Google+ Sayfamız Youtube Sayfamız Facebook Sayfamız
Bugun...
MİLLETVEKİLİ BANKOĞLU'NDAN MECLİSTE SİYASET ÜSTÜ DUYARLILIK ÇAĞRISI...

BARTIN MİLLETVEKİLİ AV. AYSU BANKOĞLU: "KADINA KARŞI ŞİDDET SORUNUNU PARTİ MESELESİ OLMAKTAN ÇIKARIP SİYASET ÜSTÜ BİR DUYARLILIKLA HAREKET EDELİM!"

Okunma: 962

08.11.2018 15:07

Facebook'ta Paylaş

BARTIN MİLLETVEKİLİ AV. AYSU BANKOĞLU: "KADINA KARŞI ŞİDDET SORUNUNU PARTİ MESELESİ OLMAKTAN ÇIKARIP SİYASET ÜSTÜ BİR DUYARLILIKLA HAREKET EDELİM!"

 

CHP Bartın Milletvekili Av. Aysu Bankoğlu, Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurulu'nda, İYİ Parti Grubu'nun "ülkemizde kadına yönelik şiddetin ve kadınların diğer sorunlarının tespit edilerek bunlara çözümler üretilmesi" konusunda vermiş olduğu "Meclis Araştırması" önergesine dair Cumhuriyet Halk Partisi Grubu adına söz aldı.

 

Cumhuriyet Halk Partisi'nin 27. Dönem'deki en genç vekili olan Av. Aysu Bankoğlu, konuşmasında öncelikle "kadına yönelik şiddet"in önlenmesine dair yürürlükte olan uluslararası sözleşmelerden ve ulusal mevzuattan bahsederek şu ifadeleri kullandı: "İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi, "CEDAW" olarak kısaltılan "Birleşmiş Milletler Kadınlara Karşı Her Türlü Ayrımcılığın Önlenmesi Sözleşmesi" ve İstanbul’da imzalanması sebebiyle "İstanbul Sözleşmesi" olarak da bilinen "Kadına Yönelik Şiddet ve Aile İçi Şiddetin Önlenmesi ve Bunlarla Mücadeleye Dair Avrupa Konseyi Sözleşmesi", Türkiye'nin de taraf olduğu uluslararası hukuki metinler olarak sayılabilir. Bunların yanı sıra 6284 sayılı "Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine Dair Kanun" da 2012 yılında yasalaşarak yürürlüğe girmiştir."

 

Ülkemizin hemen hemen her alanındaki sorunu gibi "Kadına Yönelik Şiddet" konusunda da pratikteki uygulamaların yasaların çok gerisinde kaldığına vurgu yapan Bankoğlu, mevcut düzenlemelerin eksiksiz şekilde ve samimiyetle hayata geçirilmesi gerektiğini ifade etti.

 

Ayrıca, "Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu"nun Eylül ayındaki Raporu'na da işaret ederek şu hususları belirtti: "Rapora göre, yalnızca Eylül ayında 45 kadın, erkek şiddetinin kurbanı oldu. Bu yılın 9 aylık döneminde “katledilen” kadın sayısı ise 262’ye ulaştı. 2011 yılında, 121 olan kadın cinayeti sayısı, 2017’de ise 409’a kadar yükselmiştir, ki dile getirdiklerimiz yalnızca resmi verilere yansıyanlardır."

 

BU UTANÇ TABLOSUNUN KABUL EDİLEMEZ OLDUĞUNU VURGULAYAN BANKOĞLU, ülkemizde her 100 kadından 42'sinin şiddete uğradığını ortaya koydu. Buna ek olarak Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'nın resmi verilerine göre, yaşadıkları şiddeti kimseye anlatamayan kadınların oranının da % 48,5 olduğunun altını çizen Bankoğlu, mevcut tüm bu verilerin, mevzuatımızdaki düzenlemelerin yalnızca ama yalnızca "Avrupa Birliği"ne uyum maksadıyla yapıldığı hissini fazlasıyla uyandırdığını belirtti.

 

Bartın Milletvekili, Meclis Genel Kurulu'na ve Milletimize çağrıda bulunarak sözlerini şu şekilde noktalandırdı: "Önemli olan, yasaların kağıt üzerinde yürürlüğe girmesi ya da Avrupa Konseyi Sözleşmesi’ne “İstanbul Sözleşmesi” denmesi değil, kadınlarımızın “yaşam haklarının” korunmasıdır. Gelin, “Kadına Karşı Şiddet” meselesini bir politika malzemesi, parti meselesi olmaktan çıkarıp siyaset üstü bir konu şeklinde ele alalım ve Meclis olarak bu duyarlılıkla hareket edelim."

Etiketler:
Okuyucu Yorumları

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan sitemiz sorumlu tutulamaz.

Facebook'da Bizi Takip Edin

0.08192
0.082342020-05-29 19:07:54