Google+ Sayfamız Youtube Sayfamız Facebook Sayfamız
Bugun...
KENT TARİHİ MÜZESİ AÇILDI

İlk günden binlerce ziyaretçi...

Okunma: 191

27.01.2018 21:16

Facebook'ta Paylaş

Kapılarını Açar Açmaz Binlerce Ziyaretçinin Akınına Uğradı

 

KENT TARİHİ MÜZESİ HİZMETE GİRDİ

 

Bartın Belediyesi Kent Tarihi Müzesi’nin açılışı görkemli bir törenle gerçekleştirildi. Soğuk havaya karşın törene katılan binlerce kişi müzeyi ziyaret edebilmek için adeta birbiri ile yarıştı. Müzeyi gezen vatandaşlar beklentilerinin çok üzerinde bir müze ile karşılaştıklarını ifade ederek Belediye Başkanı Cemal Akın’a ve emeği geçenlere teşekkür etti.

 

Uzun süredir devam eden hummalı çalışmaların ardından yapımı tamamlanan Bartın Belediyesi Kent Tarihi Müzesi törenle açılarak hizmete girdi. Yapısı, içeriği ve teknolojik donatılarıyla ülkemizin sayılı müzeleri arasında yerini alan Kent Tarihi Müzesi’nin açılış töreni görkemli anlara sahne oldu. Müzenin açılış töreni için Hükümet Caddesini dolduran binlerce kişi kapıların açılmasıyla beraber müzeye akın ettiler. Birkaç saat içerisinde binlerce kişinin ziyaret ettiği müze Bartın halkının büyük beğenisini kazandı.

 

Açılışa geniş katılım

 

Müzenin açılış töreninin ev sahipliğini Bartın Belediye Başkanı Cemal Akın’ın yaparken Vali Yardımcısı Erkan Kalender,  22. Dönem Bartın Milletvekili Asım Kulak, TSO Başkanı Halil Balık, Kastamonu Ilgaz Belediye Başkanı Arif Çayır,  İl Müftüsü Mahmut Gündüz, CHP İl Başkanı İlknur Erkan, MHP İl Başkanı Ercüment Özçelik, AK Parti Merkez İlçe Başkanı Yusuf Ziya Aldatmaz, Saadet Partisi İl Başkanı Ünal Yurtbay, Kumluca Belediye Başkanı İsmail Can, Bartın Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Sinan Amasralı, Bartın Madeni Eşya Sanatkârları Odası Başkanı Yılmaz Akdeniz, Bartın Şehit Aileleri ve Gazileri Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkan Yardımcısı Fatma Topal, Bartın Türk Diyanet Vakıf-Sen İl Temsilcisi İsmail Ünsal, Bartın İli Muhtarlar Derneği Başkanı Reşat Günay, Bakkallar Ve Bayiiler Odası Başkanı İsmet Fındık, Türkiye Sakatlar Derneği Başkanı Ferit Kurulan, Türk Eğitim-Sen Bartın Şube Başkanı Sezai Hangişi, Belediye Başkan Yardımcıları, Belediye Meclis Üyeleri, belediye çalışanları ve çok sayıda vatandaş katıldı.

 

Bartın tarihini geçmişten günümüze ve gelecek nesillere aktaracak müzenin açılış töreni öncesinde Bartın Belediyesi Mehteran Takımı tarafından mini bir konser sunuldu.

 

27 Ocak özel olarak seçildi

 

Törende konuşma yapan Bartın Belediye Başkanı Cemal Akın açılış tarihi olarak neden 27 Ocak tarihinin seçildiğini ifade ederek “Ocak ayının soğuk bir gününde Bartın’ımız için çok önemli bir kazanım olarak gördüğümüz Kent Müzemizin açılışına katılarak bizleri mutlu kıldınız. Yüreklerimizi ısıttınız. Hepinize çok teşekkür ederim. Bundan 133 yıl önce 1885 yılında İbtidai ve Rüştiye Mektebi olarak yapılan 1924-1949 arası Cumhuriyet İlk Mektebi olarak eğitim veren 1953 yılından 2008’e kadar belediye binası olan bu tarihi bina 27 Ocak 2018’de yani bugün Bartın Kent Müzesi olarak açılıyor.  Neden 27 Ocak? Bugün aynı zamanda Osmanlı Devletinin kuruluşunun 719. Yıldönümü. 27 Ocak 1299’da Bilecik Söğüt’te kurulan Osmanlı Devleti imparatorluk olarak 3 kıtada hüküm sürdü. Bartın’ın tarihi anlatan ve yaşatacak olan bu müzemizi tarihimiz olan Osmanlı Devleti’nin kuruluş yıldönümünde hizmete açıyoruz.” dedi.

