Google+ Sayfamız Youtube Sayfamız Facebook Sayfamız
Bugun...
KARAYOLLARI KOLAYLIK İSTİYOR

Bartın Valisi Nusret Dirim başkanlığında toplanan İl Koordinasyon Kurulunun son toplantısında karayollarının Bartın’daki yatırımlarını anlatan Karayolları 15. Bölge Müdürü Hüsamettin Özendi, içerisinde hastane kavşağı İl Özel İdaresi kavşağı arasında bölünmüş yol yapımı ve Türbe yolu mevkiinde köprülü kavşak projelerinin de olduğu Bartın Şehir Geçişi Projesi hakkında önemli açıklamalarda bulundu. 2013 yılında ihale edilen projeye 3 yıldır başlanamadığına dikkat çeken Özendi, Bartın halkından kamulaştırma çalışmaları esnasında kendilerine kolaylık sağlamasını isterken projede en büyük sorunun şuanda çalışma yapılacak güzergahtaki elektrik ve su hatları olduğunu belirtti.

Okunma: 5938

21.10.2016 18:05

Facebook'ta Paylaş

 

Karayolları 15. Bölge Müdürü Hüsamettin Özendi, Bartın Valisi Nusret Dirim başkanlığında toplanan İl Koordinasyon Kurulunun son toplantısında içerisinde Hastane Kavşağı, İl Özel İdaresi kavşağı arasında bölünmüş yol yapımı ve Türbe yolu mevkiinde köprülü kavşak projelerinin de olduğu Bartın Şehir Geçişi Projesi hakkında önemli açıklamalarda bulundu. Projeye başlandığında yolun 3 ya da 4 metre genişleyeceğini ifade eden Hüsamettin Özendi, Bartın’da en çok karşılaştıkları sorunun kamulaştırma işlemleri ile elektrik ve su hatları olduğunu dile getirdi.

 

Bir türlü ikna edemedik

 

Konuyla ilgili olarak Bartın Üniversitesi Kutlubeyyazıcılar Kampüsü Köprülü Kavşak Projesinde yaşadıkları sorunları örnek gösteren Özendi, “Bartın’da yaşadığımız en büyük sorunlardan bir tanesi kamulaştırma sorunu. Bunu en son Bartın Üniversitesi Kutlubeyyazıcılar Kampüsü Köprülü Kavşak Projesinde yaşadık. Kavşağın yapımını orada tamamladık. Ancak orada arsa sahibi olan 2 vatandaşımız bizim önerdiğimiz kamulaştırma bedeline itiraz ettiler ve mahkemeye gittiler. Tabi ki burada halkımızın yargıya gitme hakkına sözümüz yok. Arsa sahipleriyle de konuştuk. Onlara mahkemenin vereceği karara aynen uyacağımızı ve mahkemenin belirlediği bedeli sorun çıkarmadan ödeyeceğimizi taahhüt ettik. Ve kendilerinden oradaki çalışmaların devam edebilmesi için mahkeme sonuçlanana kadar muhafakatname vermelerini istedik. Çünkü bir mahkemenin sonuçlanması ülkemizde 1 ya da 2 yıl gibi bir zaman alabiliyor. Biz çalışmalar mahkeme sonuçlanana kadar dursun istemedik. Ancak arsa sahiplerini mahkemenin kararına aynen uyacağımızı taahhüt etmemize rağmen bir türlü ikna edemedik.” Dedi.

 

Trafiği de sıkıntıya sokmuş oluruz

 

Aynı sorunun Bartın Şehir Geçişi Projesinde de yaşanabileceğine dikkat çeken Hüsamettin Özendi, “Aynı sorunu Bartın Şehir Geçişi Projesinde de yaşayabiliriz. Biz projeye başladığımız yolu 3 ya da 4 metre daha genişleteceğiz. Yol hattı içerisinde bazı vatandaşlarımızın arsalarının bir kısmı kalacaktır. Ben bu konuda sizden ve Sayın Belediye Başkanımız Cemal Akın’dan vatandaşların ikna edilmesi konusunda yardımcı olmanızı istiyorum. Tabi bizim bazen önerdiğimiz bedel ile arsa sahiplerinin aklındaki rakam farklı olabiliyor. O zaman arsa sahibi mahkemeye gidiyor. Tekrar söylüyorum. Vatandaşımız elbette yargı hakkını kullanacaktır. Biz tabi ki mahkemenin verdiği karara aynen riayet edeceğiz. Ancak bir mahkemenin bitmesi 2 yıl. Bu da 2 yıl işe başlanamaması ya da başlandıysa o işin 2 yıl beklemesi demek. Bunun için arsa sahiplerini bedel konusunda ikna etmek ya da arsa sahibi mahkemeye gidecekse bile bize muhafakatname vermesi çok önemli. Neticede yol çok kısa bir yol. 2,5 kilometre mesafedeki bir yolu biz başladığımızda 2 ya da 3 ay gibi bir sürede bitiririz. Ancak yola başladığımız da böyle bir sorunla karşılaşırsak yolun tamamlanması işini hem uzatmış oluruz hem de mahkeme sonuçlanana kadar çalışma yapamayacağımız için Bartın trafiğini de o süre boyunca sıkıntıya sokmuş oluruz.” Şeklinde konuştu.

 

Akın: “Elimizi Taşın Altına Koymaya Hazırız”

 

Hüsamettin Özendi’nin bu sözleri üzerine toplantıya katılan Bartın Belediye Başkanı Cemal Akın, vatandaşların ikna edilmesi noktasında ellerinden gelen tüm gayreti göstereceklerini söyledi. Akın, “Ben Belediye Başkanı olarak bu konuda üzerime düşen ne varsa yapmaya hazırım. Böyle bir sorunla karşılaştığımızda ya da karşılaşmamak için biz de taşın altına elimizi koyarız. İkna edilmesi gereken vatandaşlarımız olursa da onları ikna etmek için tüm çabayı sarf ederiz” dedi. 

Etiketler:
Okuyucu Yorumları

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan sitemiz sorumlu tutulamaz.

Facebook'da Bizi Takip Edin

0.05737
0.05782020-07-04 01:14:22