Google+ Sayfamız Youtube Sayfamız Facebook Sayfamız
Bugun...
KAYBOLUP UNUTULMADAN ÖNCE...

Bülent Bostancı yazdı...

Okunma: 3641

29.01.2018 18:44

kent müzesi, bartın kent müzesi, kent tarihi, bartın tarihi, bülent bostancı, bartın, bartın tv, 74 haber gazetesi, radyo b, bartın haber, haber bartın
Facebook'ta Paylaş

Uzun süredir heyecanla açılışı beklenen Bartın Kent Müzesi kapılarını açtı.

 

Açılış törenine sağlanan katılım sadece Bartın Belediyesi ve Belediye Başkanı Cemal Akın için değil Bartın adına çok önemliydi.

 

Bartın Belediyesi ve Başkan Cemal Akın’ın ev sahipliğindeki törene 22. Dönem AK Parti Bartın Milletvekili Asım Kulak, CHP İl Başkanı İlknur Erkan, Saadet Partisi İl Başkanı Ünal Yurtbay ve AK Parti Merkez İlçe Başkanı Yusuf Aldatmaz gibi farklı siyasi partilerin temsilcileri ile yüzlerce vatandaş katıldı.

 

Kent Müzesi açılışı siyasi bir hareket, şov, gövde gösterisi değil kenti bütünleştiren bir tören oldu.

 

Açıkçası özlenen tabloydu bu.

 

Hani o çok eskilerde kalan Cumhuriyet Bayramları ve diğer etkinliklerin fotoğrafları var ya…

 

Özlemle baktığımız fotoğraflar. İşte tam da o fotoğraf karelerindeki birlik ve beraberlik görüldü Bartın’ın en işlek caddesinde.

 

Tablo gurur vericiydi. Tablo soğuğa karşın insanın içini ısıtıyordu.

 

Bahsettiğim tabloya gerek davette bulunup gerek icabette bulunup katkı sağlayan herkese teşekkür etmek gerekiyor.

 

Çünkü Bartın el ele, kol kola ve gönül gönüle olunca daha da güzel oluyor.

 

Gelelim Kent Müzesine…

 

İmkanım olmasına karşın açılış anını bekledim müzeyi görmek için.

 

İçimde kıpır kıpır bir heyecan olmasına rağmen son ana kadar beklemek istedim. Herkesle aynı anda müzeyi gezmek ve insanlarında tepkilerini ölçümlemek istemiştim. Sadece açılış töreninin devam ettiği sırada nerede nasıl ve ne şekilde fotoğraflar çekebileceğimi kafamda planlamak için müze koridorlarında kısa bir keşfe çıktım. Sonrada o anı beklemeye başladım.

 

Müze kapılarını açar açmaz meraklı bakışlarla doldu. Herkes bir yana koşuşturdu. Herkes gördükleri karşısında şaşkınlığını ve hayranlığını kelimelere dökmekte zorlandı.

 

Müzeyi gezenler arasında her kesimden insan vardı ve hemen hemen hepsi Başkan Akın’ın elini sıkıp tebrik etmeden müzeden ayrılmadı.

 

Başkan Akın gerçekten tebrik edilmeyi fazlasıyla hak etti.

 

Şehirler tarihleriyle yaşarlar…

 

Bu konuda daha önce Bartın Belediyesinin girişimleri olmuştu. Örneğin Belediye Bahçesinin restorasyonu ve yeniden düzenlenmesinin sonrasında o alana bazı tarihi fotoğraflar konuldu. Bartın tarihini anlatan tarihi fotoğraflar.

 

O fotoğrafları gören üniversite öğrencilerinin hayretlerine defalarca şahit oldum.

 

“Aaaa şuna bakın, Bartın’da eskiden dev gemiler yapılıyormuş”, “Irmakta insanlar yüzüyormuş”, “Hıdrellez şenlikleri nasıl da kalabalıkmış” gibi şaşkınlık içeren cümleler kurdurtan ve Bartın tarihine ışık tutan fotoğraflardı onlar.

 

Sadece birkaç fotoğrafla da kalınmadı. Şehrin dört bir yanında tarihi çeşmeler restore ettirildi. Halatçıyaması’nda yer alan Dikilitaş gibi tarihi objeler korundu, kollandı ve gün yüzüne çıkarıldı. Hıdrellez şenlikleri yeniden canlandırıldı. Şadırvan mevkiindeki Tarihi Su Terazisi restore edildi.  

 

Yalı mevkiinde Bartın’ın yöresel yemeklerinin yer aldığı bir işletme açıldı. Yine Yalı mevkiine geçmişte Tersane Caddesi’nde yapılan Bartın Çektirmesi ve gemilerin mandalar ile çekilerek Bartın Irmağı’na indirilişini sembolize eden Manda Heykeli ve Bartın Çektirmesi heykeli yerleştirildi.

 

Orduyeri mevkiine Fatih Sultan Mehmet’in heykeli yapıldı. Tarihi Şehir Hamamı restore edildi. Bartın tarihinden yola çıkılarak Hükümet Caddesine Ağdacı Heykeli, Bakırcı Heykeli ve Simitçi Heykeli yerleştirildi.

 

Gazhane Parkı, Kültür Parkı’na dönüştürüldü. Park düzenlemesinin içinde 12 metrelik tarihi Bartın Çektirmesi Gemisi yapıldı. Bartın’ın tarihi evleri, tarihi objelerinin de maketleri bu parkta yer aldı. Ve bunlar gibi daha birçok çalışma yapıldı. 

 

Son olarak Kent Müzesi tamamlanıp ziyaretçileri için kapılarını açtı.

 

Şehirler tarihleriyle yaşarlar diyorum ısrarla…

 

İşte bu noktada yukarıda saydığım çalışmaların her biri çok önemliydi. Kent Müzesi ise Bartın tarihine vurulan bir perçindi.

 

Kent Müzesinin yapımına karar veren, çalışmaları yakından takip eden Bartın Belediye Başkanı Cemal Akın ve ekibine, müzeye bağışlarda bulunarak bilgi, doküman, belge, eser kazandıran herkese Bartın halkı adına teşekkür etmek gerekiyor.

 

Bundan böyle Bartın tarihi ile yaşayacak.

 

Değerlerimiz kaybolmadan ve unutulmadan ilelebet var olacak.

Etiketler: kent müzesi, bartın kent müzesi, kent tarihi, bartın tarihi, bülent bostancı, bartın, bartın tv, 74 haber gazetesi, radyo b, bartın haber, haber bartın
Okuyucu Yorumları

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan sitemiz sorumlu tutulamaz.

Facebook'da Bizi Takip Edin

0.09935
0.09982020-06-03 14:41:51