Google+ Sayfamız Youtube Sayfamız Facebook Sayfamız
Bugun...
KARİKATÜRÜN USTA İSMİNE BİR ÖDÜL DAHA

...

Okunma: 2305

19.05.2018 20:03

murat sarı, karikatür, ödül, kaplanlar, bartın üniversitesi, yarışma, uluslararası yarışma, karikatür yarışması, karikatür ödülü, çevre ve iklim değişikliği, eser, bartın haber, bartın haberleri, karikatür haberleri
Facebook'ta Paylaş

Eserleriyle ulusal ve uluslararası birçok karikatür yarışmasında dereceler elde ederek sanat dünyasında adından sıkça söz ettiren Bartın Üniversitesi Öğretim Görevlisi Murat Sarı, Çevre ve İklim Değişikliği konulu 1400 eser sahibinin katıldığı Kaplanlar Uluslararası Karikatür Yarışması’nda eseri ile 2’incilik ödülüne layık görüldü.

 

Karikatürün usta ismi Bartın Üniversitesi Öğretim Görevlisi Murat Sarı eserleriyle ödül avcılığına devam ediyor. Karikatür sanatında fark yaratan ve eserleriyle karikatür sanatına ilgi çeken Murat Sarı, Kaplanlar Soğutma A.Ş. tarafından, “Çevre ve İklim Değişikliği”ne dikkat çekmek amacıyla düzenlenen Kaplanlar Uluslararası Karikatür Yarışmasında eseri ile 2’incilik elde etti.

 

31 ülkeden 1400 eserin katıldığı uluslararası yarışmada 2’incilik elde ederek büyük bir başarıya imza atan ve karikatür sanatındaki başarısını bir kez daha taçlandıran Sarı, ödülünü almak üzere Kaplanlar Uluslararası Karikatür Yarışması Sergisine katıldı.

 

Sergi açılış kokteyli Nazım Hikmet Kültür Merkezi – Yeraltı Galerisi’nde düzenlendi. Sergide 31 ülkeden 1400 eserin katıldığı yarışmadan finale kalan 97 eser sanatseverlerin beğenisine sunuldu.

 

Açılış kokteyline Nilüfer Belediyesi Meclis Üyesi Zekeriya Işık, Kaplanlar Soğutma Yönetim Kurulu Başkanı Ertuğrul Kaplan, Anadolu Karikatürcüler Derneği Başkanı Ahmet Aykanat, yarışma ikincisi Murat Sarı ve Bursa iş ve spor dünyasının seçkin isimleri katıldı.

 

Kokteylde davetliler ile tek tek ilgilenen Kaplanlar Soğutma Yönetim Kurulu Başkanı Ertuğrul Kaplan açılış konuşmasında “Kaplanlar Soğutma olarak çevre, çevre kirliliği ve bu bilinci çok önemsiyoruz. Küresel vizyonumuz doğrultusunda, dünyanın dört bir yanından karikatüristlerle eserlerinin yer aldığı evrensel bir yarışmada buluşmak bizi de son derece onurlandırdı. Katılan tüm sanatçılarımızı kutluyorum” dedi.

 

Sonrasında söz alan Nilüfer Belediye Meclis Üyesi Zekeriya Işık, Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey adına sanata ve çevre bilincine katkılarından dolayı Kaplanlar Soğutma Yönetim Kurulu Başkanı Ertuğrul Kaplana teşekkür etti.

 

Uluslararası yarışmanın 2. Si Murat Sarı “Yarışmaya katılırken Kaplanlar Soğutmayı internetten kısaca araştırmıştım. Ancak bugün fabrikayı gezme ve çalışanlarınız ile tanışma fırsatım oldu. Fabrika, Showroom ve fabrika içerisindeki müze beni büyüledi. Çalışan arkadaşların ilgi alaka ve güler yüzüne çok teşekkür ederim. Artık sıkı bir takipçinizim” dedi.

 

Sarı’nın ödüle layık görülen eseriyle beraber finale katılmaya hak kazanan 97 eser Nazım Hikmet Kültürevi’nde 15 Mayıs – 15 Haziran tarihleri arasında ziyaret edilebilecek.

