Google+ Sayfamız Youtube Sayfamız Facebook Sayfamız
Bugun...
KALAYCI'DAN ÇARPICI AÇIKLAMALAR

...

Okunma: 6381

26.07.2018 17:49

ak parti, turhan kalaycı, il başkanı, belediye, bartın, seçim, 24 haziran, basın bayramı, basın, gazeteci, bartın haberleri, ak parti haberleri, bartın haber, bartın tv
Facebook'ta Paylaş

AK Parti İl Başkanı Turhan Kalaycı Basın Bayramı ve 24 Haziran seçimlerini değerlendirmek üzere Bartın’da görev yapan yerel ve ulusal basın temsilcileriyle bir araya geldi. İl Başkanı Kalaycı gazetecilerin sorularını da yanıtlarken çarpıcı açıklamalarda bulundu.  Kalaycı Belediye Başkanlığı için isminin muhtemel adaylar arasında geçtiğine ve bu konudaki düşüncelerine dair soruya, “Bartın’da çok kısa sürede il başkanı olmak ve belediye başkanlığı ile ilgili aday adaylığıyla anılmak güzel, onur verici. Ben teşekkür ediyorum ama benim böyle bir düşüncemin olmadığını söyledim. Tabi her il başkanı potansiyel aday adayıdır. Partimiz ne karar verirse biz partimizin neferiyiz. Bizim için makam mevki önemli değil. Ben açıkçası Bartın’a her mevkide her makamda hizmet etmek isterim. Ben 25 yıl uzak kaldığım memleketime yurt dışında edindiğim tecrübeleri aktarmak isterim. Tabi partimiz ne derse biz partimizin emrindeyiz. Ben güzel bir Bartın hayal ediyorum.” dedi.

 

AK Parti İl Başkanı Turhan Kalaycı ve AK Parti Tanıtım Medya Başkanı Ayhan Tepe Bartın basını ile kahvaltı programında bir araya geldi. İl Başkanı Kalaycı Basın Bayramı ve 24 Haziran seçimleri hakkında değerlendirmelerde bulunduğu konuşmasında altı çizilecek önemli ifadelerde bulundu.

 

Hakkıyla üzerine düşeni yapıyor

 

İlk olarak gazetecilerin Basın Bayramını kutlayan İl Başkanı Kalaycı, “Basın Bayramınızı tebrik ediyorum. Sizlerle seçim sonrası bir araya gelmek istedik nasip bu tariheymiş. Hem 24 Haziran seçimleri hem de Basın Bayramı hakkında sizlerle sohbet etmek istedik.  Basınımız elbette özgür. Türk basının diğer ülkeleri baz aldığımızda onların ne şartlarda haber yaptığını ben iyi biliyorum. Avrupa basını hükümetin istemediği ve kendi politikalarına ters düşen hiçbir haberi yapamaz. Bence dünyada en özgür basın Türk basınıdır. Hatta sosyal medyadan istediği gibi yazıp çizebiliyor ve hakkında da herhangi bir işlem yapılmıyor. Bartın’a baktığımızda da aynı şekilde. Bartın’da bizler her türlü eleştiriyi kabul ediyoruz. Sizlerden gelen eleştirileri haklı veya haksız okuyoruz, dinliyoruz ve kendimize ona göre. Yapmış olduğunuz katkılardan dolayı hepinize teşekkür ediyorum.” dedi.

 

Bir dönem kapandı

 

24 Haziran seçimleri hakkında da değerlendirmelerde bulunan Başkan Kalaycı, “24 Haziran seçimlerinde iki ittifak vardı. Millet ittifakı seçimin hemen ardından dağıldı. Cumhur ittifakı ise devam ediyor. Bizler seçimden önce ne konuştuysak hepsinin arkasındayız. Liderlerimizin deklare etmiş oldukları Cumhur ittifakı ile önümüze daha güvenli bakıyoruz. Türkiye’de aslında şu anda yaşayanların birçoğunun göremediği bir şey var. Türkiye’de bir dönem kapandı ve yeni bir dönem açıldı. İslam ülkeleri arasında kansız, kavgasız yapılan büyük bir devrimdir. Dünyada biz gıpta ile bakılan bir ülke haline geldik. Seçimle kendi sistemimizi değiştirdik. Türk milleti açısından çok önem arz etmekte. Bu önemi de önümüzdeki günlerde göreceğiz.

