Google+ Sayfamız Youtube Sayfamız Facebook Sayfamız
Bugun...
KADINA YÖNELİK ŞİDDETE KARŞI MÜCADELEYE DİKKAT ÇEKİLDİ...

KADINA YÖNELİK ŞİDDETE KARŞI MÜCADELEYE DİKKAT ÇEKİLDİ.

Okunma: 789

05.12.2018 11:27

Facebook'ta Paylaş

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü ve Bartın TSO Kadın Girişimciler Kurulu tarafından Kadına Yönelik Şiddetle Uluslararası Mücadele Günü kapsamında Kadına Yönelik Şiddet ve Toplumsal Cinsiyet Eşitliği paneli düzenlendi.

 

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Bartın İl Müdürlüğünde gerçekleştirilen panele Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Mahmut Şahin, SGK İl Müdürü Ekrem Öztekneci, TSO Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı Gülsüm Karakaş ve yönetim kurulu üyeleri, kurum, kuruluş ve sivil toplum kuruluşları temsilcileri ile personelleri katıldı.

 

Şahin: “Farkındalık çalışmaları yürüttük”

 

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Mahmut Şahin Kadına Karşı Şiddet konusuna dikkat çekmek amacıyla ve farkındalık oluşturmak amacıyla çeşitli etkinlikler düzenlediklerini ifade ederken, “Bartın Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü olarak 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Uluslararası Mücadele Gününü de içerisine alan Kasım ayı boyunca, İl Müdürlüğümüz Kadın Hizmetleri Birimimiz ile bağlı Kuruluşumuz ŞÖNİM (Şiddeti Önleme ve İzleme Merkezi Müdürlüğü) işbirliğinde, eğitim, seminer, yürüyüş ve halka ulaşabildiğimiz pek çok noktada, başta İl Emniyet Müdürlüğü ve İl Sağlık Müdürlüğü olmak üzere, Bartın Belediyesi, Bartın Barosu, İl Müftülüğü,  Sosyal Güvenlik Kurumu, Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü ile ilimizdeki diğer tüm paydaş Kurum ve Kuruluşlarının da desteğiyle Kadına Karşı Şiddet konusuna dikkat çekmek amacıyla çeşitli farkındalık çalışmaları yürüttük. Bu konudaki çalışmalarımız her dönemde devam edecek” dedi.

 

Karakaş: “Farkındalığın geliştirilmesi gerekmekte”

 

Kadına şiddet konusunda ortaya çıkan istatistiklerin son derece rahatsız edici boyutlarda olduğunu ifade eden Bartın Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı Gülsüm Karakaş ise, “25 Kasım Dünyada ve ülkemizde “Kadına Şiddete Karşı Mücadele ve Dayanışma Günü” olarak kutlanıyor. Dünya Sağlık Örgütü istatistiklerine göre dünyadaki üç kadından biri yaşamları boyunca en az bir kez fiziksel ya da cinsel saldırıyla karşı karşıya kalıyor. Ülkelerin gelişmişlik düzeyi azaldıkça bu saldırılarla ilgili şikayetlerin adli makamlara yansıtılması dikkat çekici bir şekilde azalıyor. Türkiye’de kadın cinayetleri 2017’de yüzde 28 artmış görülmektedir. Bu da gösteriyor ki her ülkede şiddete karşı çok iyi şeyler yapılmasına rağmen istatistikler hala son derece rahatsız edici boyutta yer almaya devam etmektedir. Kadına şiddetin bireylerin yaşamına ve toplumlarımıza etkisi oldukça üzücüdür. Her birey,  toplum ve hükümet kadına yönelik şiddete karşı yüksek sesle tepkisini göstermekle yükümlüdür. İş yerlerimizde, okullarımızda, topluluklarımızda, evlerimizde hepimiz yeter demeliyiz. Sadece kadınların ve kız çocuklarının menfaati için değil hepimizin menfaati için ve derin süregelen değişiklik yapmak için topluca çalışmamız gerekmektedir. Kadına yönelik şiddet sorununun sona ermesi için kadına şiddete karşı bilinç ve farkındalığın geliştirilmesi gerekmektedir. Şiddeti engellemeye çalışmalı ve duyarlı olmalıyız.” diye konuştu.

 

Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, Şiddeti Önleme ve İzleme Merkezlerinden Sorumlu Şube Müdürü Serap Sever tarafından verilen panelde kadına yönelik hizmetler konusunda bakanlığın yürüttüğü ve planladığı çalışmalara yönelik bilgilendirilme yapıldı.

 

Programın sonunda panelist Seray Sever’e, Pinaldi ve Aytim Tekstil temsilcilerine kadına yönelik şiddete karşı çalışmalarından dolayı plaket takdim edildi.

Etiketler:
Okuyucu Yorumları

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan sitemiz sorumlu tutulamaz.

Facebook'da Bizi Takip Edin

0.04095
0.041272020-05-26 20:04:41