 

Düşünmenin, düşündürmenin, gülümsetmenin ve geleceğe umutla bakmanın ifadesi olan karikatür sanatı ile hayata farklı bir bakış açısı katan Murat Sarı geçtiğimiz aylarda Bartın’da açtığı karikatür sergisinde ödüllü eserlerini Bartın halkının beğenisine sunmuştu.

 

Sarı’nın ulusal ve uluslar arası birçok karikatür yarışmasında derece elde eden eserleri bir hafta boyunca sergilenirken Bartın halkı sergiye büyük ilgi göstermişti.

 

Karikatür sanatının hoşgörü ve sağduyuya dayalı, farklı düşüncelere açık bir toplumun temel yapıtaşları arasında yer aldığını ifade eden Sarı, Çevre ve İklim Değişikliği konulu Kaplanlar Uluslararası Karikatür Yarışması’nda eseri ile 2’incilik ödülüne layık görülmesinin mutluluğunu yaşadığını söyledi.

 

Üzerime düşeni yapmaya da hazırım

 

Katıldığı ulusal ve uluslar arası yarışmalarda şahsından öte Bartın ve Bartın Üniversitesi’ni temsil ettiğini de kaydeden Sarı, “Bazen yüzlerce sayfalık yazıların, saatler süren konuşmaların ve milyonlarca TL bütçelerle hazırlanan sinema filmlerinin anlatmaya yetmediği konularda tek bir sayfa üzerine icra edilip etkileyici anlatımlar sunmakla kalmayarak hafızalara işleyen karikatür sanatı ile üniversitemizin ve şehrimizin tanıtımına katkı sağlamakta benim için bir onur. Bartın’ın kültürel, tarihi ve doğal özelliklerinin ülkemizin dört bir yanına ve dünyanın birçok noktasına tanıtılabilmesi içinde kent merkezli ve tüm dünyaya açık karikatür yarışmaları düzenlenebileceği düşüncesindeyim. Bartın’ın tanıtımına yönelik çok yüksek bir bütçe söz konusu olmadan verimli bir tanıtım çalışması, karikatür sanatı ve yarışmalarıyla gerçekleştirilebilir. Bu konuda üzerime düşeni yapmaya da hazırım.” dedi.

 

Yeni sergi hazırlığında

 

Geçtiğimiz aylarda karikatür eserlerini Bartın halkının beğenisine sunan Sarı, önümüzdeki dönemlerde yağlı boya, kara kalem portre ve özgün baskı eserlerini de yine açacağı kişisel sergisi ile Bartın halkıyla buluşturmayı planlıyor.

 

Murat SARI kimdir?

 

1980 yılında Antalya’da doğan Murat SARI; ilk ve orta öğrenimini aynı şehirde tamamlamıştır. 2001 yılında Süleyman Demirel Üniversitesi, Burdur Eğitim Fakültesi, Resim İş Eğitimi Anabilim Dalında başladığı lisans eğitimini; 2005 yılında birincilik derecesi ile tamamlamıştır. 2009 yılında ise Kütahya Dumlupınar Üniversitesi, Güzel Sanatlar Fakültesi, Resim Bölümünden mezun olarak yüksek lisans derecesi almıştır.

 

 İlk kişisel sergisini 2005 yılında Burdur Devlet Güzel Sanatlar Galerisinde resim çalışmaları üzerine açmıştır. Kariyeri süresince birçok sergide eserleri yer almış; 2011 yılında Bartın Üniversitesi Meslek Yüksekokulu Tasarım Bölümünde öğretim görevlisi unvanı ile göreve başlamıştır. Resim, karikatür, illüstrasyon, özgün baskı ve heykel üzerine çalışmalarına halen görev yapmakta olduğu Bartın Üniversitesi bünyesinde devam etmektedir.

Etiketler: murat sarı, karikatür, ödül, kaplanlar, bartın üniversitesi, yarışma, uluslararası yarışma, karikatür yarışması, karikatür ödülü, çevre ve iklim değişikliği, eser, bartın haber, bartın haberleri, karikatür haberleri
Okuyucu Yorumları

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan sitemiz sorumlu tutulamaz.

Facebook'da Bizi Takip Edin

0.05432
0.054742020-02-28 09:47:33