Google+ Sayfamız Youtube Sayfamız Facebook Sayfamız
Bugun...
KİTAP FUARI KAPILARINI AÇTI

21. Bartın Kitap Fuarı kapılarını açtı. Bartın Belediyesi tarafından düzenlenen ve 11 yayınevi ile 16 yazar ve şairin konuk olacağı fuar 24 Kasım tarihine kadar açık kalacak.

Okunma: 2455

19.11.2017 16:54

kitap, kitap fuarı, bartın fuar, bartın belediyesi, hasan bayri, şiir yarışması, bartın kitap fuarı, bartın haber, haber bartın, bartın haberleri
Facebook'ta Paylaş

 

Bartın Belediyesi tarafından bu yıl 21’incisi düzenlenen kitap fuarı Cumartesi günü kapılarını açtı. Kitap fuarının açılış töreninde Hasan Bayri Şiir Yarışmasında dereceye girenlere de ödülleri takdim edildi. Bu yıl ki onur konukları Prof. Dr. Hasret Çomak ve Servet Çınçın olan fuarda 11 yayın evi stant açtı. Ayrıca fuar kapsamında 16 yazar ve şair tarafından söyleşiler ile imza günleri düzenlenecek. Fuar 24 Kasım tarihine kadar açık kalacak.

Belediye Sosyal Tesislerindeki açılış törenine Bartın Valisi Nusret Dirim, Bartın Belediye Başkanı Cemal Akın, Bartın Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Orhan Uzun, İl Kültür ve Turizm Müdürü Fuat Dursun, İl Müftüsü Mahmut Gündüz, AK Parti İl Başkanı Turhan Kalaycı, MHP İl Başkanı Ercüment Özçelik ve Kadın Kolları Başkanı Nuran Akmaz, Saadet Partisi İl Başkanı Ünal Yurtbay, TSO Başkanı Halil Balık, yazarlar ve çok sayıda davetli katıldı.

 

Akın: “Okumakla özgüven sağlanıyor”

 

Bartın Belediye Başkanı Cemal Akın fuarın açılış konuşmasında kitap okumanın insanlara özgüven kazandırdığını ifade edip, “70 bin nüfusa sahip Bartın merkezinde kendi ölçeğinde bu kadar uzun zaman 21 yıl aralıksız kitap fuarını gerçekleştiren, 20 yıl aralıksız şiir yarışması ödülleri veren büyük iller hariç Bartın’dan başka bir il olduğunu ben duymadım. Bu Bartın’da gerçekten önemli bir etkinliktir. Aydınlık bir yoldaki Bartın için çok önemlidir. Çünkü okumak çok önemli. İşte bizde bugün hem eğitimi,  hem kültürü hem sanatı aynı çerçevede geliştirmeye çalışan bir belediyecilik anlayışıyla çalışıyoruz. Okumakla her şeyden önce bir özgüven sağlanıyor. Kitap okuduğunuzda kendinizi geliştiriyorsunuz. Özgüven sahibi oluyorsunuz. Bu özgüven içerisinde de insanlara faydalı olmalı yolunda çalışmalar yapıyorsunuz. 21 yıl önce başlayan ve bizim devam ettirdiğimiz bu kitap fuarıyla cumhuriyetimizin aydınlık yüzü kitapla aydınlanmaya devam ediyor. 24 Kasım’a kadar devam edecek fuarımızın dolu dolu geçmesini ve söyleşilere katılan 16 yazar ve şairimizin bilgilerinden faydalanılmasını temenni ediyorum.” dedi.

 

Dirim: “Okumayı sevdirmemiz gerekiyor”

 

