Google+ Sayfamız Youtube Sayfamız Facebook Sayfamız
Bugun...
KEKLİ BÖREKLİ DESTEK

...

Okunma: 1673

02.04.2018 19:09

chp, hema, işçi, eylem, destek, bartın, bartın haber, bartın haberleri, haber bartın
Facebook'ta Paylaş

Taşeron firma tarafından işten çıkarılan 148 işçinin Amasra HEMA 1 kuyusu önünde başlattıkları eylem devam ediyor. Eylemin 8. Gününde CHP İl Kadın Kolları işçilere destek olmak amacıyla evde hazırladıkları yiyeceklerle ziyarette bulundular.

 

Taşeron firma tarafından işten çıkarılan 148 işçinin Amasra HEMA 1 kuyusu önünde başlattıkları eylem devam ediyor. Eylemin 8. Gününde CHP İl Kadın Kolları destek olmak amacıyla işçileri yeniden ziyaret etti. CHP İl Başkanı Hatice İlknur Erkan, Merkez İlçe Başkanı Hacı Gölbucaklı, İl Kadın Kolları Başkanı Fatmaz Özcan’ın da bulunduğu ziyarette CHP’li kadınlar evlerinde hazırladıkları yiyecekleri işçilere teslim etti.

 

Gölbucaklı: "Yanınızdayız”       

 

 İşçilere 'yanınızdayız mesajı veren CHP Bartın Merkez İlçe Başkanı Hacı Gölbucaklı, şöyle konuştu: "Arkadaşlarımız HEMA’ya bağlı taşeron firma Ersamak firmasında çalışırken nedeni anlaşılamaz bir şekilde işten çıkarıldılar. Kendileri şu anda eylemdeler ve bizlerde eylemin 8’inci gününde onlarla beraberiz. Arkadaşlarımızın yanındayız ve sonuna kadar da yanlarında olmaya devam edeceğiz. Buradaki asıl amaç işçi arkadaşlarımızın sosyal haklarının almalarından ziyade buradaki işe devam etmeleri. Eğer HEMA burada bir işçi alımı yapacaksa buradaki arkadaşlarımızın işe alınması gerekiyor. Burada ki 148 işçi arkadaşımız maden konusunda tecrübeli arkadaşlar ve bölgemizin insanları. Eğer bu arkadaşlarımız çıkarılıp dışarıdan işçi getirilecekse veya Çinli işçileri bu işin içine sürecekse bizim HEMA için diyecek hiçbir şeyimiz kalmıyor.

 

Yalçınkaya ve Akkaya Ankara’da konuyu takip edecek

 

Zaten HEMA bu bölgenin insanı olmaktan çıktı. HEMA’nın kömür çıkarmak gibi bir derdi yok. İthal kömürle termik santral kurmak ve bölgemizi tamamen zehirlemek istiyor. Bizlerde CHP olarak, platform olarak ve Bartın Amasra örgütleri olarak mücadelemize devam ediyoruz. Arkadaşlarımızın her türlü yanındayız. Sırt sırta ve omuz omuza bu mücadelenin altından kalkmaya çalışacağız. Sayın Milletvekilimiz Rıza Yalçınkaya ve Yakup Akkaya’da geldiler, kendilerine söz verdiler. Buradaki konunun asıl ayağı olan Meclis ayağını onlar takip edecekler. Bir şekilde arkadaşlarımıza yardımcı olmaya çalışacağız. HEMA ne düşünür bilemiyoruz. HEMA burada ayrı bir imparatorluk gibi hareket etmeye çalışıyor ama biz buna müsaade etmeyeceğiz. İnşallah arkadaşlarımızın işe dönüşleri tekrar gerçekleşir onlarla beraber bizde mutlu oluruz."

 

Doğan “Eylemimiz işimizi geri alana kadar devam edecek”

 

Eylemin işlerini geri alana kadar devam edeceğini ifade eden  işçi  Kenan Doğan,  "HEMA’nın finansal durumu zayıf olduğu için parayı ayarlamaya çalıştıklarını ve parayı ayarlayabilirlerse kıdem ve ihbar tazminatlarımızı ödeyeceklerini söylediler. İş içinde “Şu anda bizi mahkemeye vermezseniz sizinle devam edebiliriz” dediler. Tabi bununda ilerleyen zamanlarda olabileceğini şu an için böyle bir durumun olmadığını söylediler. Eylemimiz işimizi geri alana kadar devam edecek. Bugüne kadar hep iyi niyetli davrandık. Bazı arkadaşlarımız intihara teşebbüs ettiler engel olduk. Bundan sonra bazı şeylere engel olamayabiliriz. Sendika yönetimini buraya davet ettik. Teker teker bizzat aradım. “Yukarıdan baskı geldi” dediler. “Eğer oraya giderseniz işçilere destek verirseniz tüm sendikalı işçileri çıkarırım. Amasra’da ki sendika şubenizde kapanır.” şeklinde tehdit almışlar. O yüzden sendikadan buraya kimse gelemiyor. Bartın Belediye Başkanımız ve Belediye Başkanların tamamı bize destek oluyorlar. Halk destek oluyor, esnaflar destek oluyorlar. Allah razı olsun onlardan. Rıza Vekilimiz zaten bizi bırakmıyor" dedi.

 

Akgül: "Bizi çok duygulandırdılar"

 

Eylemdeki bir diğer  İşçi Hüseyin Akgül ise "Bizler bu mücadelemizde sizlere çok teşekkür ediyoruz. Emeğimizin ve alın terimizin mücadelesini yaparken sürecin başından beri sizler burada ve yanımızdasınız. Gerçekten bugün çok duygulandık. CHP İl Kadın Kolları buraya el emeği göz nuru, mutfaklarında bir şeyler yapıp getirmişler. Ağlamak üzereyim çok duyguluyum. Çok minnettarız, çok teşekkür ediyoruz" şeklinde konuştu.

Etiketler: chp, hema, işçi, eylem, destek, bartın, bartın haber, bartın haberleri, haber bartın
Okuyucu Yorumları

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan sitemiz sorumlu tutulamaz.

Facebook'da Bizi Takip Edin

2.80054
2.801692020-02-21 06:25:33