Google+ Sayfamız Youtube Sayfamız Facebook Sayfamız
Bugun...
KİMİNİN KRİZİ KİMİNİN FIRSATI

Bülent Bostancı yazdı...

Okunma: 10664

17.10.2017 21:39

bülent bostancı, bartın, bartın tv, bartın haberleri
Facebook'ta Paylaş

Bartın Üniversitesi’nin kuruluşundan itibaren şehirde artan öğrenci sayısı konut ihtiyacını da artırdı. Konut ihtiyacının artmasıyla beraber müteahhitler görülmemiş bir hızla apartmanlar, siteler inşa etmeye başladılar.

 

Önce yapımı tamamlanan daireler peynir ekmek gibi satılırken sonralarında ise topraktan daire satışları arttı. Vatandaş sadece proje ve arazi üzerinden daire aldı. Süreç boyunca şehrin dört bir yanı şekilsiz ve düzensizce beton binalarla doldu. Otoparksız, yaşam alansız binalar şehrin görüntüsünü çirkinleştirirken yükünü de artırdı. Sokaklara park edilmek zorunda kalınan otomobiller, evlerinin önünde oyun dahi oynayamayan çocuklar yarattık son 10 yılda. Bunları yaparken hiçte zorlanmadık maşallah!

 

İşin ticari boyutuna bakacak olursak birçok binada daireler ederinin kat ve kat üzerinde satılmaya başladı. Müteahhitler, Bartın tarihinde görülmemiş kar oranları ile para kazandılar. Muğla gibi bir turizm şehrinde bahçeli, havuzlu, otoparklı villa alınabilecek fiyata otoparksız, yaşam alansız 2+1 daire sattılar. Tabi arazi sahipleri de oturdukları yerden kat karşılığı ev sahibi oldular.

 

Geçtiğimiz yıllarda Bartın Üniversitesi’nin barınma ihtiyacını konuşuyorduk. Üniversite akademik açılış yıl töreninde bile bu konu ilk gündem maddesi oluyordu. O yıllarda öğrencilerin barınma ihtiyacını karşılayacak devlet yurtları yetersiz kalmıştı.

 

Tabi ‘fırsat bu fırsat’ diyen daire sahipleri de 400-500 TL etmeyen, etmeyecek dairelerini 600, 700, 800 TL gibi rakamlara kiralamaya başladılar. Hatta bazıları insanlık şöyle bir kenarda dursun, ahlak sınırlarını dahi aşıp kelle başı hesapla kiralama yaptılar.

 

2+1 daire 400 TL’ye yahut 500 TL’ye kiralanırken Kelle başı 250 TL x 4 öğrenci = 1. 000 TL’ye kiralanır oldu. Kelle sayısı arttıkça toplam rakamda arttı.

 

Kiraların can alıcı yükselişiyle birlikte zaten ev sahibi olan birçok vatandaşta krizi fırsata çevirme mantığıyla hareket edip kredi çekti, daire aldı ve kelle başına kiraya verdi. Eskiden bekara öğrenciye ev verilmeyen Bartın'da bu defa aileye, yeni evli çiftlere ev verilmemeye başlandı. Kelle başı kira sistemi ile dairelerinin banka kredilerinin tamamını ödeyenler dahi oldu.

 

Bartın’da tüm bunlar yaşanırken çok çok iyi biliyoruz ki birçok öğrenci barınma problemini çözemediği için kaydını dondurup geldiği şehre geri döndü. Bir daha Bartın’a geldi mi? Gelmeyi düşündü mü? Bilinmez!

 

Dönmeyip öğrenimlerini tamamlayanlarda gittikleri yerde Amasra’yı, İnkumu’nu, şehrin tarihi ve doğal güzelliklerini değil, insanlarının sıcakkanlılığını, cana yakınlığını, yardımseverliğini değil… Fırsatçılığını anlatır oldular!

 

Anlayacağınız o ki üniversite ile yurdun dört bir yanına çok ama çok güzel reklam yaptık!

 

Gelelim bugüne…

 

Kredi Yurtlar Kurumu son yıllarda kapasitesini ciddi oranda artırdı. Yeni yapılacak yurtlarla kapasite artmaya devam edecek. Söz konusu yurtlar öyle 200-300 kişilik değil, bin ve üzeri kapasitede olacak.