 

Bartın’dan Mehmetçiklere selam

 

Zeytin Dalı harekatı kapsamında görev yapan askerlerimize de başarı dileklerinde bulunan Başkan Akın, “Bugün devletimizin ve milletimizin bağımsız bütünlüğünü korumak, ülkemizi terör belasından kurtarmak, halkımızın huzuru ve güvenliği için kahraman ordumuzun Afrin’de devam eden Zeytin Dalı sınır ötesi harekatında şanlı ordumuza Yüce Rabbimden güç kuvvet diliyorum. Bu harekatta görev alan yiğit Mehmetçiklerimize selam olsun. Gazilerimiz Yüce Rabbimden acil şifa bulsun.” dedi.

 

Proje 4 yıl önce hazırlandı

 

Kent Tarihi Müzesi projesinin 4 yıl önce hazırlandığını ifade ederek konuşmasını sürdüren Başkan Akın, “11 Kasım 2014’de İstanbul’da Çevre ve Kültür Değerleri Koruma ve Tanıtma Vakfı Başkanı aynı zamanda Tarihi Kentler Birliği Danışma Kurulu Başkanımız çok değerli insan Prof. Dr. Metin Sözen hocamızı, binamızın restorasyon projesini hazırlayan Yüksek Mimar Selda Çelikyay ve teknik ekimizled ziyaret ettik. Yaptığımız ziyaret ve müze toplantısıyla başlayan bu süreçte bilgi, belge ve işgücü emeği ile Bartın’a bir kent müzesi kazandırmak için 4 yıl önce proje hazırladık. Uzun soluklu bir proje. Müze iç tasarımının yanı sıra bu tarihi binanın restorasyonunu da kapsayan bir proje.  Aynı zamanda müze envanterinin en önemli eseri olan bu tarihi binanın restorasyonu için hazırlana projelerin Koruma Kurulunca onaylanma sürecinin ardından 2 Kasım 2016’da restorasyon ve iç tasarım ihalesini yaptık.” dedi.

 

2 bine yakın eser yer alıyor

 

Müzenin içerisinde 2 bine yakın eserin yer aldığının da alını çizen Başkan Akın, “Ocak 2017’de tam 1 yıl önce çalışma fiilen başladı. 100’ün üzerinde eser bağışçısı 2 bine yakın parça eserin yer aldığı geçmiş ile geleceğin köprüsü Kent Müzemizde çok fazla kişinin emeği var. Çok güzel ve fonksiyonel bir müzeye kavuştuk. ÇEKÜL Başkanı Prof. Dr. Metin Sözen Hocama, ÇEKÜL yetiklerine, kent müzelerinin önemini sürekli gündemde tutarak bilinç oluşturulmasına katkı sağlayan Tarihi Kentler Birliği yönetimi ve değerli danışma kuruluna şükranlarımı sunuyorum.  Bir taraftan bina restorasyonu sürerken diğer taraftan eser bağışlarını aldık. Bilgi, belge ve tarihi eserlerle müzemiz oldukça zenginleşti. Sürprizlerle dolu bir müze oldu.  Müzemiz yaklaşık 4 milyon TL’ye mal oldu. eserlerimiz ise her biri ayrı ayrı paha biçilemez değerdedir.  Az öncede ifade ettiğim gibi müze binası 1885 yılında yapılmış önemli bir eser. Bartın Gazetesi sahibi Esen Aliş tarafından müzeye bağışlanan 1903 Paris yapımı tipo baskı makinası Bartın Gazetesi kurucusu Cemal Aliş tarafından 1928 yılında İstanbul Tan Matbaasından alınarak 1990 yılına kadar Bartın Gazetesinin basımında kullanılmıştır. Türkiye’de 2 adet mevcut. Biri İstanbul’da Basın Müzesinde diğeri Bartın Kent Müzesinde. Araştırmacı-Yazar Çetin Asma tarafından bağışlanan Parthena (Bartın) sikkesi Milattan Önce 1. Yüzyılda Roma dönemine ait nadir sikkelerden. Ön yüzünde Homeros portresi arka yüzünde de altından nehir geçen oturan erkek figürü Parhenios (Bartın) nehrini simgeliyor. Figürün bir elinde zeytin dalı diğer elinde de bereket boynuzu tutar. Elinde tuttuğu zeytin dalı bu nehirde ulaşım yapıldığını gösteriyor.” şeklinde konuştu.

