Google+ Sayfamız Youtube Sayfamız Facebook Sayfamız
Bugun...
KALAYCI KADRO DIŞI KALAN İŞÇİLERİN SESİ OLACAK

...

Okunma: 3845

22.01.2018 14:15

ak parti, turhan kalaycı, kalaycı, il başkanı, sendika, yol iş, yol iş sendikası, mehmet çelik, taşeron, kadro, kadro dışı, işçi, ziyaret
Facebook'ta Paylaş

 

Yol-İş Sendikası 1 Nolu Şube Başkanı Mehmet Çelik ve sendika temsilcileri AK Parti Bartın İl Başkanı Turhan Kalaycı’yı il binasında ziyaret ettiler. Çelik, Taşerona Kadro konusunun büyük memnuniyet yarattığını ancak uygulamanın dışında kalanların büyük üzüntü yaşadığını ve bu konudaki görüşlerinin ilgili mercilere aktarılmasını istedi. İl Başkanı Kalaycı da sendikanın taleplerini ilgili makamlara ileteceğini kaydetti.

AK Parti Bartın İl Başkanı Turhan Kalaycı, parti binasında Yol-İş Sendikası 1 Nolu Şube Başkanı Mehmet Çelik ve sendika temsilcilerini misafir etti. Ziyarette sendika Başkanı Çelik, taşeron işçilerin kadroya alınması için başlatılan çalışmanın büyük sevinç yarattığını ve memnuniyetle karşılandığını ancak kadro dışı kalan işçilerin aileleri ile birlikte üzüntü içerisinde olduklarını söyledi. İl Başkanı Kalaycı’ya kadro dışı kalan işçilerle ilgili hazırlanan dosyayı teslim eden Keskin, Kalaycı’dan kendilerinin sesi olmasını istedi. İl Başkanı Kalaycı’da Bartın’da taşeron yasası dışında 40 kişinin kaldığını ifade edip, “Elimizden gelen desteği yapmamız gerekiyor. Bartın’da da 40 kişi bu taşeron  yasası dışında kalıyor. O nedenle bu 40 kişinin sesini Ankara’da duyururuz inşallah.”dedi.

 

İşçi kardeşlerimizi hüsrana uğratmıştır

 

Yol-İş Sendikası 1 Nolu Şube Başkanı Mehmet Çelik açıklamasında,“Olağan Üstü Hal Kapsamında yayımlanan "696 Sayılı Kanun Hükmünde Kararname" ile kamu kurum ve kuruluşlarının taşeronlarının çalıştırdığı işçiler ve Devlet Memurları Kanunu uyarınca 4/B, 4/C kapsamında çalışan işçilerin, kadroya geçirilmesi memnuniyet yaratmıştır. Ancak söz konusu Kararname ile; Karayolları Genel Müdürlüğünde asıl işin bir parçası olan yol bakım ve yama hizmetleri, karla mücadele hizmetleri gibi süreklilik arz eden işleri anahtar teslimi olarak üstlenen taşeronların yanında çalışan işçilerin, Tünel işletmeciliğinde tünellerin bakım ve hizmetlerini yapan işçiler ile müşavirlik hizmeti altında tünellerdeki HGS dahil her türlü işleri yapan işçilerin, KİTLER deki taşeronların yanında çalışan işçilerin, Köylere hizmet götürmek için kanunla kurulmuş Köylere Hizmet Götürme Birliklerinde çalışan işçilerin kapsam dışı bırakılmaları, Özel İdarelerde taşeron yanında çalışan işçilerin kadroya alınmamaları, buralarda 5 ay 29 gün çalışan işçilerimizin ise çalışma sürelerinin 4 ay uzatılma hakkından yoksun bırakılması bu işçi kardeşlerimizi hüsrana uğratmıştır. Kadroya geçişte taşeron yanında çalışan işçiler arasında ayrım yaratılması tüm çalışanları aileleri ile birlikte üzmüştür. Kararname ile yapılan düzenlemenin yarattığı diğer bir endişede, taşeron işçilerin kadrolarına geçirildikleri kurumun yaptığı asıl işe göre Sosyal Güvenlik Kurumu'nda tescil edilmiş olan dosyadan kuruma bildirilmeleri yerine, kadroya geçecek her bir işçinin yaptığı işin koluna göre ayrı bir bağımsız işyeri tescil edilerek o dosyadan kuruma biİdirilmesidir. Böyle bir uygulamanın gereksiz yere sendikalar arasında sürtüşmelere neden olabileceği gibi, giderek farklı uygulamaların yaratacağı huzursuzlukların çıkmasına ve bu durumun giderek çalışma barışının bozulmasına neden olacağı açıktır. Oysaki Sendikalar ve Toplu İş Sözleşmesi Kanunu, böyle bir ortamın oluşmaması, aynı işyerinde asıl işin yanında birden çok yapılan yardımcı işler için ayrı bağımsız işyerinin tesciline imkan tanımamış, tüm yardımcı işlerde çalışanların ayrımsız olarak asıl iş koluna göre tescil edilen işyeri dosyasından Kuruma bildirilmesini ve sendikal örgütlenmenin de buna göre oluşmasını hükme bağlamıştır.” şeklinde konuştu.

