Google+ Sayfamız Youtube Sayfamız Facebook Sayfamız
Bugun...
Kitap kurdu okurlar ödüllendirildi

58. Kütüphaneler Haftası kapsamında Bartın'da düzenlenen açılış töreninde 2021 yılı boyunca Bartın İlk Halk Kütüphanesinden en çok kitap temin ederek okuyan üyeler ödüllendirildi.

Okunma: 157

30.03.2022 12:14

Facebook'ta Paylaş

Yurt genelinde olduğu gibi Bartın’da da Kütüphaneler Haftası çeşitli etkinliklerle kutlanmaya başlandı. Bu yıl, “Kütüphanede Hayat Var” temasıyla 58’inci kez kutlanan Kütüphaneler Haftası açılış töreni Bartın Kültür Merkezinde gerçekleşti.

Açılış törenine Vali Yardımcısı Miraç Akbulut, Garnizon Komutanı Dz. Kd. Alb. Erkan Şahin, Belediye Başkan Vekili Hüseyin Fahri Fırıncıoğlu, daire müdürleri ve çok sayıda öğrenci katılım sağladı.

 

Hayatı esas alır kütüphaneler

Törenin açılış konuşmasını yapan Kütüphane Müdürü Tülay Çetin kütüphanelerin bilgi merkezleri olduğuna dikkat çekerek, “58 yıldır kutlanmakta olan Kütüphane Haftamızın bu yılki teması Kültür ve Turizm Bakanlığı  Kütüphaneler ve Yayımlar Genel Müdürlüğümüz tarafından “Kütüphanede Hayat Var” olarak belirlenmiştir. Bilgiye geçiş kapısı olan kütüphaneler, yazının bulunması ve kayıtlı bilginin oluşmaya başlamasıyla birlikte tarihsel ve toplumsal bir gereksinme sonucu ortaya çıkan, temel işlevi üretilen bilgiyi kayıt altına alıp düzenleyerek, erişilebilir duruma getirmektir. Kütüphanelere varlık kazandıran ve gelişme nedeni olan bu işlev, kültür ile kültür politikası arasındaki ilişkileri de biçimlendirmektedir.  Bilgiyi toplumsallaştıran bir kurum olarak kütüphaneler toplumda duyuş, düşünüş ve değer birliğini oluşturan tüm düşünsel, sanatsal, bilimsel ve teknik ürünlerin üretilmesinde zorunlu olarak gereksinme duyulan bilgiyi sağlayarak, kültürün geliştirilmesi, saklanması ve aktarılması sürecinde yaşamsal bir rol oynamaktadır. Merkezine yasam boyu öğrenmeyi koyarak, bir insanın doğumundan ölümüne değin geçen süreyi yani hayatı esas alır kütüphaneler. Ülkemizde Kültür ve Turizm Bakanlığına bağlı olarak hizmet veren Halk Kütüphanelerimiz, halkın kütüphane ile ilişkilerini artırarak okuma ve araştırma alışkanlığını geliştiren, düşünce ve bilgi ürünlerinin insanlar arasında paylaşılmasını sağlayan, çoğulcu demokrasi ve düşünce özgürlüğünün kaynağını oluşturan bilgi merkezleridir.” Dedi.

Ayrımsız hizmet

Kütüphanelerin tüm insanların faydalanabildiği merkezler olduğunu da sözlerine ekleyen Çetin, “Kütüphaneler her yaşta, her sosyo-ekonomik düzeyde, her eğitim derecesinde, insanların ayrım gözetilmeksizin ücretsiz ve serbestçe yararlandığı, toplumun sosyal kalkınmasına yardımcı olan kültürel, eğitici, dinlendirici ve eğlendirici etkinliklerin yapıldığı merkezlerdir. Bu doğrultuda halk kütüphaneleri sadece kitap okunan yerler olmayıp, güncel, çarpıcı, kamuoyunu ilgilendiren konularda konferanslar, seminerler, kurslar, imza günleri, konserler, şiir-edebiyat günleri, tiyatro çalışmaları, turnuvalar, yarışmalar, el becerileri ve sanat sergileri, çocuklar için kitap okuma saatleri, masal dinletileri, karagöz, kukla gösterileri, çocuk şenlikleri vb. etkinliklerin de düzenlendiği kurumlardır.” Şeklinde konuştu.

12 bin 765 üyemiz bulunmakta

 

Bartın İl Halk Kütüphanesi’nin kayıtlı üye sayısı ve envanteri hakkında da bilgiler veren Çetin, “Bartın İl Halk Kütüphanemiz, 1993 yılından beri hizmetlerine devam etmektedir. Kütüphanemizde 60 bin 685 adet kitap, 104 çeşit süreli yayın ve 144 adet görsel-işitsel materyalimizle kütüphanemizden yararlanan 12 bin 765 üyemiz bulunmaktadır. Kütüphanemizde film gösterimleri, kitap sergileri, bilgilendirici panolar, geleneksel çocuk oyunları etkinlikleri, somut olmayan kültürel mirasımıza ilişkin mani ve türkü etkinlikleri, yüz yüze ve çevrimiçi olmak üzere resim sergileri, filme çekilen kitap serileri, Türk ve Dünya edebiyatından yazarları anma etkinlikleri, zeka oyunları ve satranç günleri, boyama ve masal okuma etkinlikleri yıl boyu yapmış olduğumuz etkinliklerden sadece bir kısmıdır. Yasam boyu öğrenme ekseninde gerçekleştirdiğimiz etkinliklerde, temel amacımız kitap okumanın önemine dikkat çekmek, okuyarak öğrenmek, eğlenerek okumaktır. Çünkü hayat okumaya değer. 58. Kütüphane Haftamızın ülkemizde ve ilimizde verimli geçmesini diler, hepinize saygılarımı sunarım.” Dedi.

Konuşmaların ardından 2021 yılında en çok kitap okuyan üyelere protokol üyelerince hediyeler takdim edildi. 

Çocuklarda 186 kitapla Elif Beyza Ceyhan 1’inci, 141 kitapla Hakan Batın Baş 2’nci, 69 kitapla Zeynep Tanem Aydoğan 3’üncü oldu.

Yetişkinlerde ise 82 kitapla Rabia Emiroğlu 1’inci, 79 kitapla Sezai Bakır 2’nci, 41 kitapla Faruk Emre Tutkun 3’üncü oldular.

Türkülerle Bartın temalı konser ve halk oyunları gösterisi ile devam eden program Karma Resim Sergisi açılış töreni ile son buldu. 

 

Etiketler:
Okuyucu Yorumları

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan sitemiz sorumlu tutulamaz.

Facebook'da Bizi Takip Edin

0.01265
0.013262022-08-09 00:40:57