Google+ Sayfamız Youtube Sayfamız Facebook Sayfamız
Bugun...
KİMSENİN ARSASINA EL KOYMADIK

İl Genel Meclis Başkanı Dursun'dan itirazlara yönelik açıklama...

Okunma: 7503

06.06.2017 16:15

kenan dursun, bartın il genel meclisi, bartın il genel meclis başkanı kenan dursun, güzelcehisar, mugada
Facebook'ta Paylaş

 

İl Genel Meclisi Haziran ayı toplantılarında doğal ve arkeolojik sit alanlarının birlikte gösterildiği Güzelcehisar Köyü Koruma Amaçlı İmar Planına askı süresinde yapılan itirazlar reddedildi. İl Genel Meclis Başkanı Kenan Dursun Güzelcehisar’da kimsenin mülkiyetine el konulmadığını belirtip, “Kanun gereği Bakanlık onayının ardından plan 1 ay askı süresinde kaldı. Plana 10 vatandaşımız itiraz etti. Bu itirazlaı her yönüyle değerlendirdi. İtiraz eden vatandaşlarımız kendilerine İl Özel İdaremizin başka bir arsa vermesini istediler. İtirazlarının nedeni bu oldu. O parsellerin sahipleri yine vatandaşlarımızdır. Biz orada kimsenin mülkiyetine el koymadık.  Bu nedenle komisyonumuz itirazları reddetti.” şeklinde konuştu.

 

İl Genel Meclisi Haziran gündemini görüşmeye devam ediyor. Meclis Başkanı Kenan Dursun başkanlığında toplanan Meclis Üyeleri son toplantıda gündemde yer alan Güzelcehisar Köyü Koruma Amaçlı İmar Planına yapılan itirazlar ile İl Jandarma Komutanlığına teçhizat alımı, dalış ve arama kurtarma malzemesi alımı ve ATV tipi araç alımı projesinin 2017 Mali Yılı Ek Çalışma ve Yatırım Programına alınması maddelerini görüştü.

 

Dursun: “Çok daha önemli bir süreç yaşanacak”

 

İl Genel Meclisi Başkanı Kenan Dursun, toplantı öncesinde bir önceki toplantılarda alınan kararlarla ilgili değerlendirmelerde bulundu.

 

Zonguldak’ın Çaycuma ilçesine bağlı Karapınar beldesinin Bartın’a bağlanma isteğiyle ilgili alınan kararı değerlendirerek açıklamalarına başlayan Dursun, “Gündemimizin 1. Maddesi ile ilgili Zonguldak iline bağlı Karapınar Beldesinin Bartın’a bağlanma talebini içeren komisyon  raporlarının komisyon ve meclis görüşmeleri sürecinde, konuyu her yönüyle değerlendirmeye çalıştık. O nedenle beldenin Bartın’a bağlanma isteği ile ilgili dosya bize ulaştığı ilk günden itibaren  büyük bir hassasiyet içerisinde değerlendirdik. Komisyon raporları kurum görüşleri doğrultusunda ortak akılın ürünü olarak hazırlanarak meclise sunuldu. Buna mukabil yapılan görüşmelerin sonucunda sorumluluk derecesi yüksek böylesine önemli bir gündemin Bartın İl Genel Meclisinde yapılan oylama sonucunda beldenin bağlanma talebinin uygunluğuna karar verildi. Verilen bu kararı bugün için tek taraflı bir karar niteliği taşıyor. Bundan sonraki süreçte Zonguldak ili yetkili organları ile yine Bakanlık boyutunda yürütülecek çalışmalarla çok daha önemli bir süreç yaşanacak. Bartın İl Genel Meclisinin almış olduğu bu olumlu kararın beldeye ve Bartın’ımıza hayırlı olmasını diliyoruz. Gündemin 2. ve 3. maddelerinde yer alan 2016 Yılı Kesin Hesabı İle Taşınır Kesin Hesapları da İl Genel Meclisinin 2 birleşiminde görüşülerek taşınır kesin hesabı 13 milyon 785 bin 76,43 TL, kesin hesabı ise 67 milyon 489 bin 325,77 TL olarak onaylandı” dedi.

 

Başkan Dursun’un açıklamalarının ardından Meclis Üyeleri ilk olarak İl Jandarma Komutanlığına teçhizat alımı, dalış ve arama kurtarma malzemesi alımı ve ATV tipi araç alımı projesinin 2017 Mali Yılı Ek Çalışma ve Yatırım Programına alınması konusunu değerlendirdi.

 

Zırhlı kıyafet talebi

 

 İl Jandarma  Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığının İçişleri Bakanlığına bağlandığını ifade eden Dursun, “Biliyorsunuz kanun değişikliğiyle İl Jandarma  Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığımız İçişleri Bakanlığına bağlandı. Bu nedenle her iki komutanlığımıza alınması planlanan teçhizat, dalış ve arama kurtarma malzemesi ve ATV tipi araç mevzusu İl Genel Meclisimizin görüşüp karar vermesi gerekiyor. İl Jandarma  Komutanlığımızın bizden zırhlı kıyafet talebi var. Aynı zamanda kırsal alanda kullanılmak üzere ve Türkiye’nin birçok yerinde bulunan ATV tipi araç talebi var. Sahil Güvenlik Komutanlığımız da dalış ve arama kurtarma malzemesi talebi var.” dedi.

 

Toplam 131 bin TL ödenek

 

Başkan Dursun İl Jandarma  Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığının taleplerinin önem taşıdığına değinerek, “Bu alımlar için İl Özel İdaremizden toplam 131 bin TL ödenek aktaracağız. Jandarmaya 45 bin TL teçhizat alımı, ATV tipi araç için 41 bin TL ve Sahil Güvenliğe profesyonel dalış malzemeleri için 45 bin TL ödenek sağlayacağız” dedi.