 

İnancımızı kamuoyunun bilgilerine sunarız

 

Çelik açıklamasının devamında, “Taşeron yanında çalışan isçiler arasında ayrımcılık yaratan ve adil olmayan bu düzenlemelerin değiştirilerek, tüm taşeron işçilerinin, başlangıçta Hükümetimiz tarafından açıklandığı gibi kapsama alınması biz işçilerin Başta Sayın Cumhurbaşkanımızdan ve Sayın Başbakanımız ile Hükümetimizden beklentimizdir. Bizler haklı taleplerimizin dikkate alınarak Karayolları Genel Müdürlüğümde muvazaalı olarak asıl işin bir parçası olan anahtar teslimi işlerde, KİT'lerde, Köye Hizmet Birlikleri'nde, taşeron yanında çalışan işçi arkadaşlarımızın kurumlarının kadrolarına geçirileceğine, Özel İdarelerde taşeron yanında çalışan işçilerin şirket marifetiyle değil doğrudan kadroya alınacaklarına, buralarda 5 ay 29 gün çalışan İşçilerimizin ise çalışma sürelerinin 4 ay uzatılma hakkından yararlandırılacaklarına ve İlgili kurumların kadrolarına geçirilen işçilerin, kadrolarına geçtikleri kurumların tescilli oldukları asıl işyeri dosyası üzerinden tescillerinin yapılarak buna göre sendikal örgütlenmelerine imkan sağlanıp, çalışma barışını bozulmasını önleyeceği düzenlemenin yapılacağına inancımızı değerli basın mensuplarımızın ve kamuoyunun bilgilerine sunarız.” dedi.

 

Kalaycı, “Sesinizi her yerde duyurmaya talibiz”

 

AK Parti Bartın İl Başkanı Turhan Kalaycı da konuyu Ankara’da  ve ilgili tüm makamlarad dile getireceğini kaydederek, “Tabi taşeron yasası hükümetizin yapmış olduğu ve çalışanlar açısından çok güzel bir yasa. Ama eksikler var ise genel merkezimizin nezdinde Il Başkanları toplantısında bizlerde bu dosyayı aynen ilgili bakanlıklara kurumlara aktarırız. Sizin sesinizi her yerde duyurmaya talibiz. Tabiki elimizden gelen desteği yapmamız gerekiyor. Bartın’da da 40 kişi bu taşeron yasası dışında kalıyor. O nedenle bu 40 kişinin sesini Ankara’da duyururuz inşallah.” dedi.

Etiketler: ak parti, turhan kalaycı, kalaycı, il başkanı, sendika, yol iş, yol iş sendikası, mehmet çelik, taşeron, kadro, kadro dışı, işçi, ziyaret
Okuyucu Yorumları

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan sitemiz sorumlu tutulamaz.

Facebook'da Bizi Takip Edin

0.12111
0.121562020-02-21 05:14:23