Google+ Sayfamız Youtube Sayfamız Facebook Sayfamız
Bugun...
KOZCAĞIZ'IN İSMİ DE DEĞİŞEBİLİR

...

Okunma: 7520

24.01.2018 17:02

kozcağız, ilçe, bartın, kozcağız ilçe, kumluca, hasankadı
Facebook'ta Paylaş

 

Bütünşehir Yasası’nın konuşulduğu ve gündeme geldiği süreçte Kozcağız halkı İlçe olma isteğini daha arzulu bir şekilde dile getirmeye başladı. Kozcağız Belediye Başkanı Mustafa Karaman’da Kozcağız’ın ilçe olmayı her yönüyle hak ettiğini söyleyip Belediye Meclisinde alınan kararlarla ilgili açıklamalarda bulundu.

 

Her türlü alt yapısı hazır

 

Kozcağız Belediye Başkanı Mustafa Karaman Kozcağız’ın ilçe olmayı her yönüyle hak ettiğini ifade ederek, “Bizim bu hayalimiz 32 yıllık bir hayal. Bilhassa ben 1986 yılında Bartın’da Turgut Özal’ın havuz başındaki mitinginde “Kozcağız İlçe Olmak İstiyor” yazılı pankart açmıştık. O günden bugüne hayalimiz devam etmekte. Tabi o tarihlerde hiçbir yerde İlçe yapılan belde olmadı. Ancak dört yıl önce üç ilçe yapıldı. Bunlar Kozlu, Alaplı ve Hatay’da bir belde idi. O zamanki şartlarda belde nüfusunun 20 bin üzeri olduğu beldeleri ilçe yaptılar. Bizim Kozcağız belde merkezinde 2016 sayımlarına göre nüfusumuz 7 bin 80. Tabi bizim çevremizdeki köy sayılarımız fazla. Toplamda Hasankadı ile birleştiğimizde 30 bin civarlarında nüfusumuz mevcut. Kozcağız ilçe olmayı her yönüyle hak etmekte.  Her türlü alt yapısı hazır. Kozcağız gerçekten belde değil ilçelerin üzerinde yerleşim alanına sahip. Ve o şekilde donatılmış güzel bir belde alanımız var.” dedi.

 

İlçe yaparız sözü veremedi

 

Geçtiğimiz aylarda Kozcağız’ın ilçe olması hususunda bir dosya hazırlayıp AK Parti Bartın Milletvekili Yılmaz Tunç’a teslim ettiğini de kaydeden Başkan Karaman, “İlçe olma konusu hepimizin arzusu. Benim 36 yaşımdan bu yana ilçe olma hayalim var. Bundan üç ay öncede bir dosya hazırlayıp Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde Sn. Vekilimize teslim ettim. İlgili Bakanlar ve komisyonlara bu dosyanın iletileceği zaman kolaylık sunması bakımından Bartın’ın haritasını da dosya içerisine koydum.  Bu harita Kozcağız’ın ilçe olması durumunda kaplayacağı alanı gösterir şekilde dizayn edildi. Sn. Vekilimizde Bütünşehir Yasası ile ilgili bir tasarının Meclise geldiğinde Kozcağız’ın ilçe olması konusunda elinden geleni yapacağını söyledi. Ancak şu anda meclise gelmiş bir tasarı olmadığı için Kozcağız’ı ilçe yaparız sözü veremedi.  Burada köy muhtarlarımızın katılımıyla gerçekleşen toplantıda muhtarlarımızda Kozcağız’ın ilçe olması konusunda ki isteklerini Sn. Vekilimize isteklerini ilettiler. Sn. Vekilimiz o toplantıda da Bartın’ın Bütünşehir olması durumunda Kozcağız’ı ilçe yapmak için elinden geleni yapacağını söyledi. Şu anda tasarı Meclise gelmediği için “Kesin yaparız demem doğru olmaz” dedi. Doğrusuda bu zaten. Söz verildiği zaman sözün arkasında durulması gerekir. Önümüzdeki hafta söz konusu tasarı Meclise gelecek. Bizde Vekilimizle bu konuda tekrar istişarede bulunacağız.” dedi.

 

Gücü neyse bunu gösterecektir

 

Kozcağız Belediye Meclisinin olağanüstü toplantı ile bir araya geldiğini ve bu toplantıda Kozcağız ve Hasankadı beldelerinin birleşip ilçe olması konusunda karar aldıklarını da sözlerine ekleyen Başkan Karaman, “Hasankadı Belediyesi de Belediye Meclisi toplantısında bu yönde bir karar alacak. İki beldenin birleşmesiyle 30-31 bin nüfuslu bir ilçe olması konusunda Sn. Vekilimize tekrar bir dosya daha arz edeceğiz. Vekilimizle beraber ilgili Bakanlıklar ve komisyonlara bu dosyayı ileteceğiz. Kozcağız’ın ilçe olması konusunda bizler kararlıyız. Bu işin olacağı konusunda da inancımız sonsuz. Bütünşehir yasası çıkarsa Sn. Vekilimiz Kozcağız’ın ilçe olması için gücü neyse bunu gösterecektir. İnşallah olacak.” şeklinde konuştu.

 

Bir karar çıkardık

 

Kozcağız Belediye Meclisinde alınan Hasankadı Beldesi ile birleşim kararının detaylarını da açıklayan Başkan Karaman, “Bizim aldığımız kararda Hasankadı ile birleşerek Kozcağız’ı ilçe yapıp Hasankadı’yı buraya bağlamak noktasında bir karar çıkardık. Hasankadı Belediye Başkanımızla biz hem Vekilimiz hem İl Başkanımızla, burada yaptığımız toplantılarda Hasankadı Belediye Başkanımızla birlikte hareket ettik ve birlikte hareket ediyoruz. Kendileri de bu yönde bir karar alıp ilçelik konusunda ki dosyasına böyle bir meclis kararını koyacak. Biz birlikte devam ediyoruz. İnşallah birlikte olur diye düşünüyorum.” dedi.

 

Bir isim değişikliği de olabilir

 

Kozcağız Belediyesi’mi yoksa Hasankadı Belediyesi’mi kapanacak sorusuna “Kozcağız” yanıtı veren Başkan Karaman, “Mesafe yönünden kurtarmak için bir orta yol mutlaka bulunur. Kozcağız merkezi, sınırı biraz daha kaydırılabilir. Önemli olan burada Kozcağız’ın ilçe yapılması. Tabi Hasankadı ilçe olmaz ama bir orta yol bulunduğu zaman Hasankadı-Kozcağız birleşmiş olur. Belki bir isim değişikliği de olabilir. Halkında görüşleri ile bir orta yol bulunabilir” diye konuştu.

Etiketler: kozcağız, ilçe, bartın, kozcağız ilçe, kumluca, hasankadı
Okuyucu Yorumları

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan sitemiz sorumlu tutulamaz.

Facebook'da Bizi Takip Edin

0.04149
0.04182020-05-31 12:50:24