Google+ Sayfamız Youtube Sayfamız Facebook Sayfamız
Bugun...
KARA KUTU UYGULAMASI BAŞLAMADAN TEPKİLERE NEDEN OLDU...

KARA KUTU UYGULAMASI BAŞLAMADAN TEPKİLERE NEDEN OLDU

Okunma: 1801

16.11.2018 13:35

Facebook'ta Paylaş

Sigaraların raflardan kaldırılması, sigara paketlerinin kara kutu olması ve tezgah altında satılmasına dair bir yasa teklifinin verildiğini ifade eden Bartın Bakkallar ve Bayiler Odası Başkanı Barış Özkan, bu yasanın bakkallara ciddi ekonomik sıkıntılar yaşatmasıyla birlikte sigara kaçakçılığını da artıracağını söyledi.

 

Bakkallarımızı ekonomik sıkıntılar içerisine sokacaktır

 

Teklifin komisyondan geçtiğini ve tasarının Meclis Genel Kuruluna sevk edildiğini belirten Bartın Bakkallar ve Bayiler Odası Başkanı Özkan, “Son günlerde Meclise kara kutu ya da kara paketle ilgili TBMM’ye bir yasa teklifi sunuldu. Bu teklif bakkal esnafımızı çok ciddi anlamda sıkıntıya sokmaktadır. Sağlıkta Şiddet Kanun Teklifi halinde Sağlık Komisyonunda bazı milletvekilleri tarafından sigaraların raflardan kaldırılması, sigara paketlerinin kara kutu olması ve tezgah altında satılmasına dair bir yasa teklifi verildi. Bu teklifin özellikle bakkallarımızı çok ciddi anlamda sıkıntıya sokacağını düşünüyoruz. Bununla da ilgili özellikle federasyonumuz ve konfederasyonumuz çok ciddi çalışmalar yapılıyor. Bu süreç bugünlerde ekonomik sıkıntılar çeken ve zor günler geçiren bakkallarımızı çok daha ciddi ekonomik sıkıntılar içerisine sokacaktır.” dedi.

 

Kutunun içeriği belli değil

 

Kara kutu uygulamasının kaçakçılığı arttıracağına da değinen Başkan Özkan, “Terörün en fazla sigaradan gelir elde ettiğini düşünürsek kara paket uygulaması çok yanlış bir süreç olacaktır. Bakkal esnafımızın zor zamanlar geçirmiş olduğu bu süreçte bakkalın en büyük gelirlerinden olan sigaranın Kara Kutuya girmesi bakkal esnafının sonu olacaktır ve sigara kaçakçılığını arttıracaktır. Ülke ekonomisine ciddi zaralar verecektir. Meclis Sağlık Komisyonunda kabul edilen Kara Paket düzenlemesinin vatandaşı gayrı meşru ürünlere yönlendireceğini, bu da kaçakçılık sorununu arttıracağından bizleri tedirgin etmektedir.Meclis Genel Kuruluna sevk edilen tasarıda yer alan Kara Paket uygulamasının başta esnaf olmak üzere ülkede yaşayan her bir vatandaşı olumsuz yönde etkileyeceğini, tek tip paket nedeniyle kaçak ürünlere olan talebin artacağını düşünüyoruz. Türkiye yıllardır kaçağa karşı büyük bir mücadele yürütüyor. Sigara kaçakçılığının terör örgütlerinin en büyük gelir kaynağı olduğunu hepimiz biliyoruz. Devlet bu kaynağı kurutmak için özellikle son dönemde kararlı bir mücadele yürüttü ve  ülke genelinde kaçak oranları yüzde 8’lere geriledi. Biz esnaf olarak bu gelişmeden çok memnunuz. Hem kendi adımıza ve elbette en çok da ülkemiz adına. Ancak halihazırda Sağlık Komisyonundan geçen Kara Paket uygulaması, sevincimizi kursağımızda bırakmaya aday bir düzenleme. O nedenle bu düzenlemecen vazgeçilmesini istiyoruz. Bartın Bakkallar ve Bayiler Odası Başkanlığı olarak kaçağa karşı omuz omuza bir mücadele vermemiz gerektiğini düşünüyoruz. Çok değerli hükümet yetkililerimizin konuyu bu yönle de değerlendirmesini istiyoruz. Biz bu süreçte devletimizi seven insanlar ve devletine vergi veren esnaflar olarak Kara Paket uygulamasından biran önce vazgeçilmesini talep ediyoruz. Bu durum aynı zamanda çocuklarımızın eline farklı ürünler geçmesine ve onları kullanmasına neden olacak bir süreci de beraberinde getirebilir. Çünkü kutunun içeriği belli değil. Aynı zamanda kutunun üstünde menşei yazmayacak, logosu ya da işareti bulunmayacak. Bildiğiniz Kara Kutu olacak. İçerisine her türlü şey konulup satılabilir. Bu yüzden de bu konuyla ilgili çalışmalarımız devam ediyor. Bu süreçte halkımızdan da destek istiyoruz.” şeklinde konuştu.

Etiketler:
Okuyucu Yorumları

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan sitemiz sorumlu tutulamaz.

Facebook'da Bizi Takip Edin

0.00383
0.004362024-07-24 02:27:15