Google+ Sayfamız Youtube Sayfamız Facebook Sayfamız
Bugun...
KÖY HALKI 35 GÜNDÜR NÖBETTE

Video Haber... Video Haber... Video Haber...

Okunma: 10647

28.07.2018 19:51

kozcağız, bartın, bartın tv, bartın haber, baraj, şarköy, boğaz mahallesi, yol, baraj inşaatı, yol çalışması, nöbet, nöbet tutan köylüler, kozcağız baraj
Facebook'ta Paylaş

Kozcağız'a bağlı Şarköy Boğaz Mahallesi sakinleri baraj yapımı nedeniyle sular altında kalacak olan köylerinin yerine kendilerine yerleşim yeri gösterilmesini istiyor. Yol çalışması yapan iş makinelerini durduran köylüler 35 gündür nöbette.

Bartın Merkeze bağlı Kozcağız beldesinde baraj inşaatı devam ederken Şarköy Boğaz Mahallesi sakinleri kendilerine yerleşim yeri gösterilmediğinden dolayı köy içinden geçecek yol çalışmalarını engelledi.

 

Baraj inşaatı ile birlikte bir kısmı sular altında kalacak ve bir kısmından da yol geçecek olan Şarköy Boğaz Mahallesinde yaşayan vatandaşlar kendilerine yerleşim yeri gösterilmesi için çalmadık kapı bırakmadı. Tüm başvuruları olumsuz değerlendirilen köylüler arazilerinden geçecek yol çalışmalarını durdurarak eylem başlattı.

 

Gençleri, yaşlıları, yetişkinleri ve çocuklarıyla birlikte eylemlerine 35 gündür devam eden köylülerin yetkililerden tek isteği kendilerine ormanlık araziden yerleşim yeri gösterilmesi.

 

Biz nereye gideceğiz?

 

Gidecek başka bir yerlerinin olmadığını kaydeden köylüler, “Devletten tek isteğimiz yerleşim yeri. Yol çalışması için buraya kadar makineler geldi. Biz makineleri durdurduk. Baraj bittiğinde köyümüzün bir kısmı sular altında kalacak ve bir kısmından da yol geçecek. Biz nereye gideceğiz? 35 gündür burada beklemeye devam ediyoruz. Yanımızda vali yok, kaymakam yok, belediye başkanı yok, muhtar yok. Biz bu devletin insanıyız ve bu devletin vatandaşıyız. Devlet bize hiçbir yol göstermeyecek mi? Burada bize hiç haber vermeden çalışma başlattılar. Savcılık izinlerinin olduğunu söylediler ama yokmuş. Habersiz bir şekilde çalışma başlattılar. Sonrada kaçtılar gittiler. Buradan yol tabi ki de geçecek biz yola karşı değiliz ancak bize yerleşim yeri verilmedikçe buradan yol geçirmeyeceğiz. Bunda kararlıyız. Biz insanlarımızdan, komşularımızdan, topraklarımızdan, memleketimizden vazgeçmek istemiyoruz. Sabah gelip akşam hava kararana kadar nöbet tutuyoruz. Devlet olmayınca millet, millet olmayınca devlet olmaz. Biz sadece hakkımızı istiyoruz.” şeklinde serzenişte bulundular.

 

Asla pes etmeyeceğiz

 

Nöbet tuttukları alanda çay demleyen, yemek pişiren ve çocuklarını uyutan köylüler, “Bizim bu köyümüzün 800 yıllık geçmişi var. Burada bir bağ ve kültür var. Biz istiyoruz ki bize en yakın yerden yerleşim yeri göstersinler. Köyümüz su altında kalacak ama biz buralardan gidersek yüksek mevkilerdeki arsalarımız sahipsiz kalacak. Biz köy yaşantısına alışmışız, şehirde yaşayamayız. Zaten bütün köy halkı olarak yine birlikte yaşamak istiyoruz. Milletsiz devlet olmayacağına göre bizi mağdur etmesinler. Biz devletimize ne gerekiyorsa yaptık. Bizden ne istedilerse verdik. Bize yerleşim yeri gösterilmedikçe buradan ayrılmayacağız ve asla pes etmeyeceğiz. İster baraj, ister deniz yapsınlar ama bize yerleşim yeri göstersinler. Devletimiz milyonlarca Suriyeliyi bağrına basıyor. Bizim ecdadımız havada uçan kuşa yuva yapmış. Biz o ataların evlatlarıyız ama bize gelince “Paranızı alın nereye giderseniz gidin” deniliyor.” diyerek düşüncelerini paylaştılar.

 

Kaç seçim geçti bir kere buraya gelmedi

 

Vali, iktidar milletvekili ve köy muhtarının yanlarında olmadığından da bahseden köylüler, “Ne Milletvekili Yılmaz Tunç, ne köy muhtarı ne de valimiz… Bizim hiç sahibimiz yok. Yılmaz Tunç kaç seçim geçti bir kere buraya gelmedi. Defalarca çağırmamıza rağmen gelmedi. Gelip bizim derdimize derman olmuyorlar. Bartın Valisi de, “Güvenlik güçlerini göndeririz apar topar atarız.” demiş. Öyle yapacaklarına bir manga asker göndersinler bu köylüyü kurşuna dizdirsinler iş bitsin. Yanımızda ne muhtar var ne azaları. Her ne olursa olsun biz burada nöbet tutmaya devam edeceğiz. İş makineleri çalışmaya başlarsa da önüne yatacağız. Vatan, toprak için can feda. Bize bu toprakları bırakan atalarımızın kemikleri kalmadı. Biz onlara ihanet edersek onlar bize mahşerde hesap sorarlar.” diye konuştular.

 

Cumhurbaşkanımızdan rica ediyoruz

 

Köyün gençleri de devletten çok büyük bir istekleri olmadığını ve tek isteklerinin yerleşim yeri gösterilmesi olduğunu belirtip, “Bizim derdimiz bir günde çözülecek kadar çok küçük. Ben öğrenciyim ve gelecek garantimde yok. Okulum bittikten sonra iş bulup bulamayacağım meçhul. Burada bizim bir yerleşim yerimizi olursa hiçbir şey yapamazsak bağımızı bahçemizi işleyerek geçiniriz. Sayın Cumhurbaşkanımızdan rica ediyoruz bize yerleşim yeri göstersinler. Birçok mesaj gönderdik ama ulaşmadı galiba. Buradaki çocuklarda yeni bir hayat istiyorlar.” dediler.

 

Etiketler: kozcağız, bartın, bartın tv, bartın haber, baraj, şarköy, boğaz mahallesi, yol, baraj inşaatı, yol çalışması, nöbet, nöbet tutan köylüler, kozcağız baraj
Okuyucu Yorumları

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan sitemiz sorumlu tutulamaz.

Facebook'da Bizi Takip Edin

0.08888
0.089392020-05-26 03:42:23