Google+ Sayfamız Youtube Sayfamız Facebook Sayfamız
Bugun...
KILIÇDAROĞLU TTK HAKKINDA KONUŞTU

Kemal Kılıçdaroğlu: "O ocakları kapatmak için elli numara çektiler"

Okunma: 3370

02.11.2017 22:37

ttk, ttk torba yasa, ttk özelleştirme, kemal kılıçdaroğlu, chp, zonguldak, bartın, ttk haberleri, bartın tv
Facebook'ta Paylaş

 

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu partisinin grup toplantısında Torba Kanunun içine 58. Maddenin yerleştirildiğini ve bu madde ile madenlerin bölünüp parçalanacağını ayrıca ruhsatlandırılıp birilerine peşkeş çekileceğini söyledi. İthal kömüre 4 milyar dolar verildiğini belirten ve sendikaya da seslenen Kılıçdaroğlu, “İşçilere sahip çıktığınız sürece sizin hakkınızı sonuna kadar arayacağız.” dedi.


CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmada kömür madenlerini de ilgilendiren torba yasaya yönelik eleştirilerde bulundu. Genel Başkan Kılıçdaroğlu, Türkiye Taş Kömürleri (TTK) kurumuna bağlı maden ocaklarının torba yasa ile bölünüp parçalanacağını ve ruhsatlandırılıp birilerine peşkeş çekileceğini söyledi. Kılıçdaroğlu’nun açıklamaları maden bölgesi olan Zonguldak ve Bartın’da geniş yankı uyandırdı. Konuşmasında sendikaya da seslenen Kılıçdaroğlu, “İşçilere sahip çıktığınız sürece sizin hakkınızı sonuna kadar arayacağız.” dedi.

 

Değerli arkadaşlarım, torba kanun denilen bir uygulama var. Bu 15 yıllık dönemde gündeme gelen bir kanun türü. Kanun nasıl yapılır? Adı üstünde Ceza Kanunu, Medeni Kanun, İcra İflas Kanunu gibi dünya kadar kanun var. Türk Ticaret Kanunu, Bankalar Kanunu gibi kanunlar var, ama torba kanun bu hükümetlerle beraber, yani AK Parti hükümetleriyle beraber gündemimize gelen bir kanun türü. Niye torba kanun diyoruz? 15 kanunda 20 kanunda 30 kanunda, bazen 50 kanunda değişiklik yapan tek kanun. Dolayısıyla hâkimi de izleyemiyor, savcısı da izleyemiyor, avukatı da izleyemiyor. “Bu kanunlarda ne zaman değişiklik oldu” diyor. Torba kanunların şöyle bir özelliği var. Topluma duyurmadan acaba nasıl bir yolunu bulup, toplumun aleyhine ya da belli çalışanların aleyhine düzenlemeleri kanunun içine nasıl yerleştiririz diye. Son torba kanun bunlardan birisidir.Zonguldak’ta 170 yıldır maden çıkarılır arkadaşlar, 170 yıldır kömür çıkarılır Zonguldak’ta, 170 yıldır! Kömür Zonguldak için stratejik üründür. Kömür sayesinde düğünler yapılır, sofralar kurulur, gelir artar, işsizlik önlenir, kömürün böyle bir özelliği vardır. “Kara elmas” der zaten Zonguldaklı kömüre. Türkiye Taş Kömürü Kurumu var ve bu o bölgedeki havzayı işletmekle görevlidir. Şimdi torba kanununun içine bir 58.madde yerleştirdiler. Bölecekler, parçalayacaklar, ayrıca ruhsatlandıracaklar her bir ocak itibariyle, sonra bunları birilerine peşkeş çekecekler. Altını özenle çiziyorum, Zonguldaklı kardeşlerim iyi dinlesinler. Senin derdini, yeraltında çalışan işçinin derdini, onun aldığı aylıkla gidip alışveriş yaptığı esnafın derdini, çiftçinin dersini tek, ama tek anlatan Türkiye’nin gündemine getiren parti Cumhuriyet Halk Partisidir, bunu unutma. Yerin metrelerce altında çalışıyorlar. İsyan ediyorlar, haksızlığa uğruyoruz diyorlar. Kömürü elimizden alacaklar diyorlar. Zonguldak’ı da Soma gibi yapacaklar diyorlar. Bize sahip çıkan yok mu? Sana sahip çıkan, alın terine sahip çıkan kapı gibi onurlu dimdik ayakta duran Cumhuriyet Halk Partisidir. Halkın partisidir, işçinin partisidir, emekçinin partisidir, alın terinin partisidir.

 

TÜRKİYE’DE KÖMÜR MÜ YOK?

 

Sırf o ocakları kapatmak için elli numara çektiler. Dışarıdan kömür ithal ediyorlar. 2001 yılında ithal edilen kömür miktarı 8 milyon ton. 2014’de üç kat artmış, üç kattan fazla, 29 milyon ton kömür ithal ediliyor. Türkiye’de kömür mü yok? Var. Çalışan işçi mi yok? Var. Tüketilecek yer mi yok? O da var. O zaman şu soruyu bütün Zonguldaklılar Türkiye’nin neresinde olursa olsun, maden işçisine destek verecek bütün işçi kardeşlerime söylüyorum. O zaman bu ithalat niye yapılıyor? Kimin için yapılıyor bu ithalat? Hangi gerekçeyle yapılıyor bu ithalat? Kim köşeyi dönüyor bu ithalat dolayısıyla? Neden elimizin altında kömür varken çıkarmıyoruz? Neden dünya kadar işsizimiz varken orada gidip çalışmaları engelleniyor? Bunu ben soruyorum, benden fazla sizin sormanız lazım. Özellikle AK Partiye gidip oy veren işçi kardeşlerime sesleniyorum, işçi! Senin hakkını ben savunuyorum, sen senin hakkını savunan partiye sahip çıkmak zorundasın. Oyunun rengini, oyunun yerini değiştirmek zorundasın, alın terinden yana tavır almak zorundasın. Seni kandırmaya çalışıyorlar, senin kimliğini sömürüyorlar, senin inancını sömürüyorlar, senin yaşam tarzını sömürüyorlar sen düşünmeyesin diye ve cebinden ekmeğini alıyorlar. Biz ne yapıyoruz? Biz diyoruz ki, senin kimliğin başımın üstüne, senin inancın da başımın üstüne, senin yaşam tarzın da başımın üstüne. Ama kim seni aç bırakırsa, kim seni işsiz bırakırsa, sözüm söz ben sana sahip çıkacağım. Bunu söylüyorum.

 

Samanı ithal ediyorlar, besmelesiz eti de ithal ediyorlar. Dedim, “O besmelesiz eti saraya götürün, kul hakkı yiyenler o besmelesiz eti yesinler, ne millete yediriyorsunuz” diye. Yılda 4 milyar dolar kömür ithalatına para veriyor, 4 milyar dolar! 4 milyar doları Zonguldak’a ver, Zonguldak İstanbul olur, Zonguldak Ankara olur, Zonguldak İzmir olur. 4 milyar dolar, yazık günah değil mi?

 

Etiketler: ttk, ttk torba yasa, ttk özelleştirme, kemal kılıçdaroğlu, chp, zonguldak, bartın, ttk haberleri, bartın tv
Okuyucu Yorumları

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan sitemiz sorumlu tutulamaz.

Facebook'da Bizi Takip Edin

0.01434
0.015112021-10-21 02:41:15