Google+ Sayfamız Youtube Sayfamız Facebook Sayfamız
Bugun...
KARADENİZLİ KADIN GİRİŞİMCİLER BARTIN’DA

...

Okunma: 3787

04.11.2017 21:37

Facebook'ta Paylaş

 

Karadeniz Bölgesi Kadın Girişimciler Kurulları İstişare Toplantısı Bartın’da gerçekleşti. Önemli isimlerin ağırlandığı toplantıda girişimcilik ekosisteminin güçlendirilmesi başta olmak üzere kadının toplum ve iş dünyasında ki yeri hakkında önemli mesajlar verildi.

 

Karadeniz Bölgesi Kadın Girişimciler Kurulları İstişare Toplantısı, Bartın Ticaret ve Sanayi Odası ev sahipliğinde Bartın TSO Kadın Girişimciler Kurulu organizasyonunda gerçekleştirildi. Önemli isimlerin ağırlandığı toplantıda girişimcilik ekosisteminin güçlendirilmesi başta olmak üzere kadının toplum ve iş dünyasında ki yeri hakkında da önemli mesajlar verildi.

 

Karadeniz Bölgesindeki Kadın Girişimciler Kurulu Başkanları ile Yöneticilerinin katıldığı toplantıya Vali Nusret Dirim’in eşi Burcu Dirim, Belediye Başkanı Cemal Akın’ın eşi Saadet Akın, Bartın Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Orhan Uzun’un eşi Emine Uzun, İl Emniyet Müdürü Ogün Vural’ın eşi Arzu Vural, MHP Kadın Kolları Başkanı Nuran Akmaz, Türkiye Odalar ve Borsalar Girişimcilik Dairesi Uzmanı Handan Köse, Bartın Ticaret ve Sanayi Odası(TSO) Başkanı Halil Balık, Kadın Girişimciler Kurulu(KGK) Karadeniz Bölgesi Başkanı Leyla Karabulut, Bartın KGK Başkanı Nurten Şahiner ve Yönetim Kurulu Üyeleri ile çevre illerdeki Kadın Girişimciler Kurulu Başkanları ve üyeleri katıldı.

 

Şahiner: “Kadınlarımız ekonominin içerisinde”

 

Ev sahibi olarak toplantının açılış konuşmasını yapan Bartın Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı Nurten Şahiner, bazı özel sebeplerden dolayı görevini bırakacağını açıkladığı konuşmasında, “Ben yıldır bu görevi yürütüyorum ve turizmci olarak ekonominin içerisindeyim. Bazı özel sebeplerden dolayı artık görevimi bırakıyorum. Benden sonra görevimi devam ettirecek girişimci kadınlarımız da bu görevi layıkıyla yapacaklardır. Benim bütün amacım kadındı. Artık erkekler kadar kadınlarımız da ekonominin ve hayatın içerisindeler, olmaya da devam edeceklerdir.” dedi.

 

Balık: “Kadın girişimciliğinin arkasındayız”

 

Bartın TSO Başkanı Halil Balık ise konuşmasında kadın girişimciliğinin her zaman arkasında olduklarının altını çizip, “Kadının, tarihi ve geleneksel olarak Türk toplumunda çok önemli bir yeri bulunmaktadır.  Kadın toplumumuzun yapı taşıdır. Türk Kadını, gelecek nesilleri yeşillendirendir. Yüzyıllar önce cephede de yine Türk askeriyle omuz omuza savaş vermiştir. Kadınların hayatın her alanında hak ettiği değeri ve saygıyı alması gerektiğini düşünen bir anlayışla yola devam etmeliyiz. Bir toplumun ilerleme hızı kadına verdiği değer ile orantılıdır. Kadınlarımız artık hayatın her alanında her işin altından kalkabilecek bir donanım ve güçle hayata atılmaktadırlar. Artık daha görünür hale gelerek sadece ev hanımlığı mesleğini değil, bir doktor, mimar, mühendis, iş kadını olmaktadırlar. Biz İl ekonomimizin gelişmesine katkıda bulunacak sektörlerde girişimde bulunulmasına yardımcı olarak, bu sektörlere kadın girişimcileri yönlendirmek istiyoruz. Bizler her daim kadının ve kadın girişimciliğinin arkasındayız. Bartın Ticaret ve Sanayi Odası olarak KOSGEB ve İŞKUR ile ortaklaşa yapmış olduğumuz eğitimlerde önceliği her zaman girişimci kadınlarımıza verdik. Kontenjan hakkımızı her zaman onların bu pastadaki payı almaları yönünde kullandık. Bartın Ticaret ve Sanayi Odası olarak 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü sebebiyle sadece kadın girişimcilerimize özel bir Uygulamalı Girişimcilik Kursu düzenledik. Bu eğitimlere katılımları oldukça fazlaydı. Sadece 1 ayda 48 Kadın Girişimciye KOSGEB ve Danışman Firma vasıtasıyla Girişimcilik Sertifikası verdik. Bakıldığında her yaş ve eğitim grubundan girişimcilerimiz var. Birçoğu işlerini kurmak, desteklerden yararlanmak için bu belgeyi almayı bekliyor.” dedi.

