Google+ Sayfamız Youtube Sayfamız Facebook Sayfamız
Bugun...
MADENCİLER YER ALTINDA

Saatler ilerliyor... Eylem yeraltında devam ediyor...

Okunma: 6999

06.11.2017 17:59

amasra, ttk, eylem, madenci, torba yasa, rıza yalçınkaya, maden işçileri eylem, amasra haber, bartın haber, bartın haberleri, haber bartın
Facebook'ta Paylaş

 

Bartın ve Zonguldak'ta TTK’ya bağlı madenlerde çalışan yüzlerce madenci kurumun özelleştirilmesine yönelik iddialar nedeniyle ocaktan çıkmama eylemi başlattı.

 

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda kabul edilen torba yasa tasarısının TTK’ya bağlı maden sahalarını ruhsatlandırılıp özelleştirmeye yol açacağı iddiaları üzerine dün 00.00-08.00 vardiyasında çalışan işçiler sabah ocaklardan çıkmadı. TTK’nın Zonguldak Karadon, Kozlu, Üzülmez, Armutçuk ve Bartın’da ki Amasra müesseselerinde çalışan madenciler tarafından başlatılan eylem büyük yankı yarattı.

 

CHP Bartın Milletvekili Muhammet Rıza Yalçınkaya gün içerisinde katıldığı canlı yayınlarda TTK’nın Türkiye’nin yegane taş kömürü üretimi yapan kurumu olduğunu ve 170 yıllık geçmişe sahip olduğunu belirterek, “Bu kurum son yıllarda, özellikle 2002’den bu yana ‘zarar ediyor’ gerekçesiyle özelleştirme kapsamı içerisine alalım mı almayalım mı tartışması içerisindeydi. Dolayısıyla orada çalışanlar her zaman büyük bir tedirginlik içinde oldular. Geldiğimiz bu noktada da maalesef özelleştirmenin yolunu açacak bir düzenleme ile karşı karşıya olduklarını gördüler. Önce bir torba kanun içerisine 58. Madde olarak maden kanununa ek bir fıkra eklenerek yapılan bir düzenlemeydi bu değişiklik. Plan Bütçe Komisyonu’nda görüşüldükten sonra da Torba Kanun’un 51. Maddesi olarak Genel Kurul’a indi. Genel Kurul’da bütünü üzerinde görüşüldü ve bu hafta içerisinde de maddeler üzerinde, bu Torba Kanun yasa tasarısında yer alan bu 51. Madde tekrar Meclis’te görüşülecek.” dedi.

 

Ocağa giren işçilerin çıkmayarak bir eylem içinde olmalarının devletle kavga içinde oldukları anlamına gelmediğini de söyleyen Milletvekili Yalçınkaya, “Bu maddenin Torba Kanun’dan çıkartılmasına yönelik girişimlerin yapılacağını umuyorum.” dedi.

 

Genel Maden İşçileri Sendikası (GMİS) Genel Başkan Yardımcısı İsa Mutlu ise bazı müesseselerde sendikanın organizasyonu olmamasına rağmen gece vardiyasında çalışan işçilerin maden ocağından çıkmadığını belirtti.

 

Gece vardiyasında çalışan ve eylem başlatarak ocaklardan çıkmayan madencilerin eş ve aileleri ise tedirgin bekleyiş içerisinde.

 

Öte yandan Amasra TTK Müessesesi girişinde geniş güvenlik önlemleri alındığı görüldü.

Etiketler: amasra, ttk, eylem, madenci, torba yasa, rıza yalçınkaya, maden işçileri eylem, amasra haber, bartın haber, bartın haberleri, haber bartın
Okuyucu Yorumları

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan sitemiz sorumlu tutulamaz.

Facebook'da Bizi Takip Edin

0.00633
0.006852024-07-24 02:26:40