Google+ Sayfamız Youtube Sayfamız Facebook Sayfamız
Bugun...
KULEDEKİ EYLEM DEVAM EDİYOR

...

Okunma: 7398

05.10.2018 12:26

hema, hattat, işçi, bartın, amasra, eylem, kule, santral, termik santral, bartın haberleri, amasra haberleri, madenci haberleri, hema haberleri
Facebook'ta Paylaş

Bartın’ın Amasra ilçesinde termik santral kurmak için gerçekleştirdiği girişimlerle gündeme gelen HATTAT Holding’e bağlı HEMA A.Ş.’de işten çıkarılan ve alacaklarını alamayan işçilerden 2’si şirket sahasında yer alan kuleye çıkarak seslerini duyurmaya çalıştı.

 

Ekonomik krizi gerekçe gösteren şirket geçtiğimiz ay içerisinde 204 işçinin iş akdini sonlandırmıştı.

 

Daha öncede 175 işçiyi işten çıkaran şirket geçtiğimiz günlerde de 27 işçinin daha iş akdini sonlandırmıştı.

 

52 günlük alacakları, tazminatları ve bayram ikramiyeleri ödenmeyen işçilerden 2’si seslerini duyurabilmek için şirket sahasında yer alan kuleye çıktılar. Kuleye çıkan işçilere ilk destekte yine kendileri gibi işten çıkarılan ve alacakları ödenmeyen diğer işçiler oldu.

 

İşçilerin kuleye çıkıp eylem başlatmasının ardından bölgeye çok sayıda emniyet mensubu sevk edildi. Amasra Belediyesine ait itfaiye ekipleri kule çevresinde tedbir alırken bölgede ambulanslarda hazır bekletiliyor.

 

GMİS Amasra Şube Başkanı Ertan Kaya, CHP Merkez İlçe Başkanı Hacı Gölbucaklı ve şirket yetkilileri de bölgedeki gelişmeleri yerinde takip ediyor.

 

İşçilerin kuleden inmesi için işçilerle görüşen emniyet mensupları işçilere kuleden inmelerini ve sorunun görüşmelerle sonuçlandırılması yönünde talepte bulundular.

 

İşçiler daha önceki süreçlerde de gerek siyasi partiler, gerek il başkanları nezdinde girişimlerde bulunulduğu ancak sorunun çözülmediğini ve alacaklarını alamadıklarını belirterek eylemlerini devam edeceklerini belirttiler.

 

Tüm girişimlere karşın sonuç alamadıklarını kaydeden işçiler ödemeleri yapılana kadar kuledeki eylemlerine devam edeceklerini söylerken şirketin İstanbul’da ki genel merkeziyle görüşmelerin sürdüğü öğrenildi.

 

Öte yandan şirketin özel güvenlik görevlilerine de maaşlarını ödemediği ortaya çıkarken şirkete bağlı sahalarda görev yapan özel güvenlik görevlileri de iş bıraktı.

Etiketler: hema, hattat, işçi, bartın, amasra, eylem, kule, santral, termik santral, bartın haberleri, amasra haberleri, madenci haberleri, hema haberleri
Okuyucu Yorumları

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan sitemiz sorumlu tutulamaz.

Facebook'da Bizi Takip Edin

0.00546
0.0062021-10-21 01:37:54