Google+ Sayfamız Youtube Sayfamız Facebook Sayfamız
Bugun...
MESLEKTAŞIMIZIN SONUNA KADAR ARKASINDAYIZ

...

Okunma: 3063

01.08.2018 18:06

aile hekimleri derneği, bartın, rıza karamazak, giresun, yusuf topal, doktor, beyaz kod, bartın haberleri, bartın haber
Facebook'ta Paylaş

Geçtiğimiz günlerde Giresun’da ilaç yazmayı reddeden doktorun “Beyaz Kod” vererek polisleri çağırması ve polislerin sert müdahalesi sonucunda Yusuf Topal isimli 82 yaşındaki vatandaş hayatını kaybetmişti. Yaşanan bu olay sonrasında ilaç yazmayı reddeden doktor bakanlık tarafından açığa alınırken Bartın Aile Hekimleri Derneği tarafından yapılan açıklamada, “İşinin gereğini yapan meslektaşımızın sonuna kadar arkasında olduğumuzu ve tüm hukuki süreçte destek olacağımızı beyan ederiz.” denildi.

 

Giresun'da yatalak eşine ilaç yazmayı reddeden doktorla tartışınca 2 polisin ters kelepçe takıp biber gazı sıktığı ve yerlerde sürüklediği 82 yaşındaki Yusuf Topal yaşamını yitirmişti.

 

82 yaşındaki Yusuf Topal’ın yaşamını yitirmesiyle sonuçlanan olayın ardından iki polis memuru hakkında soruşturma açılmış ve polis memurları açığa alınmış ayrıca soruşturma kapsamında 'beyaz kod' veren doktor hakkında da soruşturma açıldığı ve beyaz kod veren doktorunda açığa alındığı bildirilmişti.

 

Asla kabul etmiyoruz

 

Bartın Aile Hekimleri Derneği Yönetim Kurulu adına açıklamada bulunan Dr. Rıza Karamazak, “23.07.2018 de Giresun'da meydana gelen ve kamuoyuna malolan olay nedeniyle, görevini kanunların elverdiği ölçüde yerine getirmeye çalışan meslektaşımız hemen sosyal medyada linç kampanyasına dönüşen bir şekilde yargısız olarak infaz edilmeye başlanmış, üzerine de soruşturmanın selameti açısından açığa alınmıştır. Bunu asla kabul etmiyoruz ve derhal bu yanlıştan dönülmesini talep ediyoruz.” dedi.

 

Vatandaşın ölümü hepimizi üzmüştür

 

Dr. Karamazak açıklamasının devamında, “Sorunun ana kaynağı olan evde yatalak olduğu öne sürülen Hastanın eşi,raporlu olduğunu iddia ettiği ilaçları yazdırmak için ASM ye gelmiş,misafir hasta olarak kişi ile görüşülmüş, talebinin hasta görülmeden yapılamayacağı ve bunun suç olduğu söylenmiştir.Buna rağmen talebinde ısrar eden kişi herkesin malumu olaylar silsilesinde maalesef vefat etmiştir. Eşinin ilaçlarını yazdırmak derdindeki vatandaşın ölümü hepimizi üzmüştür. Ancak kanunen suç olan ve bu nedenle yargılanıp ceza alan meslektaşlarımız bulunan bu talep haksızdır ve yapılması halinde suçtur. Hastanın elinde olduğu iddia edilen “evde bakım raporu var” lafıda yalandır. Böyle bir rapor formatı da yoktur.” dedi.

 

Sağlıkçıya karşı olan şiddeti körükleyecektir

 

Dr. Karamazak bu hususta yıllarca SGK ya başvurarak sorunu çözme taleplerinin yerine getirilmediğini belirterek, “Talebimiz yerine getirilmediği gibi,nitelikli dolandırıcılık,resmi evrakta sahtecilik v.s gibi son derece ağır ithamlarla yargılanan meslektaşlarımız vardır.Durum gayet açık ve net ortada iken ve talebin suç unsuru olduğu bilindiği halde meslektaşımızın açığa alınması biz hekimleri vatandaşın önüne atmaktan başka bir şey değildir.Hergün uygunsuz ilaç yazımı,illegal rapor talebiyle uğraşan bizlerin tek derdi mesleğimizi, işimizi hakkı ve layığıyla yapmaktır. Sağlıkta şiddet konusunda adımlar atılmasını beklediğimiz bu günlerde, haklı iken haksız durumuna düşmek sağlıkçıya karşı olan şiddeti körükleyecektir.” diye konuştu.

 

Meslektaşımızın sonuna kadar arkasındayız

 

Beklentilerinin bakanlığın meslektaşlarına sahip çıkması olduğunu da kaydeden Dr. Karamazak, “SGK’nın bu ilaç yazdırma mevzusunda net tavrını ortaya dökmesi ve sağlıkta şiddet yasasının bir an önce çıkmasıdır. Beyaz kod gibi versen de vermesen de soruşturma açılan uygulamalara 184 gibi bizleri ve yerel idarecileri yok sayan alçaltıcı uygulamalara son verilmelidir.Yazan hekimin tedavisi öngörüsü olmayan ilaçları yazdırmak raporlu bile olsa suç ise, devlet bu durumda mağdur olacak vatandaşlarını düşünmeli ve çözüm bulmalıdır. Evde sağlık hizmeti ayrı ve farklı bir işlemdir. Bu durumu hastane veya ASM’lerle çözülemeyeceği işin pratiğinde anlaşılmıştır.112 Acil sağlık sistemi benzeri bir uygulama ile bu sorun çözülmeli, ASM ve hastanelerle uyum içinde çalışmalıdır. Sistemin mağduru olan vatandaşımıza Allah'tan rahmet dilerken, bu konuda işinin gereğini yapan meslektaşımızın sonuna kadar arkasında olduğumuzu ve tüm hukuki süreçte destek olacağımızı  beyan ederiz.” diye konuştu.

Etiketler: aile hekimleri derneği, bartın, rıza karamazak, giresun, yusuf topal, doktor, beyaz kod, bartın haberleri, bartın haber
Okuyucu Yorumları

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan sitemiz sorumlu tutulamaz.

Facebook'da Bizi Takip Edin

0.12389
0.124372020-05-26 04:18:59