 

Bunu takdir etmek lazım

 

24 Haziran seçimleri sonrasında sosyal medyada çıkan haberleri tasvip etmediğine de değinen Kalaycı, “Bartın halkına ben çok teşekkür ediyorum. Seçimlere yüzde 87 oranında katılım gerçekleşti. Bizde 59 bin üzerinde oy aldık. 5 bin 500’e yakın geçersiz oyumuz oldu. Ben bize oy veren ve vermeyen herkese çok teşekkür ediyorum. Sosyal medyada seçimden sonra çıkan haberleri tasvip etmiyorum. Türk milleti özgür, istediği yere oy verebilir. Herkes kendi partisine destek verebilir. Bugün başka bir partiye oy veren başka bir seçimde başka bir partiye de oy verebiliyor. Ben seçime katılan herkese teşekkür ediyorum. Büyük bir demokrasi örneği verdik ve hiçbir olayımız da olmadı. Türkiye’nin 100 yılın seçiminde herhangi bir olay olmadan seçimleri tamamladık. Bu da hükümetimizin başarısıdır ve bunu takdir etmek lazım. İnşallah bundan sonraki seçimlerde kardeşçe geçeceğine inanıyorum. Bartın’da seçim gezilerinden sonra diğer parti mensuplarıyla kahve içtik bu da çok güzel bir ortamdı.” dedi.

 

Merdiven altı üretimler olmayacaktır                                                  

 

15 Temmuz’un yıl dönümüne de değinen Kalaycı, “Türkiye Cumhuriyeti’nin görmüş olduğu en büyük ihanet şebekesinin gerçekleştirdiği 15 Temmuz gecesini andık. Rabbim ülkemize bir daha asla böyle ihanetler göstermesin. Çok büyük bir acı. Milletin silahını millete doğrultmak, tanklarını, tüfeklerini, uçaklarını ve helikopterleriyle milletin üzerine bomba yağdırması hiçbir milletin görmek istemediği bir olaydır. Bu olay Türk milletinin başına gelmiştir. İnşallah bundan sonrada hükümetimiz özellikle Milli Eğitimde gerekeni yapacak ve merdiven altı üretimler olmayacaktır. Açıkçası bundan sonraki süreçte partimizden ve hükümetimizden bu yönde adımlar atılmasını bekliyoruz.” şeklinde konuştu.

 

Bazı yerlerde eksiklik yaptık

 

Açıklamasının devamında 24 Haziran seçimlerini baskın bir seçim olarak niteleyen Kalaycı, “Seçim sistemi değiştiği için iki pusula ve tek zarf. Biz bunun önemini iki hafta öncesinde fark ettik. Özellikle Bartın’da yaşlı nüfus çok. Bir pusulaya oy basıp diğer pusulaya hiç oy basmadan atanlar var. 5 bin 500 burada ve bazı illerimizde böyle oylar nüfusun yüzde 5’ine tekabül ediyor. Bunun sebebi birinci olarak iki pusula ve tek zarf olması. Ayrı ayrı olsaydı belki daha farklı bir sonuç çıkabilirdi. Tabi halkımızın takdiri ve tercihidir. Cumhurbaşkanlığında verir milletvekilliği seçiminde vermez. Buna da saygı duymamız lazım. Biz bu eksikliği açıkçası şuna bağlıyoruz, eğer böyle bir eksiklik varsa kendimizin çalışmadığına, yani bizim daha çok çalışmamız lazımdı. Kendimizi daha fazla ifade etmemiz lazımdı. Suçu başkasında aramaktansa kesinlikle kendimize bakmamız lazımdı. Demek ki biz teşkilat olarak bazı yerlerde eksiklik yaptık ve halkımıza ulaşamadık. Anlatamadık demek ki kendimizi. Birazda baskın bir seçim olması, kısa bir süre olması, adayların çok geç açıklanması, gidemediğimiz birçok köy oldu. Neticede kısa bir sürede herkese ulaşamıyorsunuz. Yine de sonuç olarak biz Türkiye ortalamasının beş puan üstündeyiz. AK Parti Bartın’da başarısız sayılmaz. Bizim iki adayımız vardı. Diğer partilerle de kıyaslamak gerekir. Bizim milletvekilimiz 11 yıllık milletvekili. Bartın’ın tanıdığı, icraatçı, çalışkan bir milletvekili. Diğer adayımızda 4,5 yıl İl Başkanlığımızı yapmış bir ağabeyimiz. Dolayısıyla burada aday seçimi yanlıştı demek çok doğru olmaz. İkisinin de aday olma hakkı ortada. Biz zaten teşkilat olarak genel merkezimizin verdiği bir karara itirazımız söz konusu bile olmaz. Ben iki adayımızın da doğru olduğuna inanıyorum ama bizim kısa bir süre olması, halkımıza ulaşamamamız… Açıkçası teşkilat olarak kendimize bağlıyorum.” dedi.

