüfusun azalmasının önlenmesine katkıda bulunulması ve farkındalık yaratılması amaçlandı.”dedi.

 

Paketleme ve işlemeye KOSGEB desteği var

 

KOSGEB Bartın İl Müdürü Abdurrahman Usta ise yaptığı konuşmada; "Desteklenen üst limit miktarı, 50.000 TL hibe 100.000 TL faizsiz kredi olmak üzere toplam 150.000 TL'dir. Verilen hibede Erkek girişimciler için %70, kadın, gazi, birinci derecede şehit yakını veya engelli girişimciler için %90 oranında destek uygulanacaktır. Girişimci adaylarımız devletimizin bu desteklerinden faydalanmalıdır. Yetiştirmede Tarım’ın işleme ve paketlemede KOSGEB’in desteği var Esasında tarım ve hayvancılık kısmının sadece yetiştirme kısmına destek olamıyoruz fakat bu tarım ve hayvancılık ile ilgili ürünlerin işlenmesi ve paketlenmesi süreci ile ilgili bizim desteklerimiz mevcut. İnşallah başarılı girişimcilerin sayısı çoğalarak devam eder. Dediğimiz gibi yetiştirme anlamında tarımın paketleme ve işleme anlamında KOSGEB’in desteği var.”dedi.

 

Girişimci adayı kadın çiftçiler Sütlüce Köyünde bulunan mantar üretim tesisi ve bodur meyve bahçesini gezerken tesis sahiplerinden de bilgiler aldılar. Kadın çiftçilerin gezi programı esnasında oldukça heyecanlandıkları ve cep telefonları ile görüntüler aldıkları gözlendi.

 

Hayallerimizi gerçeğe dönüştürmemiz gerekiyor

 

Programa katılan bazı kadınlar gezi programının çok faydalı olduğunu kaydederek, “Bizlerde buradaki tesisler gibi tesisler kurarak iş hayatına atılmayı istiyoruz. Ailelerimizin ön yargılarını yıkarak bize destek olacaklarına inanıyoruz. KOSGEB’in ve Tarım Bakanlığının bu konudaki destekleri de gerçekten çok önemli. Bugün bu gezi programı sayesinde mantar üretim tesisi ve elma bahçelerini görünce heyecanlandık.  Tabi ki bu heyecanımızla hayallerimizi gerçeğe dönüştürmemiz gerekiyor. İnşallah bizlerde başarılı girişimci kadınlar arasında yerimizi alacağız. Bu sayede aile ekonomimize destek sağlarken aynı zamanda ülke ekonomimize de destek sağlamış olacağız ” şeklinde görüşlerini ifade ettiler.

Etiketler: kadın çiftçi, mantar, istiridye, mantar, mantar üretimi, bartın mantar, sütlüce, kozcağız, tarım, tarım il müdürlüğü, bartın tarım, bartın mantar üretimi, haber, bartın haber, abdulsetter bayram, abdurrahman usta, girişimci, girişimci kadın, kadın çiftçi,
Okuyucu Yorumları

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan sitemiz sorumlu tutulamaz.

Facebook'da Bizi Takip Edin

0.119
0.11942020-02-21 05:16:57