 

Kredi Yurtlar Kurumunun kapasitesi artınca öğrencilerde rahat bir nefes almaya başladı. Kelle başıcılara fırsat vermek zorunda kalmamaya başladılar. Kentteki özel yurt, pansiyon ve öğrenci evlerinin bile artık tam kapasiteye ulaşamadığını söylemek mümkün.

 

Bir taraftan da şehrin dört bir yanında yapımı yeni tamamlanan ve inşası süren onlarca bina, site var.

 

Bu yazıyı okuduktan sonra şöyle dikkatlice etrafınıza bakmanızı rica ediyorum. Çayırlar’dan tutunda Çatmaca’ya kadar… Yani şehrin bir girişinden diğer girişine… Eminim sizlerde benim gördüğümü çıplak gözlerinizle göreceksiniz.

 

Yapımı tamamlanmış, camlarında satılık ilanları yer alan ve aylardır satılamayan onlarca daire karşınıza çıkacak.

 

Karabük’te aynı kaderi yaşadı…

 

Karabük Üniversitesi, Bartın Üniversitesi’nden sadece 1 yıl önce yani 2007 yılında kuruldu. Karabük’te bugün öğrenci sayısı 50 bini geçti. Tıpkı Bartın’da olduğu gibi Karabük’te de öğrenciler barınma sorunu yaşadı. Hem de fazlasıyla.

 

Karabük’te öğrenci sayısının hızla artması konut ihtiyacını da beraberinde getirdi. Yüzlerce bina, on binlerce daire inşa edildi.

 

Peki bugün?

 

Tıpkı Bartın’da olduğu gibi yapımı tamamlanan birçok daire aylardır satılamıyor. Kiraya verilemiyor, boş duruyor. Daire fiyatları yerinde sayar oldu. Öyle ki düşme eğilimine dahi girdi, keza kiralarda öyle.

 

Komşumuz Karabük’e bakarsak Bartın’da durum ne olacak dersiniz..?

 

Bartın Üniversitesi’nin öğrenci sayısındaki artış rutin devam edecek. Yani 13 bin olan öğrenci sayımız öyle bir iki yılda 20 bine, 30 bine yükselmeyecek. Sn. Rektörümüz Orhan Uzun sayı odaklı değil kalite odaklı eğitimi önemsiyor. Çok da doğru yapıyor.

 

Üniversitenin geleceğine bel bağlayan emlak sektörü bu nedenle bir vurgun yiyecek.

 

Birde termik santral süreci var. Buna karşın bugün Amasra’da 65-75 metrekare daireleri 550-600 bin TL’ye satmaya çalışanlar olduğunu biliyoruz. İstanbul’da metro, deniz ve havaalanı gibi önemli noktalara yakın bölgelerden daire almak mümkün bu paralarla.

 

Termik santral sürecinden devam edelim.

 

Santral kurulursa Amasra ve Bartın ne kadar yaşanılabilir bir şehir olacak? Zaten mevsimsel olarak kısa olan deniz turizmimiz ne kadar rağbet görecek? Bartın’da yaşayan insanlar yerlerini yurtlarını (dairelerini) satıp termiksiz bir şehre göç etmeyi düşünecekler mi? Düşünmeyecekler mi?

 

Yakın bir tarihte termik santralle ilgili kararında sonuçlanacağını düşünüyoruz. Sonuç, yatırımcı firma lehine olumlu olursa bunun Bartın’da emlak sektörüne yansıması kesinlikle olumlu olmayacak.

 

Üniversite, termik santral ve ülkemizde 2018 yılının ekonomik girdaplarla geçeceğini bir arada ele alırsak, Karabük’te olduğu gibi Bartın’da da emlak sektörü saltanatının çöküşe geçeceğini söylemek pekala mümkün olacak. İşte bu noktada müteahhitler kar paylarını, arazi sahipleri yüzde miktarlarını ve ev sahipleri de kira oranlarını düşürmek zorunda kalacak.

 

Krizi fırsata dönüştürmek işte o günlerde tam manasıyla marifete dönüşecek.

Etiketler: bülent bostancı, bartın, bartın tv, bartın haberleri
Okuyucu Yorumları

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan sitemiz sorumlu tutulamaz.

Facebook'da Bizi Takip Edin

0.42112
0.421542020-05-27 16:15:58