Google+ Sayfamız Youtube Sayfamız Facebook Sayfamız
Bugun...
KURU SIKI TABANCAYA 1.294 TL CEZA

...

Okunma: 14694

25.07.2019 17:07

Facebook'ta Paylaş

Bartın İl Emniyet Müdürlüğünce İl genelinde gerçekleştirilen denetlemelerde 1 şahsa üzerinde Kurusıkı Tabanca Taşımaktan 1.294 TL idari para cezası uygulandı.

KURUSIKI SİLAHLAR YASAL MI?
 
Ses ve gaz fişeği atan, halk arasında “Kurusıkı” olarak tabir edilen silahların araçlar dahi taşınması yasak.


Ses ve gaz fişeği atan silah satın almak için, Adli Sicil Belgesi ile av bayilerine müracaat edilmesi ve müracaat sonrası alınan silahın bir ay içerisinde mülki amirliğe getirilerek kayıt ettirilmesi zorunlu.

 

Bu silah, ateşli silahlarla işlenen veya 6136 sayılı Kanun kapsamına giren suçlardan dolayı hükümlü bulunanlar ile kasten işlenen bir suçtan dolayı bir yıl veya daha fazla süreyle hapis cezasına mahkûm olanlara satılamaz. Bu silahın 18 yaşından küçüklere satılması ve silah üzerinde tadilat yapılması yasak.

 

Belirtilen hususlara aykırı davrananlara, 5729 Sayılı Ses ve Gaz Fişeği Atabilen Silahlar Hakkında Kanun ve ilgili Yönetmelik gereği 1.294 TL idari para cezası uygulanırken silaha el konuluyor.

 

BAKANLIK DENETİMLERİN ARTIRILMASINI İSTEDİ

 

Bakanlık, düğün ve benzeri etkinliklerde silah kullanılmayacağına dair organizasyon sahiplerinden taahhütname alınması, hazırlanan farkındalık afişlerinin organizasyon yerlerine asılması, organizasyonlarda kolluk görevlisinin silahı ile havaya ateş etmesi halinde hakkında derhal disiplin işlemlerinin başlatılması hakkında geçen yıl illere gönderilen genelge kapsamında uygulamaya konulan valilik genel emirlerinin hassasiyetle uygulanması, bu konuda denetimlerin artırılmasını istedi. 

 

Düğün, nişan ve benzeri organizasyonlarda silahla havaya ateş açılması nedeniyle yaşanan üzücü olaylar üzerine İçişleri Bakanlığı, geçen yıl 81 il valiliğine Bakan Süleyman Soylu imzalı genelge göndermişti.

 

Genelgede, ülke genelinde bayram, düğün, uğurlama, spor müsabakası gibi kutlama faaliyetlerinde valiliklerce alınması istenen önlemleri sıralanmıştı.

 

Bakanlığın geçen yıl gönderdiği ancak bu yıl için de geçerli olan önlemler şu şekilde:

 

Düğün sahipleri silah kullanılmayacağına dair taahhütname verecek

 

Düğün, nişan gibi kutlamalara izin verilirken silah kullanılmaması, havaya ateş açılmaması hususlarına ilişkin organizasyon sahiplerinden taahhütname alınacak.

 

"Mutluluğa kurșun sıkma geleceği karartma" afişleri asılacak


Organizasyon sahipleri tarafından açık alanlarda yapılacak kutlamalarda havaya ateş açılmaması/silah kullanılmamasına yönelik farkındalık oluşturmak amacıyla hazırlanan "Mutluluğa Kurșun Sıkma, Geleceği Karartma" yazılı  afişler, davetlilerin görebileceği şeklide  alanlara asılacak.


Havaya ateş açan kamu personeli hakkında işlem başlatılacak

 

Kamu personelinin katıldığı organizasyonlarda silahı ile havaya ateş açtığı tespit edilirse hakkında derhal disiplin işlemi başlatılacak. Soruşturma esnasında bu kamu görevlileri hakkında idari para cezası uygulanıp uygulanmadığına özellikle dikkat edilecek. Muhtarlar bölgelerinde havaya ateș açıldığını öğrendikleri anda kolluk birimlerine ihbarda bulunma yükümlülüklerini yerine getirecek.

 

Bakanlıktan Valiliklere kontrolleri arttırın uyarısı


Valiliklerce, bu önlemleri içeren “genel emirler” yayımlandı. Bakanlık valiliklere gönderdiği bir genelgeyle, yaz aylarında düğün ve organizasyonların artacağını göz önünde bulundurularak, genel emirlere uygun olarak söz konusu etkinliklere yönelik önleyici tedbirlerin gözden geçirilmesini, kontrollerin arttırılmasını, mahallin şartlarına göre ilave tedbirlerin alınmasını istedi. 

 

Ayrıca bu denetimlerin bizzat valiler, kaymakamlar ile kolluk kuvvetleri tarafından önemle takip edilmesi, herhangi bir aksaklığa mahal verilmemesi uyarısında bulunuldu.

 

Üzücü olay sayısı yüzde 18.5 azaldı


Bakanlığın valiliklerden almasını istediği bu önlemler, yaşanan üzücü olay sayılarının azalttı. 2018 yılı Eylül ayı ile 2019 Haziran aylarında meydana gelen olay sayısı bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 18.5’luk bir düşüş görüldü.

Etiketler:
Okuyucu Yorumları

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan sitemiz sorumlu tutulamaz.

Facebook'da Bizi Takip Edin

0.00513
0.005722021-04-12 15:44:17