Google+ Sayfamız Youtube Sayfamız Facebook Sayfamız
Bugun...
KÖY YOLLARI BAKIMA ALINACAK

...

Okunma: 5746

02.08.2018 16:54

özel idare, bartın, yol, il genel meclisi, il özel idare, bartın özel idare, köy, yol, yol bakım, onarım, çalışma, bartın tv, kenan dursun, bartın haberleri, haber bartın, bartın haber
Facebook'ta Paylaş

İl Genel Meclisi ağustos ayı toplantıları İl Genel Meclis Üyeleri Hikmet Özdilkural, İrfan Ekmekçi, Mustafa Güney,  Sefai Dikyurt, Murat Erfındık, Recep Regaip Bayraktar, Şevket Aydıroğlu, Hasan Karakurt, Ercan Uyan ve Orhan Çaça'nın katılımıyla İl Genel Meclis Başkanı Kenan Dursun Başkanlığında başladı.

 

Toplantı öncesi 2018 yılı hedefleri ile ilgili değerlendirmede bulunan Başkan Dursun, "Öncelikle il genel meclisimizin uzun süren çalışmalar sonucunda hazırladığı 2018 mali yılı çalışma ve yatırım programı bütçesi 43 milyon 600 bin TL oldu.  Bu rakamın yüzde 45 gibi önemli bir oranı  yatırımlara ayrıldı. Bu da Bartın İl Özel İdaremizi diğer birçok özel idarelerden farklı kılıyor. Söylemlerimizi eyleme dönüştürmek için her zaman kararlı adımlarla yola devam ediyoruz. Bu icraatların en güzel örneğini son dönemde özel idare bünyesinde kurduğumuz beton santrali ile kilit parke tesisi ile yaptık" dedi.

 

Ulaşımda standartlar artacak

 

Yapımı tamamlanan parke ve beton santrali ile kırsalda yaşayan vatandaşların ulaşımdaki standartlarının yükseltileceğini söyleyen Dursun,  yeni tesis ile köylerin ana grup yollarında yapımına başladıklarını, kuru beton sistemiyle 30 yıl bozulmayan konforlu yolları halkın  hizmetine sunduklarını kaydetti. Aynı tesisin üreteceği kilitli parke ile de köy meydanları başta olmak üzere tüm köylerin içerisinde modernleştirme çalışmalarını hızlıca tamamlamaya devam edeceklerini kaydeden Dursun, yeni yatırımları yaparken sürdürülebilirliği her zaman önemsediklerini de sözlerine ekledi. 

 

Öz kaynaklarımızı kullanıyoruz

 

Dursun, diğer projeler de olduğu gibi bu projeyi de kendi öz kaynakları ile hayata geçirdiklerini belirterek, "Özel idaremizi borç batağına düşürmeden yatırımlarımızı istikrarla sürdürmeye devam edeceğiz. Bartın İl Özel İdaresi ve İl Genel Meclisinin hayata geçirdiği yenilikler özellikle komşu illerimiz arasında yer alan Karabük ve Zonguldak tarafından da yakından takip ediliyor. Cuma günü Karabük İl Genel Meclis Üyeleri ve teknik personelleri özel idaremizin Topalali Şantiyesindeki Tesise teknik ziyarette bulunacak. Aynı gün devam eden uygulamayı da kendilerine göstereceğiz.  Zonguldak ekibi de ilerleyen günlerde hem tesisi hem de uygulamayı görmek üzere Bartın'a gelecekler" diye konuştu.

 

Normal asfalttan daha ucuz

 

Başkan Dursun, son dönemde petrole dayılı mamül olan asfalt bütün fiyatlarının yüzde 80'lere varan artışının sıcak asfalt maliyetlerini fazlasıyla yükselttiğini, o nedenle her şeyiyle yerli ve milli kaynaklardan üretilen beton yolların sıcak asfalta oranla  yüzde 60 oranında çok daha ekonomik maliyetlerle yapıldığını açıkladı. Dursun, "Böylesine önemli tesisin idaremiz bünyesinde kurulmasına destek veren Başta Sayın Valimiz Nusret Dirim'e, Milletvekilimiz Sayın Yılmaz Tunç'a,  il genel meclis üyelerimize ve idaremiz yöneticilerine yürekten teşekkür ediyorum. Ayrıca bu tesisten üretilecek yolların kırsalda yaşayan tüm hemşerilerimize şimdiden hayırlı olmasını diliyorum" şeklinde konuştu.

