Google+ Sayfamız Youtube Sayfamız Facebook Sayfamız
Bugun...
KARİKATÜRLE BİR ÖDÜL DAHA

...

Okunma: 1782

24.01.2018 17:30

karikatür, yarışma, murat sarı, bartın, ödül, istanbul, kimya, mühendisleri, odası, mansiyon, sergileme
Facebook'ta Paylaş

İstanbul Kimya Mühendisleri Odası tarafından düzenlenen "Ekoloji ve Kimya" konulu karikatür yarışmasına iki eserle katılan Bartın Üniversitesi Öğretim Görevlisi Murat Sarı, biri mansiyon ve biri sergileme olmak üzere iki eseriyle ödüle layık görüldü.

 

İstanbul Kimya Mühendisleri Odası tarafından düzenlenen "Ekoloji ve Kimya" konulu karikatür yarışmasında jüri üyeleri tarafından yarışmaya katılan tüm eserler değerlendirildi. Değerlendirme sonucunda Bartın Üniversitesi Öğretim Görevlisi Murat Sarı’ya ait iki eserden biri mansiyon bir diğeri ise sergileme aldı.

 

İlgi için teşekkür etti

 

 "Ekoloji ve Kimya" konulu karikatür yarışmasının ödül töreni ve sergisinin 20 Ocak 2018 Cumartesi günü İstanbul Kimya Mühendisleri Odasında düzenlendiğini ve kendisinin de bu törene katıldığını ifade ederek, “İstanbul Kimya Mühendisleri Odası yönetici ve çalışanlarına göstermiş oldukları ilgi ve alaka için teşekkür ederim.” dedi.

 

İyi bir adım olabilir

 

Karikatür sanatının hoşgörü ve sağduyuya dayalı, farklı düşüncelere açık bir toplumun temel yapıtaşları arasında yer aldığını ifade eden Sarı, “Karikatür sanatı bazen yüzlerce sayfalık yazıların, saatler süren konuşmaların ve milyonlarca TL’lik bütçelerle hazırlanan sinema filmlerinin dahi anlatmaya yetmediği konularda, tek bir sayfa üzerine icra edilip etkileyici anlatımlar sunmakla kalmayarak hafızalara işleyebiliyor. Dünyada birçok şehir tanıtımını yapmak için karikatür sanatına sarılıyor. Karikatürler milyonlarca TL bütçelerle hazırlanan filmler ve reklamlardan çok daha etkili olabiliyor. Bunun farkında olan kurumlar karikatür yarışmaları düzenleyerek bulundukları şehrin tanıtımlarına katkı sağlıyorlar. Bartın’ın kültürel, tarihi ve doğal özelliklerinin ülkemizin dört bir yanına ve dünyanın birçok noktasına tanıtılabilmesi içinde karikatür yarışmaları düzenlenebileceği düşüncesindeyim. Bartın; tarihi, doğal, kültürel güzellikleri ile gerçek bir hazine niteliğinde. Bu hazinenin tanıtımı içinde adımlar atılması gerekiyor. Bahsettiğimiz karikatür yarışmaları da Bartın’ın dünyaya tanıtılması için iyi bir adım olabilir.” şeklinde konuştu.

Murat SARI kimdir?

 

1980 yılında Antalya’da doğan Murat Sarı; ilk ve orta öğrenimini aynı şehirde tamamlamıştır. 2001 yılında Süleyman Demirel Üniversitesi, Burdur Eğitim Fakültesi, Resim İş Eğitimi Anabilim Dalında başladığı lisans eğitimini; 2005 yılında birincilik derecesi ile tamamlamıştır. 2009 yılında ise Kütahya Dumlupınar Üniversitesi, Güzel Sanatlar Fakültesi, Resim Bölümünden mezun olarak yüksek lisans derecesi almıştır.

 

İlk kişisel sergisini 2005 yılında Burdur Devlet Güzel Sanatlar Galerisinde resim çalışmaları üzerine açmıştır. Kariyeri süresince birçok sergide eserleri yer almış; 2011 yılında Bartın Üniversitesi Meslek Yüksekokulu Tasarım Bölümünde öğretim görevlisi unvanı ile göreve başlamıştır. Resim, karikatür, illüstrasyon, özgün baskı ve heykel üzerine çalışmalarına halen görev yapmakta olduğu Bartın Üniversitesi bünyesinde devam etmektedir.

 

2003 ve 2018 yılları arasında katıldığı ulusal ve uluslar arası karikatür yarışmalarında eserleri ile 40’ın üzerinde ödüle layık görülmüştür.

 

Sarı’ya ait karikatür eserleri geçtiğimiz yılın Aralık ayında Bartın Kültür Merkezinde sergilenmiş ve 1 hafta boyunca açık kalan sergi binlerce kişi tarafından ziyaret edilmişti.

 

Etiketler: karikatür, yarışma, murat sarı, bartın, ödül, istanbul, kimya, mühendisleri, odası, mansiyon, sergileme
Okuyucu Yorumları

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan sitemiz sorumlu tutulamaz.

Facebook'da Bizi Takip Edin

0.05823
0.058572020-05-27 14:42:51