 

Nadide eserler var

 

Kent Müzesinin nadide eserlerle donatıldığını da kaydeden Başkan Akın, “1930 yılına ait Gazi Mustafa Kemal Atatürk imzalı İnönü Vapurunun Bartınlı Murat Kaptanoğlu’na satışını onaylayan Bakanlar Kurulu kararı replikası, 80 milyon yıllık fosiller, Sultan Abdülhamit dönemi madalyaları, Sultan Abdülhamit döneminde basılmış 2 adet özel madalya, Kurtuluş Savaşı sonrası 1922 yılında basılan ve meclis üyeleriyle savaşta görev alan askerlere verilen istiklal madalyaları, 300’e yakın Roma, Bizans, Selçuklu dönemi sikkeleri, arkeolojik eserler, 1925 yılına ait itfaiye tulumbası, Osmanlı dönemi marangozluk aletleri, 199. Yüzyıl orijinal çekicilik aletleri, Osmanlı dönemi Bartın sivil mimarisine ait malzemeler, Ressam Sururi’nin eseri Kurtuluş Savaşını anlatan tablo hepsi nadide eserler arasında. 4 bin yıllık geçmişse sahip Bartın’ın Milattan Önce 2 binde Kaşka’lardan başlayan ve günümüze gelen tarihinin ve kırılma noktalarının anlatıldığı Kent Müzesinde Bartın’ın 4 bin yıllık tarihini içeren kronolojik aks, endemik canlılar, coğrafik yapısı, ulaşım ve doğal afetler geçmişi tarihi zanaatçılar çarşısı, gemi yapımcılığı, ticari hayatı, madenciliği, tarihi Galla Pazarı, mimarisi, siyasi tarihi, eğitim ve basın-iletişim tarihi, sanat-edebiyat ve kültür hayatı, doğum-çocukluk-sünnet ve düğün gelenekleri, ev yaşamı, mutfak kültürü ve turizminin yanı sıra interaktif sözlü tarih çalışmaları Bartın Kent Müzesinde yer almaktadır.” dedi.

 

Yürekten teşekkür ediyorum

 

Başkan Akın konuşmasının son bölümünde emeği geçenlere de teşekkür ederek, “Burada sayamayacağımız kadar fazla olan bu nadide eserleri hep birlikte göreceğiz. Kent Müzesi için Bartın’da oluşturduğumuz kurulda yer alan, eser ve bilgi bağışıyla katkıda bulunan, belediyemizin müze proje ekibinde yer alan bina restorasyonundan iç tasarıma kadar emeği geçen herkese bir kez daha yürekten teşekkür ediyorum. Bartın Kent Müzesi hayırlı olsun. Belediyemizden şehrimizin geleceğine armağan olsun.” dedi.

 

Ziyaretçi akınına uğradı

 

Başkan Akın’ın konuşmalarının ardından müzenin yapımına bağışlarıyla destek ve katkı veren isimlere teşekkür belgeleri takdim edildi. Müzenin kapılarının açılmasıyla beraber yüzlerce kişi müzeyi ziyaret edebilmek için adeta birbiri ile yarıştı. Müzenin ziyaretçi sayısı sadece birkaç saat içerisinde binleri geçti.

 

Vatandaşlardan tebrik

 

Başkan Akın müzeyi Vali Yardımcısı Erkan Kalender ile birlikte gezdi. Bu sırada müzeyi gezen vatandaşların büyük sevgi gösterdikleri Başkan Akın müzeyle ilgili görüşleri de dinleyerek vatandaşların tebriklerini kabul etti.

 

Kent Tarihi Müzesi’ninin 300 metrekare olan zemin katında Bartın’da Yeraltı Zenginlikleri, Milli Mücadele Yıllarında Bartın, İlimizin Kronolojik Tarihi, Şehitler Bölümü, İlimizde Görünen Nadir Canlılar, Doğal Afetler ve Ulaşım konuları hakkında çeşitli bilgiler fotoğraf, pano ve kioslarla ziyaretçilere anlatılıyor.

 

405 metrekare büyüklüğe sahip olan üst katta ise Bartın Ticaret Hayatı, Bartın’da Gemi Yapımı, Madencilik, Eski Tarihi Esnaflar, Tarihi Bartın Çarşısı, El Sanatları, Kadınlar Pazarı, Bartın’da Mimari Yapı, Bartın Siyasi Tarihi,  Bartın Eğitim ve Sağlık Tarihi, Turizm Bölümü, Spor Tarihi, Basın, Yayın İletişim Tarihi, Kültür Sanat Bölümü ve Bartın Mutfak Kültürü hakkında kioslar, maketler, panolar, fotoğraflar yer alıyor.

Etiketler:
Okuyucu Yorumları

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan sitemiz sorumlu tutulamaz.

Facebook'da Bizi Takip Edin

0.04914
0.049452020-05-28 22:14:22