Google+ Sayfamız Youtube Sayfamız Facebook Sayfamız
Bugun...
KARADENİZ HAMSİYE HASRET

Tezgahlarda neden hamsi yok?

Okunma: 2639

20.12.2017 19:00

hamsi, karadeniz, hamsi, bartın
Facebook'ta Paylaş

Karadeniz açıklarında avlanan balıkçı tekneleri uzun süredir hamsi avlayamıyor. Deniz suyunun ısınması ile birlikte hamsinin Rusya kıyılarına kaçtığını ifade eden balıkçılar hamsiye özlemin bir süre daha devam edeceğini belirtiyorlar.

 

Geçtiğimiz aylarda kilosu 20 TL’den satışa çıkan ve balıkçı teknelerinin bol avla döndüğü günlerde kilosu 10 ve 5 TL gibi rakamlara kadar düşerek tezgahları inci gibi süsleyen hamsi son haftalarda tezgahlardan uzak kaldı.

 

Hamsi Rusya kıyılarına mı kaçtı?

 

Deniz suyunun ısınması ile birlikte hamsinin Rusya kıyılarına kaçtığını ifade eden balıkçılar hamsiye özlemin bir süre daha devam edeceğini belirtiyorlar. Çoğu tezgahta hamsi bulunmazken bazı balıkçılarda satışa sunulan hamsilerin ise buzhane hamsisi olduğu kaydedildi.

 

3 kilosu 10 liradan satmıştık

 

Balığın her mevsimde alıcı bulduğunu söyleyen balıkçı esnafları, “Geçtiğimiz aylarda yaşanan hamsi bolluğu vatandaşında bizimde yüzümüzü güldürmüştü. Kilosu 5 liraya kadar düşen hamsiyi bazı günlerde 3 kilosu 10 liradan satmıştık. Fiyatlar düşünce insanlar bol bol hamsi alıp evlerine getiriyorlardı. Şu anda satışa sunulan balıklara da ilgi var ancak hamsiye olan ilgi kadar değil.” şeklinde görüş ifade ettiler.

 

Hamsiye hasret kaldık

 

Vatandaşlar ise diğer balıkların hamsinin yerini tutmadığını ifade edip, “Hamsiye adeta hasret kaldık. Ne zaman gelip hamsi sorsak yok yanıtı alıyoruz. Ne zaman gelir diye sorduğumuzda da balıkçıların çok umutlu olmadıklarını görüyoruz. Geçen aylarda yaşanan bolluk sayesinde fiyatlar ucuzlamış ve herkes nasiplenmişti. Bizde kilolarca hamsi alıp evimize gidiyorduk. Şimdi hasretle hamsinin yeniden sofralardaki yerini almasını bekliyoruz.” dediler.

 

Hamsinin yokluğunda balıkçı tezgahlarını süsleyen istavrit 15 TL(kg), mezgit 15 TL(kg), çupra 15 TL(tane), levrek 15 TL(tane), uskumru 30 TL (kg), somon ise 50 TL (kg)’den satışa sunuluyor.

Etiketler: hamsi, karadeniz, hamsi, bartın
Okuyucu Yorumları

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan sitemiz sorumlu tutulamaz.

Facebook'da Bizi Takip Edin

10.79067
10.791782020-06-03 02:33:06