 

Çok uzak hayaller değil

 

Yerel seçimlerde muhtemel belediye başkanı adayları arasında sosyal medyada sık sık isminin geçmesinden dolayı bu konuda ki görüşleri sorulan Kalaycı, “Sosyal medyada benimle ilgili, adaylığımla ilgili haberler çıkabilir gayet normal. Benim için onur vericidir. Bartın’da çok kısa sürede il başkanı olmak ve belediye başkanlığı ile ilgili aday adaylığıyla anılmak güzel, onur verici. Ben teşekkür ediyorum ama benim böyle bir düşüncemin olmadığını söyledim. Tabi her il başkanı potansiyel aday adayıdır. Partimiz ne karar verirse biz partimizin neferiyiz. Bizim için makam mevki önemli değil. Ben açıkçası Bartın’a her mevkide her makamda hizmet etmek isterim. Ben 25 yıl uzak kaldığım memleketime yurt dışında edindiğim tecrübeleri aktarmak isterim. Tabi partimiz ne derse biz partimizin emrindeyiz. Ben güzel bir Bartın hayal ediyorum. Sanayileşmesini tamamlamış, kültür ve turizm kenti olan, özellikle iç turizmin buraya aktığı bir Bartın… 250-300 bin nüfuslu bir Bartın hayal etmek lazım. Hayallerimiz çok uzak hayaller değil. Bartın’da ki eksiklerimizi biliyoruz. Bizden kim aday olursa olsun ben aday seçilen arkadaşımızla geceli gündüzlü çalışmaya hazırım. Ben yok biz var. Biz belediye başkanlığı seçiminde de elimizden geleni yapacağız.” dedi.

 

O belge gelecek

 

Gazetecilerin sorularını yanıtlayarak açıklamasına devam eden Kalaycı Taşkın sel sınırıyla ilgili soruya ise,Taşkın sel sınırıyla ilgili bir belge var, devamı yok. Biz Ankara’dan belgenin devamını istedik. Oradakiler bize “Çalışmayı yapıyoruz, göndereceğiz” gibi bir cevap verdiler. İnşallah en kısa zamanda o belge gelecek. Ama Bartın taşkın sel konumundan zaten çıkmıştır. Bunu ortada görüyoruz. Yağmurlar yağıyor ama Bartın’da herhangi bir şey yok. Aslında şuanda bunun önünde fazlada bir engel yok.” diye konuştu.

 

Arıt yolu bizim için bitmiş gibi olur

 

Uzun yıllardır çalışmaların devam ettiği ve hala tamamlanamayan Arıt yoluna ilişkinde soruları yanıtlayan Kalaycı,  “Müteahhitle beraber Arıt’a gittik. Arıt’ta müteahhidimiz şunu söyledi: “Şu kadar ödeneğe ihtiyacımız var. Bu ödeneği sağladığınızda biz Çöme’den yukarısını bitiririz. Aşağı yol açıkçası Arıtlıyı fazla rahatsız etmiyor. Aşağıdaki yol güzel. Çöme’den yukarısı bittiğinde açıkçası Arıt yolu bizim için bitmiş gibi olur.” inşallah 2019’da Arıt Çöme’den yukarısı bitmiş olacak.  Arıt yolunda Kurban Bayramına kadar bir iyileştirme yapılacak. Bayramdan sonra da firmamız çalışmalarına başlayacak. İnşallah bu sene asfalt atılacak ama sıcak asfalt seneye atılacak” diye konuştu.

 

Ekspertiz raporuna göre belirleniyor

 

Kozcağız Barajı bölgesinde vatandaşların kamulaştırma ücretleri hakkında tepkileri olduğuna dair soruya da yanıt veren Kalaycı, “Muhakkak bu konuda bir gelişme olacak. Ama yolların yapılması, durmaması lazım. Oradaki itirazlar yapılır, mahkeme sonuçlanınca herkes parasını alır. Hiç kimsenin parasını almama gibi bir korkusu yok ama mahkemenin sonuçlanması lazım. Yer gösterilmesi meselesine gelince verilen para çok ta az değil. Neticede ekspertiz geliyor. Rakamlar o ekspertiz raporuna göre belirleniyor. Tabi onu beğenmeyen mahkemeye gidiyor. Mahkeme ne takdir ederse devletten de parasını alacaktır” dedi.

