Google+ Sayfamız Youtube Sayfamız Facebook Sayfamız
Bugun...
MİLLETVEKİLİ BANKOĞLU BOĞAZKÖY HALKI İÇİN...

......

Okunma: 2471

13.08.2018 16:54

aysu bankoğlu, vekil bankoğlu, milletvekili aysu bankoğlu, bartın milletvkeili, chp milletvekili bankoğlu, bankoğlu, aysu, kozcağız, bartın, bartın tv, bartın haber, baraj, şarköy, boğaz mahallesi, yol, baraj inşaatı, yol çalışması, nöbet, nöbet tutan köy
Facebook'ta Paylaş

CHP Bartın Milletvekili Aysu Bankoğlu Kozcağız Şarköy Boğaz Mahallesi sakinlerinin taleplerini ARTI TV’de duyurdu. Köylülerin taleplerinin devletten kendilerine yeni yerleşim yeri gösterilmesi olduğunu ifade eden Milletvekili Bankoğlu talep edilen arazinin orman arazisi olduğunu da kaydederek, “Kamulaştırma bedeli almayan köylüler için takas ve trampa yoluyla alınabilecek bir arazi. Yani bunun yapılabilmesi mümkün.” dedi.

Kozcağız Barajının yapımı nedeniyle köyleri sular altında kalacak olan Şarköy Boğaz Mahallesi sakinleri devletten kendilerine yerleşim yeri gösterilmesini talep ediyor. Kendilerine yerleşim yeri gösterilmediği için köylerinin üst bölümünde kalan arazilerden geçecek Kozcağız-Kumluca yolundaki çalışmaları engelleyen köy halkı talepleri yerine getirilene kadar eylemlerini sürdüreceklerini açıklamışlardı. 40 günü aşkın süredir iş makinelerinin çalışmasını engellemek için geceli-gündüzlü nöbet tutan köylülerle bir araya gelen CHP Bartın Milletvekili Aysu Bankoğlu köy halkına ziyarette bulunarak destek sözü vermişti.

 

Canlı telefon bağlantısında konuştu

 

Bölgedeki ziyaretinin ardından Şarköy Boğaz Mahallesi sakini vatandaşların taleplerinin yerine getirilebilmesi için girişimlerde bulunan CHP Bartın Milletvekili Aysu Bankoğlu ARTI TV’de Gazeteci Musa Özuğurlu’nun sunumunu yaptığı Artı Hafta Sonu programına canlı telefon bağlantısı ile bağlandı ve köy halkının talepleri hakkında konuştu.

 

“Valilik kanalına bir başvuruda bulunmuşlar”

 

Köy halkının evlerinin sular altında kaldığını ve 40 günü aşkın süredir köylülerin eylem yaptığını ifade eden Milletvekili Aysu Bankoğlu, “Kozcağız Şar Köyünün 2 mahallesi baraj yapımı nedeniyle sular altında kalacak. Köylülerin evleri sular altında kalacağı için köylüler yeni yerleşim yeri talep ediyorlar. Köy sınırları içindeki başka bir arazinin kendilerine yerleşim yeri olarak verilmesini talep ediyorlar. Aslında bu kamulaştırma bedeli almayan köylüler için takas ve trampa yoluyla alınabilecek bir arazi. Yani bunun yapılabilmesi mümkün. Ancak bu bahsedilen arazi de orman arazisi olarak geçiyor. Bu yüzden de bu arazinin öncelikle orman arazisi vasfından çıkarılıp Hazineye tescil edilmesi gerektiği bilgisi Devlet Su İşleri ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından köylülere verilmiş. Bu yüzdende köylüler muhtarları aracılığıyla Valilik kanalına bir başvuruda bulunmuşlar. Ama bizlere verilen bilgiye göre bu müracaatın sonucu henüz gelmemiş. Bu yüzden de köylüler yol yapımını durdurmuşlar ve orada eyleme devam ediyorlar.” dedi.

 

“Kulak vermesi gerektiğini düşünüyorum”

 

Milletvekili Bankoğlu konuşmasının devamında köy halkının talepleri noktasında konuyu takip ettiğini ifade edip, “Bahsedilen arazinin orman vasfından çıkarılması ve Hazine adına tekrar tescilinin gerçekleşebilmesi için idare tarafından, Bakanlar Kurulu tarafından bir karar alınması gerektiği belirtilmiş. Ancak yeni sistemde bir Bakanlar Kurulu mevcut değil. Bir Bakanlar Kurulu mevcut olmadığı için bu konunun şu anda hangi idari teşkilat tarafından çözüleceğini bilmiyoruz. Bu yüzden de ben idarenin tüm bunları dikkate alarak süreci hızlandırmasını ve evlerinden olacak köylülere kulak vermesi gerektiğini düşünüyorum. Onlara da sizin aracılığınızla bir çağrıda bulunmak ve konunun takipçisi olacağımızı da bildirmek istiyorum” dedi.

 

“Hızlandırma şansı mevcut”

 

Bölgede kamulaştırma kararının hepsinin henüz tamamlanmadığını da sözlerine ekleyen Bankoğlu, “Bizlere verilen bilgiye göre yüzde 95’i tamamlanmadı. Ancak bir taraftan yol geçirilmek isteniyor. Çıkan acele kamulaştırma kararı yol yapımı için acele kamulaştırma kararı. Ama köylülerin yerleşim yeri için kamulaştırma kararının daha yüzde 5’i tamamlandı. Bu yüzden daha bu kamulaştırma kararı tamamlanmadan köylülerin talepleri dikkate alınabilir. Bahsettiğim teknik kısım da tamamlanabilir. Bu yüzden idarenin köylülerin bu talebini ve eylemini dikkate alıp bunu hızlandırma şansı mevcut. Köylüler kamulaştırma bedeli aslında istemiyor yeni yerleşim yeri istiyor. Köylüler, “Kendi köy sınırlarımız içinde komşularımızla yaşamaya devam etmek istiyoruz. Köy sınırları içindeki diğer arazilerimizi kaybetmek istemiyoruz. Biz paraları almadık. Bu para yerine yeni bir yerleşim alanı istiyoruz” diyorlar. Kamulaştırma bedeliyle ilgili henüz bir şey söz konusu değil. Ama bedele ilişkin bir sıkıntı çıktığında da yargı yoluyla köylülerin bu konunun peşinden gideceğini söyleyebilirim. Köylülere yeni yerleşim yeri sağlandığında da oradaki eylemin sonlanacağını düşünüyorum” şeklinde konuştu.

Etiketler: aysu bankoğlu, vekil bankoğlu, milletvekili aysu bankoğlu, bartın milletvkeili, chp milletvekili bankoğlu, bankoğlu, aysu, kozcağız, bartın, bartın tv, bartın haber, baraj, şarköy, boğaz mahallesi, yol, baraj inşaatı, yol çalışması, nöbet, nöbet tutan köy
Okuyucu Yorumları

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan sitemiz sorumlu tutulamaz.

Facebook'da Bizi Takip Edin

0.09121
0.091522020-05-26 07:16:49