 

“Değerli projelere imza attılar”

 

Kadının toplumdaki yeri ve öneminin kadın girişimcilerin artmasıyla gözler önüne serileceğini söyleyen Balık, “Kadın Girişimciler Kurulu Yönetim Kurulu Üyelerimiz birbirinden değerli projelere imza attılar. 2012 Yılında Bartın El Sanatları Projesi ile ev hanımlarının el emeği göz nurlarının sadece evlerinde hobi olsun diye yapılan el sanatının gün ışığına çıkarttılar. 2013 yılında genç kızlarımızın hayata kazandırılması ve iş hayatında rol model edinmeleri amacıyla BAKKA desteği ile Hayallerimizi Paylaşalım adında bir proje yürüttüler. 13-18 yaş aralığındaki genç kızlarımıza kişisel gelişimlerine yönelik eğitimler verilmesini sağladılar. 2015 yılında yine BAKKA ile Bartın Misafirlerini Bekliyor isimli projeye imza attılar. İlimizin turizm açısından daha da tanınır olmasını sağlamak amacıyla kalifiye pansiyonculuk eğitimleri aldılar. Sizler Karadeniz Bölgesinin birbirinden güzel illerinden gelen birbirinden değerli Kadın Girişimcilerimizsiniz. Sizler aslında teker teker bir başarı hikayesisiniz. Erkeklerin çoğunlukta olduğu iş dünyasına girdiniz ve belki de bazı mecralarda sayılarınız bizlerden bile daha fazla oldu. Cumhuriyetimiz ile muasır hak ve özgürlükler kazanmış, hayatımızın odak noktasında yer alan, yaşamın her alanında çağdaş günlere gelmemizde büyük mücadeleler vererek başarılar elde etmiş bütün kadınlarımızı yürekten kutluyor, eşitlik, özgürlük, mutluluk dolu bir hayat diliyorum.” dedi.

 

Karabulut: “Kadınlar olarak güçlüyüz”

 

Kadınlar olarak güçlü olduklarını ifade eden Karadeniz Bölgesi Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı Leyla Karabulut’ta konuşmasında, “Doğu Karadeniz ilinin en küçük ili olan Bayburt’tan geliyorum. Kadının çalışma hayatına dahil olması ve kadının ön planda olması adına güzel işlere imza attık. Bu işe 2002 yılında bir derneğin kuruluşuna öncülük ederek başladım. Kadınların sesi olduk. Bu dernekle birçok önemli işlere imza attık. Karadeniz Bölgesi Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı olarak yaklaşık bir yıldır görev yapıyorum. Kendi oyuyla seçilen bir başkanım. Kadınlar olarak güçlüyüz. Kadını öne çıkartmak için çalışmalarımıza devam ediyoruz. Ben bugün burada olmaktan çok mutluyum.” dedi.

 

Köse: “En geniş girişimci ağı”

 

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Girişimcilik Dairesi Uzmanı Handan Köse ise TOBB Kadın Girişimciler Kurulu hakkında genel bilgiler verdiği sunumunda, “Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) tarafından ülkemizde girişimcilik potansiyelinin geliştirilmesi ve girişimcilerimizin daha donanımlı hale getirilmesi amacıyla politika belirlemek ve girişimcilik kültürünün gelişmesine öncülük etmek üzere 2007 yılında TOBB Kadın Girişimciler Kurulu, 2009 yılında da TOBB Genç Girişimciler Kurulu kurulmuştur.  TOBB Kadın girişimciler Kurulu Başkanı, Aras Kargo A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Evrim Aras, TOBB Genç Girişimciler Kurulu Başkanı, Pegasus Havayolları Yönetim Kurulu Başkanı Ali Sabancı’dır. Birliğimiz Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu her iki kurulunda Onursal Başkanıdır. Yaklaşık 15 bin girişimciden oluşan Kadın Girişimciler ve Genç Girişimciler Kurulu, ülkenin en geniş girişimci ağını oluşturmaktadır. Kurullarımız, ülkemizde girişimcilik ekosisteminin güçlendirilmesi adına faaliyetle yürütmekte olup, ekosistem içerisindeki en etkin aktördür. TOBB Koordinasyonunda Oda/Borsalar bünyesinde faaliyetlerini yürüten TOBB Kadın Girişimciler Kurulu ve TOBB Genç Girişimciler Kurulu 81 ilde teşkilatlanmasını tamamlamıştır.”diye konuştu.

 

Bartın Cumhuriyet Kadınları sergisi

 

Program proje sunumları, Bölge Oda Başkanlarının konuşmaları, sorun ve çözüm önerileri ile devam ederken Bartın Üniversitesi Öğr. Gör. Dr. Gülay Şener tarafından “Bölgedeki Kadın Girişimciliği” konulu sunumu ile devam etti. Programda KOSGEB destekli girişimcilerde deneyimlerini paylaştı. Aşanteks Yönetim Kurulu Başkanı Emine Şahinkaya’nın da tecrübe ve deneyimlerini paylaştığı programda “Bartın Cumhuriyet Kadınları” temalı sergi ise büyük beğeni kazandı.

 

Programın ardından il dışından gelen katılımcılara Amasra ve Bartın’ın tarihi ve doğal güzellikleri gezdirilerek tanıtıldı.

 

 

Etiketler:
Okuyucu Yorumları

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan sitemiz sorumlu tutulamaz.

Facebook'da Bizi Takip Edin

0.62676
0.627232019-09-18 09:59:16