Google+ Sayfamız Youtube Sayfamız Facebook Sayfamız
Bugun...
KADIN KAÇIRMA OLAYI AKILLARA BU SORUYU GETİRDİ

...

Okunma: 6911

05.01.2017 18:27

kadın kaçırma, okul, güvenlik, polis, özel güvenlik,
Facebook'ta Paylaş

Bartın Cumhuriyet Ortaokulu önünde yaşanan kadın kaçırma olayı “Okullarda güvenlik zafiyeti var mı?” sorusunu gündeme getirdi.

 

Bartın’da geçtiğimiz gün Cumhuriyet Ortaokulu önünde sabah saatlerinde yaşanan olayda bir kadın önce konuştuğu ardından tartışmaya başladığı kişiler tarafından zorla araca bindirilerek kaçırıldı.

 

Kadının araca bindirilişi esnasında ki çığlıkları üzerine olaya şahit olan çevre sakinleri durumu polis ekiplerine bildirdi. Polis ekiplerince kadının zorla bindirildiği otomobil Çatmaca Mevkiinde durduruldu. Araç içindeki şüpheliler ve zorla araca bindirilerek kaçırılan kadın ifadeleri alınmak üzere Emniyet Müdürlüğüne götürüldü.

 

Güvenlik kameralarına da yansıyan bu olayın ardından okullarda ve okul çevrelerinde ki güvenlik önlemleri bir kez daha gündeme geldi.

 

Emniyet Genel Müdürlüğü 16 Eylül 2016’da yeni eğitim-öğretim döneminde okullarda güvenli eğitim ortamının sağlanması adına okul çevrelerinde alınacak güvenlik tedbirlerini açıklamış ve bu tedbirlerin yer aldığı genelge 81 İlin Emniyet Müdürlüğüne gönderilmişti.

 

Emniyet Genelge Yayınlamıştı

 

Emniyet Genel Müdürlüğünce çocukların eğitimlerini güvenli bir ortamda sürdürebilmeleri, okulda ve okul çevrelerinde her türlü suç ve şiddetten, madde bağımlılığı başta olmak üzere kötü alışkanlıklardan korunması amacıyla 2016/2017 eğitim-öğretim döneminde okul çevrelerinde alınacak tedbirlerin yer aldığı genelge ile “Polis İrtibat Görevlileri” uygulamasına devam edilmesi, görevlendirilen personelin okul idaresi ile etkin bir şekilde işbirliği içerisinde olması, Polis sorumluluk bölgelerinde bulunan tüm okullarda risk değerlendirilmesi yapılarak tespit edilen risk durumlarına göre resmi ve sivil ekipler görevlendirilmesi, okul irtibat görevlilerinin bir hafta, üç hafta ve bir ay olarak belirlenen periyotlarla sorumlu oldukları okul yöneticileri ile en az bir defa görüşme yapması, eğitim güvenliğini tehdit eden faktörlerin belirlenerek bu faktörlerin ortadan kaldırılmasına yönelik çalışmalara ağırlık verilmesi, suç işlemeyi alışkanlık haline getiren ve okul güvenliğini etkileyen öğrenciler ile ilgili diğer kurum ve kuruluşlarla işbirliği içerisinde çalışmalar yapılarak, uzmanlar tarafından yapılacak değerlendirme ile gerektiğinde psiko-sosyal destek verilmesinin sağlanması, öğrencilerle yakın temas halinde olan çalışanlar ile ilgili çalışmalar yapılarak, okul çevrelerinde bulunan internet kafeler, elektronik oyun salonları, kahvehaneler başta olmak üzere umuma açık yerler ile park ve bahçelere yönelik denetimlerin artırılması, okulla ilişkisi bulunmayan şahısların okul çevrelerinden uzaklaştırılmaları, okul giriş ve çıkış saatlerinde; okul önlerinde, okul çevresinde ve okul güzergahlarında genel asayiş ve trafik önlemlerini almak için yeteri kadar yaya ve motorize ekip görevlendirilmesi, uyuşturucu ile mücadele birimleri tarafından okul önü ve çevresinde idari ve adli tedbirlerin artırılması, uyuşturucu ticareti ve kullanımının önlenmesi için Narkotim ekiplerinin etkin olarak kullanılması, eğitim-öğretim ortamını olumsuz etkilediği değerlendirilen metruk bina ve yapılar hakkında gerekli işlemlerin İçişleri Bakanlığının Genelgesine göre yerine getirilmesi istenilmişti.

 

Velilerde tedirginlik yarattı

 

Artan terör olayları, silahlı ve bombalı saldırıların yaşandığı Türkiye’de vatandaşlar arasında metropol şehirlere göre güvenli şehir olarak nitelendirilen Bartın’da okul önünden kadın kaçırma olayı yaşanması tüm velileri tedirgin etti.

 

Haber Merkezimize gelen telefonlarda okullarda güvenlik konusunun gündeme getirilmesi istenilirken yaşanan kadın kaçırma olayının ardından, “Okullarda özel güvenlik ihtiyacı var mı?” sorusu da tekrar gündeme geldi.

 

Emniyet personeli yeterli mi?

 

Yaşanan olayın ardından merak edilen bir diğer konu da Bartın İl Emniyet Müdürlüğünde görevli personel sayısının yeterli olup olmadığı. 15 Temmuz darbe girişiminin ardından FETÖ/PDY terör örgütü ile ilişkisi tespit edilen, ilişkisi olduğu ihtimali bulunan ve söz konusu terör örgütünün haberleşme ağı olan Bylock programını kullandıkları belirlenen onlarca polis memuru açığa alınmıştı.

 

FETÖ/PDY terör örgütü ilişkileri nedeniyle onlarca polis memurunun açığa alındığı göz önünde bulundurulduğunda, halkın güvenliği için her türlü koşulda fedakarca ve 7/24 esasına göre görev yapan Bartın İl Emniyet Müdürlüğünün ilde asayişi sağlama bakımından personel sayısında sıkıntı yaşayıp yaşamadığı da akıllarda soru işareti olarak yer alıyor. 

Etiketler: kadın kaçırma, okul, güvenlik, polis, özel güvenlik,
Okuyucu Yorumları

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan sitemiz sorumlu tutulamaz.

Facebook'da Bizi Takip Edin

0.69585
0.696372020-06-07 11:36:28