Google+ Sayfamız Youtube Sayfamız Facebook Sayfamız
Bugun...
KENT TARİHİ MÜZESİNE ZİYARETÇİ AKINI

...

Okunma: 1444

21.09.2018 15:58

kent müzesi, bartın, bartın kent müzesi, kent tarihi müzesi, bartın müze, müze bartın, bartın belediyesi, cemal akın, belediye başkanı cemal akın, bartın haberleri, müze haberleri
Facebook'ta Paylaş

Bartın Belediye Başkanı Cemal Akın 27 Ocak 2018’de açılarak hizmete giren Bartın Kent Müzesi’ni açılış tarihinden bugüne kadar toplamda 84 bin vatandaşın ziyaret ettiğini belirtirken yeni müzelerinde yolda olduğunu söyledi.

 

Bartın Belediye Başkanı Cemal Akın, basın mensupları ile Bartın Kent Müzesi’ni gezerek bilgiler verdi. Proje çalışmaları devam eden yeni müzeler hakkında da açıklamalarda bulunan Başkan Akın Bartın’a dört müze daha kazandırmak istediklerini ve bununla ilgili çalışma yaptıklarını söyledi.

 

Bartın’da yaşamış eserler

 

Başkan Akın açıklamasında, “ İçinde bulunduğumuz Kent Tarihi Müzesi Abdülhamit döneminde ilk olarak Rüştiye Mektebi olarak yapılıp daha sonrasında Cumhuriyet Mektebi olmuş. Uzun yıllar da Bartın Belediyesi hizmet binası olarak kullanıldı. 2008 yılında yeni bir belediye binası yapılması ile bu bina atıl kalmaya başlatmıştı. Bu tarihi binamızı müze yapmak üzere çalışmalara başladık. İlk olarak dış cephedeki sıva kaldırarak tarihi binayı ilk günkü görünümüne kavuşturduk. Sonrasında ise eserleri bulmak adına çalışma gerçekleştirdik. Bu süreç 2-3 yıl kadar sürdü. Burada sergilenen eserlerin tamamı Bartın’da yaşamış eserler. Bu bizim için çok önemli. Balmumlar haricinde dışarıdan para ile satın alınan hiçbir eserimiz yok.” dedi.

 

30 bin yıllık şehir

 

Kent Tarihi Müzesini açılışından bugüne 84 bin kişinin ziyaret ettiğine de vurgu yapan Başkan Akın, “Çalışmalarımızın tamamlanması ile bu güzel projeyi 27 Ocak 2018 yılında halkımızın hizmetine sunduk. O günden bugüne kadar Bartın’da yaşayanlar ve kent dışından şehrimize gelen 84 bin civarında vatandaşımız müzemizi ziyaret etti. Gerçekten böyle bir çalışmaya Bartın’ın ihtiyacı vardı. Müze çalışmalarımızın öncesinde ilimizi 3 bin yıllık şehir diye anlatırken, aslında 4 bin yıllık bilenen tarihi olduğunu gördük. Kaşkalar’dan başlayan bir tarih olduğunu gördük. Perslerin yaşadığını, Pafloganların, Selçukluların bu bölgede hakim olduğunu görmüş olduk. Şimdi bunların ışığında başka bir çalışma yapıyoruz. Arkeologlar ilimizin 30 bin yıllık şehir olduğu iddia ediyorlar ve bununla ilgili çalışma gerçekleştiriyorlar. Geçmişi çok eskilere dayanan ilimizi biz burada yaşatmaya çalışıyoruz.” şeklinde konuştu.

 

Birçok eser bu müzede mevcut

 

Müzede birbirinden önemli eserlerin olduğunu da sözlerine ekleyen Başkan Akın, “Burada öyle değerler var ki örneğin Paflogon parası, Bartın parası. Bartın’da o günlerde basılmış bir paradan bahsediyoruz. Üzerinde zeytin dalının olduğu ve Bartın Irmağı’nın Parthenious’u simgeleyen bir para var burada. Perslilerin paraları var. Yine tarihte Bartın’da yaşamış insanlara ait Selçuklu Kartalı yüzüğü var. Buna benzer birçok eser bu müzede mevcut.” dedi.

 

Hepsini meydana çıkarmaya çalışıyoruz

 

Başkan Akın konuşmasının devamında yeni müze çalışmalarından bahsederek, “Biz şehirlerin müzelerle birlikte yaşadığını düşünüyoruz. Kemal Samancıoğlu Etnografya Müzemizin ardından Kent Müzemiz ile müze sayımızı ikiye çıkardık. Kent Müzesi’nin ardından yeni müzeler ile ilgili çalışmalar başlattık. Resim ve Sanat Müzesi hazırlığı yapıyoruz. Oyuncak Müzesi, Mustafa Kemal Atatürk ve Şehitler Müzesi ile Su Müzesi yapmak istiyoruz. Zamana yayarak inşallah bu projeleri de da hayata geçireceğiz. İlimizde son 3 yıldır resim çalıştayı gerçekleştiriyor. Türkiye’nin farklı illerinden katılım sağlayan ressam ve akademisyenler bu çalıştaylarda çok güzel eserler ortaya çıkarttı. Ressam, akademisyen olarak alanlarında çok önemli isimler Bartın’a geldiler ve onları misafir ettik. Ortaya çıkan eserler arasında yer alan Bartın resimlerini bize sanat müzesinde sergilenmek üzere teslim ettiler. Bartın Resim ve Sanat Müzemizde bu eserleri sergileyeceğiz. Bartın Belediyesi olarak kültürümüze, tarihimize değer vermek durumundayız. Sadece bununla kalmayıp Bartın’ın geçmiş tarihinde ne varsa hepsini meydana çıkarmaya çalışıyoruz. İnşallah bu güzellikleri ortaya çıkartmaya ve halkımızın hizmetine sunmaya devam edeceğiz” şeklinde konuştu.

Etiketler: kent müzesi, bartın, bartın kent müzesi, kent tarihi müzesi, bartın müze, müze bartın, bartın belediyesi, cemal akın, belediye başkanı cemal akın, bartın haberleri, müze haberleri
Okuyucu Yorumları

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan sitemiz sorumlu tutulamaz.

Facebook'da Bizi Takip Edin

0.0891
0.089522020-02-25 14:54:44