Google+ Sayfamız Youtube Sayfamız Facebook Sayfamız
Bugun...
KOZCAĞIZ BELEDİYESİ KAPANIYOR MU?

...

Okunma: 8408

22.01.2018 19:16

kozcağız, ilçe, hasankadı, belde, birleşecek, birleşim, beldeler birleşecek, bartın beldeler, mustafa karaman, açıklama
Facebook'ta Paylaş

BELEDİYE MECLİSİ KARAR ALDI KOZCAĞIZ BELEDİYESİ KAPANIYOR MU?

 

HASANKADI MERKEZ BELEDİYEMİ OLACAK?

 

KOZCAĞIZ VE HASANKADI BELDELERİNİN ADI DEĞİŞECEK Mİ?

 

MERKEZ BELEDİYE NEREYE KURULACAK?

 

Kozcağız Belediye Başkanı Mustafa Karaman, Kozcağızın İlçe olabilmesi için girişimlerini sürdürüyor.

Ülkemiz gündeminde bulunan ve hazırlık çalışmaları devam eden Büyükşehir/Bütün şehir ve Yerel Yönetimler Yasa Tasarıları nedeniyle, Kozcağız Belediye Başkanı Mustafa Karaman, konuyla ilgili Belediye Meclis Üyelerini Olağanüstü Toplantıya davet etti.

 

Bugün yapılan Meclis toplantısında, Hasankadı beldesi ile birlikte toplam 31.000 nüfusa sahip Olan Kozcağız’ın Hasankadı Belediyesi ile birleştirilip ilçe olma konusu görüşülerek, Meclis üyelerinin oybirliği ile karar alındı.

 

BUNDAN SONRA NE OLACAK?

 

Kozcağız Belediye Başkanı Mustafa Karaman kameralarımıza yaptığı açıklamada, “Hasankadı Belediye Meclisinin de aynı şekilde birleşme kararı aldıktan sonra Kozcağız Belediyesi lav edilerek kapatılacak. Merkezimiz Hasankadı Belediyesi olacak. Kozcağız’ın sınırlarını genişleterek her iki bölgeye hizmet verecek noktayı seçip İlçe Belediyesi yapacağız.” dedi.

 

Kozcağız ve Hasankadı isimleri değişecek.

 

Gerektiği takdirde Kozcağız ve Hasankadı’nın ortak biri isimde buluşabileceğini de söyleyen Başkan Karaman, “Halkında katılımı ile bölgeye yeni bir isim bulacağız. Bunları neden yapıyoruz. Bunu yeni Bütünşehir Yasası taslağına göre il belediyesi (Bartın) ile belde belediyesi arasında ki mesafe 40 kilometre üzerindeyse ve belde belediyeli birleşme kararı alırsa Kozcağız Belediyemiz kapanmasın diye yapıyoruz. Kozcağız’ımızı mesafe yönünden kurtarmak için Hasankadı ile birleşiyoruz.” dedi.

 

Birleşme kararının gerekçesi konusunda da açıklamada bulunan Başkan Karaman, “Hasankadı Beldesi Bartın’a 41 kilometre uzaklıkta. İki belde birleşerek Merkezi Hasankadı yapacağız. 40 kilometre sınırından kurtulmak için bu yolu seçiyoruz. Bu şekilde ilçe olmamızın önü açıyoruz. Diğer türlü ilçe olamazsak ya da beldelerimizi birleştiremezsek Kozcağız Belde belediyemiz kapanacak köy yada mahalle olarak kalacağız.” Dedi.

 

SÜREÇ NASIL İŞLEYECEK?

 

Her iki belde belediyesin almış olduğu birleşerek ilçe olmak kararı içişleri bakanlığınca onaylanır ve Hasankadı merkezli ilçe olmaya hak kazanılırsa Kozcağız ve Hasankadı isimleri değişecek. Bölge tek bir isimle ilçe olarak anılacak. İlçenin yeni adını halk belirleyecek. Hak kazanılan İlçe Belediyesi uygulamasına 2019 yerel seçimlerinde geçilecek.

Etiketler: kozcağız, ilçe, hasankadı, belde, birleşecek, birleşim, beldeler birleşecek, bartın beldeler, mustafa karaman, açıklama
Okuyucu Yorumları

Bartinli

22.01.2018

Millet savaş var onu düşünüyor siz koltuğu nasıl kurtarırım onu düşünüyorsunuz

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan sitemiz sorumlu tutulamaz.

Facebook'da Bizi Takip Edin

0.44483
0.445192020-02-18 12:26:18