 

85 kilometre kuru beton

 

2018 yılı içerisinde yapılacak olan yol çalışmalarını da rakamsal olarak paylaşan Başkan Dursun, 85 kilometreye varan standardı yüksek yolun büyük bir bölümünün kuru beton uygulaması olarak devam edeceğini, 11.5 kilometre sathi kaplama ve 30 km kilitli parke ile yol düzenlemesinin yapılacağını,  6 kilometre stabilize, 16 kilometrede yeni yol açma çalışmalarının yıl içerisinde süratle devam edeceğini söyledi. 2018 yılının  bir başka önemli yatırımının da eğitim yatırımları olacağını kaydeden Dursun, Milli Eğitim Bakanlığınca Bartın'a son 12 yılda yaklaşık 41 adet modern eğitim yuvası yapıldığını, bu çalışmalara yerelden de destek verilmesinin son derece önemli olduğunu anlattı.

 

Eğitime büyük önem veriyoruz

 

İl Genel Meclisi olarak eğitim yatırımlarına her dönemde büyük önem verdiklerini ifade eden Dursun 2018 programları arasında Anaokulu olmayan Kurucaşile, Kozcağız ve Merkez Kutlubey Üniversite Kampüsü olmak üzere toplam 3 adet anaokulunun programlarda yer aldığını açıkladı. Yine merkezde lise öğrencilerinin büyük bir özlemle bekledikleri 2 adet kapalı spor salonlarının yapılacağını, bunun yanı sıra ilköğretim okullarının bahçelerinin uygun olan alanlarında spor sahalarının düzenleneceğini ifade etti. Dursun, "İlimize modern eğitim yuvalarının kazandırılmasında büyük emeği olan başta Milletvekilimiz Sayın Yılmaz Tunç olmak üzere yine Sayın Valimiz Nusret Dirim'e ve Meclis üyelerimize teşekkür ediyoruz" dedi.

 

Durak sayıları artırılacak

 

Diğer hizmetlerle ilgili de konuşan Dursun, Tarımsal Hizmetler Müdürlüğü bünyesinde köylerde kurulumuna büyük önem verdikleri çocuk oyun gurupları ile yolcu bekleme duraklarının sayılarının artırılarak bu hizmetten tüm köylerin ve mahallelerin istifade etmelerini önemsediklerini belirtti. Bu kapsamda 2018 yılı programlarıyla 135 köyün mahallerine yolcu bekleme durağı, 17 adet çocuk oyun guruplarının kurulumunu gerçekleştirdiklerini belirten Dursun, 2018 yılı sonu itibarıyla 480 noktada yolcu bekleme durağı ile 217 noktada çocuk oyun guruplarının kurulumunu tamamladıklarını anlattı.

 

Çevreye önem veriyoruz

 

Ayrıca özel idarenin imar ve çevreyle ilgili görev ve sorumluluk alanının il deki 8 belediyenin 8 kat büyüklüğündeki bir alanda sürdürüldüğünü söyleyen Dursun, bu kapsamda özellikle çevre temizliğinin köylerdeki evsel atıkların çevreye ve insan sağlığına olumsuz etki etmeden mahalinden alınmasıyla ilgili son dönemde önemli ölçüde iyileştirmeler yaptıklarını, 2018 programlarında 300 adet konteynır ile 1 adet çöp nakil araçlarının alımlarını gerçekleştirerek kırsalda yürütülen bu önemli hizmeti daha kaliteli hale getirdiklerini ifade etti. Dursun, yine aynı çerçevede 10 köyde alt yapı kanalizasyon çalışmalarına başlandığını 2018 programlarında yer alan içme suyu projelerinin de süratle yapımına  devam edildiğini söyledi.