Bartın Valisi Nusret Dirim de kitap fuarının Bartın’ın kültür hayatında yıl içerisinde yaşadığı en önemli etkinliklerden biri olduğunu belirterek, “Öğrencilerimiz burada gelen yayın evleri vasıtasıyla yeni yayınları tanıma ve görme imkanına sahip oluyorlar. Ayrıca şair ve yazarlarımızın söyleşilerine katılarak onlara kitaplarını imzalatma imkanına sahip oluyorlar. Yazarlar ve şairlerin okuyucuyla temas ettiği çok önemli toplantılara ev sahipliği yapıyor. Ayrıca bu kitap fuarı Türkiye’de kararlılıkla devam eden önemli kültür sanat etkinliklerinden birisi. 21 yıldır kesintisiz bir şekilde devam ediyor. İnşallah nice yıllar da devam eder. Kitap okumayı çok seven bir insanım. Her yaş grubuna hitap eden çok güzel kitaplar var ancak öğrencilerimizin çok fazla kitap okuma eyleminde olmadıklarını maalesef okul ziyaretlerimde görüyorum. Onlara kitap okumayı bir şekilde sevdirmemiz gerekiyor. Orta yaş ve üzeri insanlarda da bu konuda bir bıkkınlığın hakim olduğunu görüyorum. Onlar belki de gençlerimize bu konuda çok fazla örnek teşkil etmedikleri için gençlerimiz şuanda daha çok vakitlerini ekran başında tüketmeyi tercih ediyor. Ancak bir kitabın kokusunun, bir kitaba dokunuşun insana kattıklarını ne yazık ki ekran gençlerimize katamıyor ve gençlerimiz ekran bağımlısı oluyor.  Bu durum gençlerimizi tehdit eden çok ciddi bir durum. Ve bunu artık gündemimize alıp değerlendirmemiz gerekiyor.  Bugün uzmanlar  ekran başında geçen 5 saati tedavi edilmesi gereken bir durum olarak ele alıyor. Yani tabiri caizse bir hastalık olarak nitelendiriyorlar. Ben bugüne kadar kitapla ilgili böyle bir tespit olduğunu hiç duymadım. Keşke günümüzün 4-5 saati kitap başında geçse. Bu faaliyete katkı sağlayan Belediye Başkanımız ve ekibini kutluyor ve çok tebrik ediyorum. Bartın kültür, sanat hayatına bu güzel katkıyı yapıyorlar.” şeklinde konuştu.

 

Uzun: “Devam ettirebilmekte çok önemli”

 

Bartın Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Orhan Uzun da 21’incisi düzenlenen kitap fuarının Bartın ölçeğinde bir ilde devam ediyor olmasının çok etkileyici olduğuna vurgu yaparak, “Bunu başlatmak kadar devam ettirebilmekte çok önemli. Tabi ki bunda geçmiş belediye başkanlarımızın çok emeği var ama buradaki heyecanlı katılımı gördükçe bunu devam ettirmen asıl nedenin bu heyecan dolu katılım olduğunu düşünüyorum. Buradaki katılımcıları da ayrı ayrı gönülden kutluyorum. Bir şeyin devam edebilmesi ancak onun ışıltısının var olmasıyla mümkündür. Bu tür etkinliklerde katılan yazarlar ve şairlerle fotoğraflar çektirmek katılımcılar için tabi ki önemli bir durum ama asıl olması gerek kitabın kokusunu içimize sindirebilmektir. Gençlerimize bu konuda güveniyorum. Geleceğe onlarla birlikte daha umutla bakmak istiyoruz. Ülkemizin geleceği gençlerimizle daha aydınlık olacaktır.” dedi.

 

Hasan Bayri Ödülleri Verildi

 

Açılış konuşmalarının ardından Hasan Bayri Şiir Yarışmasında “Sancı Molekülleri” isimli şiiri ile birinci olan İsmail Biçer, “Soluksuz İkamet”  isimli şiiriyle ikinci olan Aydın Zeyfeoğlu  ve “Çiçek Açtı Difenbahyalar”  isimli şiiriyle üçüncü olan Züleyha Bilgiç’e ödülleri verildi.

 

Çomak ve Çınçın’a Onur Ödülü

 

Fuarın bu yıl ki onur konukları Prof. Dr. Hasret Çomak ver Servet Çınçın olurken her iki isime de onur ödülleri takdim edildi.

 

Onur ödülünün kendisine sorumluluk yüklediğini ifade eden Prof. Dr. Hasret Çomak, “Eski Belediye Başkanı Oğuz Pir’in başkanlığında başlayan bu kitap fuarının 21. Yüzyılda da devam etmesini ve güzel etkinliklere imza atmasını yürekten temenni ediyorum. Ben memleketime bir Anadolu çocuğu olarak bağlı kaldım. Ahde vefa ilkesiyle hizmet vermeye çalıştım. Bu onur ödülü bir yerde aslında bana çok önemli sorumluluklar da yüklemektedir. Bunun bilincindeyim. Bu yüce heyetinizi yükten kutluyorum” Dedi.

 

Tezhip ve Minyatür sergisi

 

21. Kitap Fuarında bu yıl Bartınlı tezhip ve minyatür sanatçısı Şeniz Kükrer de yer aldı. Kükrer ilk kişisel sergisini Bartın Kitap Fuarında açtı. 

Etiketler: kitap, kitap fuarı, bartın fuar, bartın belediyesi, hasan bayri, şiir yarışması, bartın kitap fuarı, bartın haber, haber bartın, bartın haberleri
Okuyucu Yorumları

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan sitemiz sorumlu tutulamaz.

Facebook'da Bizi Takip Edin

0.35328
0.353742020-05-26 02:58:02