 

Bartın’a değer katacak

 

Adapazarı-Karasu-Bartın demiryolu projesi, Filyos projesi hakkında da görüşlerini ifade eden Kalaycı, “Demiryolunun 3 yıl içinde ve otoyolunda 3 yıl içinde biteceğini Sayın Cumhurbaşkanımız Zonguldak’a geldiğinde açıkladı. Tabi Filyos’un da bitmesi, demiryolu ve otoyolun bitmesi Bartın’a değer katacak. Ben Bartın’ın geleceğinin parlak olduğuna, bizim bu hizmetlerden faydalanmamız gerektiğine ve oraya kendimizi hazırlamamız gerektiğine inanıyorum.  Bartın’ın 250-300 bin nüfuslu bir şehire kendini hazırlaması lazım. Çevre yolu, otopark sorunumuz, su sorunumuz çözülmeli. Irmak ıslahımız  yapılmalı. 5 yıldızlı otelimiz yok. Bugün İnkumu’da bir gece geçirmek 220 TL. Bizim elimizi çabuk tutmamız lazım ve Bartın’da mutlaka 2 tane 5 yıldızlı otel kazandırmamız lazım. İç turizm harekete geçsin. Havaalanı bittiğinde de Bartın’da dış turizm gelecektir. Havaalanı inşallah en büyük hizmetlerden biri olacak. Filyos bunu harekete geçirecektir.  Şuanda sirkülasyon olmadığı için iç hatlar işlemiyor. Filyos’un tam faaliyete geçmesiyle ve bizim de nüfusumuzun artmasıyla turizmci, gurbetçi mutlaka Bartın’a kadar uçakla gelip Bartın’da tatilini yapıp gidecektir. Bizim geleceğimiz parlak. Diyar diyar gezseniz Bartın gibi yer bulamazsınız” şeklinde konuştu.

 

Yatırım için gelenlerin önüne bürokrasi çıkıyor

 

Bartın’a yatırım için gelenlerin bürokrasi sorunu ile karşılaştığını kaydederek gazetecilerin sorularını yanıtlamaya devam eden Kalaycı, “Biz 1 hafta önce Belediye Başkanımız Cemal Bey’le görüştük. İmardan kaynaklanan ada ayırma çizgisinin 3-4 ay sürmesi bir müteahhit için çok büyük bir zaman. Bunun yaz dönemine denk geldiğini düşünürsek o sene gitmiş oluyor. Bu kadar hantal bir bürokrasiye sahibiz. İnşallah bizim bu yeni dönem bunları ortadan kaldıracak. Ayrıca yeni imarda geliyor. Ada ayırma çizgisi diye bir çizgide kalmayacak. Bir yatırımcı açısında bürokrasinin ona engel olduğu her halükarda gözüküyor. Buraya yatırım için gelenlerin önüne maalesef hemen bürokrasi çıkıyor. Bir yatırımcının önünü açmak lazım. O yatırımcı başka taraftan güç bulup gelip buraya hizmet yapmak zorunda kalmaması lazım. Belediye Başkanımızın, Valimizin, her kurumun yatırımcıyı buraya getirebilmek adına her türlü adımı atması lazım. Bizim yatırıma ihtiyacımız var. Bartın şuan ki durumda böyle bir şehir havası vermiyor. İnşallah bu yeni imar planıyla muhakkak yeni bir Bartın olması lazım. İmar planı da kısa bir süre sonra çıkacak. Diyelim ki bir bölgemiz sadece 2 katlı olması gerekiyorsa oraya 2 kat vereceksiniz bir bölgemiz de 10 kat inşa edilebiliyorsa oraya da 10 kat olması lazım. Biz müteahhit olarak 4 katlı bir bina yapıyoruz ama 10 kat olabilecek düzeyde bir temel atıyoruz. Zaten bu işin çatısıyla temeli masrafını oluşturuyor. Dolayısıyla 10 kat bir bina olduğu zaman bugün 200 bine satmış olduğunuz bir daire otomatik 150 bine düşecek. Halk ta faydalanacak, ticarette hareketlenmiş olacak. İmar sorununu hallettiğimizde Bartın biraz nefes alacak.  İmar 1 Ağustos’a inşallah askıya çıkacak.” dedi.

Etiketler: ak parti, turhan kalaycı, il başkanı, belediye, bartın, seçim, 24 haziran, basın bayramı, basın, gazeteci, bartın haberleri, ak parti haberleri, bartın haber, bartın tv
Okuyucu Yorumları

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan sitemiz sorumlu tutulamaz.

Facebook'da Bizi Takip Edin

0.04928
0.049692020-05-25 10:42:59