 

İmar çalışmaları sürüyor

 

Yine bir başka önemli çalışmaları arasında yer alan imar çalışmalarının öncelikle deniz turizmine uygun olan köylerde kesintisiz bir şekilde devam edeceğini söyleyen Dursun 2017 yılı içerisinde Büyükkızılkum sahilinde gerçekleştirilen 1/1000 ve 1/5000 ölçekli planlarının tamamlandığını ve buna bağlı olarak 18 uygulamaları ile sahilin yolları ve sosyal alanlarının ortaya çıkarıldığını 18 uygulaması sonrası oluşan yeni tapularında 2018 yılı içerisinde parsel sahiplerine idareye teslim edileceğini belirtti. Yine 2018 yılı içerisinde Güzelcehisar sahilinde de devam edecek olan bu uygulamalara yine Güzelcehisar da yapılacak olan kanalizasyon ve arıtma tesisinizde yapım ihalesinin gerçekleştirildiğini devam eden bu çalışmalar ile sahillerde temiz ve geniş yaşam alanları oluşturarak Bartın'ın gerdanlığı olan sahillerinin planlı bir şekilde geliştireceklerini aktardı. 

 

Köy yollarlı bakıma alınacak

 

Dursun son olarak 9 gündem maddesiyle başlayan ve 5 gün sürecek olan toplantıların ilk günkü birleşiminde ilk üç gündem maddesinin köy yerleşik alan civarı ve sınırlarının tespiti ile ilgili Komisyon Raporlarının Meclis Başkanlığına ulaştığını, sırasıyla Kurucaşile İlçesinin Demirci, Hacıköy ve İlyasgeçidi Köylerinin planlarının onaylanmasının Meclisin işarı oylarına sunulacağını belirtti. Başkan Dursun, diğer gündem maddelerine de değinerek 2018 yılı ek çalışma ve yatırım programlarının yer aldığını aktararak, köy yollarının bakım ve onarım işlerinin projelerle gerçekleştirileceğini, Emniyet Müdürlüğümüze 2 adet 2018 model binek araç alımı projesinin ek çalışma programları kapsamında değerlendirileceğini açıkladı. İlgili Plan ve Bütçe Komisyon Raporunun Meclis Başkanlığına ulaştığını söyledi. 

 

Projeler değerlendirilecek

 

Dursun, "Bunun yanı sıra İdare tarafından Batı Karadeniz Kalkınma Ajansına (BAKKA) sunulmak üzere hazırlanan 'Bartın'da Alternatif Turizm Geliştirme ve Destekleme Merkezi Kurulması' ile 'Uluslararası Tematik Turizmin Geliştirilmesi ve Desteklenmesi' Projelerinin 2018 Yılı Ek Çalışma ve Yatırım Programına Alınması talep edilmiş, Plan ve Bütçe Komisyonu ile Sanayi Ticaret ve Turizm Komisyonunda söz konusu projeler değerlendirilmiştir. Her gündem maddesi ayrı bir önem taşıyor. 2018 yılı Çalışma ve Yatırım Programında bulunan ve Meclisçe ilave edilen ek projeler de Bartın için önemli. Ağustos ayında alınacak kararların Bartın'ımıza hayırlı olmasını dileyerek, Meclis çalışmalarına katkı veren tüm Meclis üyelerine, İdaremize teşekkür ediyorum" ifadesini kullandı. 

 

Etiketler: özel idare, bartın, yol, il genel meclisi, il özel idare, bartın özel idare, köy, yol, yol bakım, onarım, çalışma, bartın tv, kenan dursun, bartın haberleri, haber bartın, bartın haber
Okuyucu Yorumları

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan sitemiz sorumlu tutulamaz.

Facebook'da Bizi Takip Edin

0.89585
0.896272019-09-20 21:54:32