 

Kenan Dursun’un bu açıklamalarının ardından Meclis Üyeleri oy birliğiyle İl Jandarma Komutanlığına teçhizat alımı, dalış ve arama kurtarma malzemesi alımı ve ATV tipi araç alımı projesinin 2017 Mali Yılı Ek Çalışma ve Yatırım Programına alınmasına karar verdi.

 

Aldatmaz, arsa sahibi olduğu için toplantıdan ayrıldı

 

İl Genel Meclisinde Güzelcehisar Köyü Koruma Amaçlı İmar Planına askı süresinde yapılan itirazlarla ilgili komisyon raporlarını değerlendirdi. Görüşme öncesinde İl Genel Meclisi Üyelerinden Yusuf Ziya Aldatmaz, Güzelcehisar’da arsa sahibi olduğunu ve bundan dolayı görüşmelerde yer almasının etik olmayacağını ifade ederek Meclisten izin istedi ve toplantıdan çıktı.

 

“Kimsenin mülkiyetine el koymadık”

 

Doğal ve arkeolojik sit alanlarının birlikte gösterildiği Güzelcehisar Köyü Koruma Amaçlı İmar Planı için 6 yıldır çalışmalar yapıldığını ifade eden Başkan Dursun konuya ilişkin açıklamasında, “Güzelcehisar Köyü Koruma Amaçlı İmar Planı için bundan 6 yıl önce yani 2010 yılında ilk çalışmaları başlattık ve müracaatı yaptık. 6 yıllık bir mücadelenin sonunda oradaki doğal ve arkeolojik sit alanlarının birlikte gösterildiği bir planı da yapmayı başardık. Bu çalışmanın bu kadar uzun sürmesinin en önemli nedeni budur. Bu gerçekten büyük bir mücadele gerektirdi. Çünkü biz Mugada’da ne yapmaya çalıştıysak Güzelcehisar’da da onu yapmaya çalıştık. Mugada’da ilk önce 6 hektar daha sonra 27 hektarlık alanda imar çalışması yaptık. İlk etapta orada da çok sorunlarla karşılaştık ama insanlar daha sonra yapılan işin güzelliği de ortaya çıkmaya başlayınca bizi anladılar ve bize hak verdiler. Aynı şekilde Güzelcehisar’da ki vatandaşlarımız da tıpkı Mugada’daki vatandaşlarımız gibi ilerleyen zamanlar da anlayacaklardır. Kaldı ki biz bu işin önemini 6 yıl boyunca her platformda dile getirdik. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı imar planını onayladı ve kanun gereği Bakanlık onayının ardından plan 1 ay askı süresinde kaldı. Bu süre içerinde plana 10 vatandaşımız itiraz etti. İmar ve Bayındırlık Komisyonumuzda bu itirazları her yönüyle değerlendirdi. İtiraz eden vatandaşlarımızın kıyı kenar çizgisinde kalan ve daha çok rekreasyon alanları olan belirlenen parsellere karşılık kendilerine İl Özel İdaremizin başka bir arsa vermesini istediler. İtirazlarının nedeni bu oldu. Ancak şunu belirtmek isterim ki o parsellerin sahipleri yine vatandaşlarımızdır. İl Özel İdaremiz o parsellerin tapusunu almış falan değildir. Tapu sahipleri yine aynıdır. Yani biz orada kimsenin mülkiyetine el koymadık.  Kaldı ki bizim o bölgede vatandaşlarımıza verebileceğimiz İl Özel İdaremize ait arsalarımız da yoktur. Ayrıca plan oradaki rekreasyon alanlarına başka bir tesis yapılmasına da müsaade etmiyor. Bu nedenle komisyonumuz itirazları reddetti.” şeklinde konuştu.

 

Mugada’ya tekne parkı

 

Amaçlarının sorumluluk alanlarında bulunan sahilleri planlı ve imarlı bir şekilde turizme açmak olduğunu ifade ederek konuşmasını sürdüren Başkan Dursun, “Bu amaç doğrultusunda Mugada’da çok güzel çalışmalar yaptık. Karavan Parkı projemiz bunlardan bir tanesidir. Yine Mugada’da tekne parkı yapıyoruz. Herkesin bildiği gibi yazın Mugada’ya özellikle Cumartesi ve Pazar günleri günlük 30 bin kişi geliyor. Biz bu plajımızın yoğunluğunu azaltmak için Hatipler ile Mugada plajını birbirine bağlayacak yol projesini hayata geçirdik. Yol açma çalışmalarımız tüm hızıyla devam ediyor. Son aşmaya da geldik. Bu yol için 150 bin TL ek ödenek aktardık. Mugada ile Hatipler Plajları bu yolla birbirine bağlandığında Mugada sahilimizde yaşanan yoğunluğu Hatipler sahiline yaymış olacağız.” dedi.

Etiketler: kenan dursun, bartın il genel meclisi, bartın il genel meclis başkanı kenan dursun, güzelcehisar, mugada
Okuyucu Yorumları

Iskender kaya

05.10.2018

Kimsenin malına el konularak Rabbim kimseye saltanat sürdürmez bu dünyanın övür dünyası da var ve Rabbim bütün haksızlıkları görüyor siz gizli gizli oynuyoruz sanıyorsun Rabbim hepinize para ve maksn hirsindan önce vicdan nasıp etsin

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan sitemiz sorumlu tutulamaz.

Facebook'da Bizi Takip Edin

0.84285
0.843272020-05-30 18:14:23