Google+ Sayfamız Youtube Sayfamız Facebook Sayfamız
Bugun...
MİLLETVEKİLİ TUNÇ: GAZETECİYE SALDIRI KABUL EDİLEMEZ...

“GAZETECİYE SALDIRI KABUL EDİLEMEZ, BASIN ÖZGÜRLÜĞÜNÜ GENİŞLETEN BİR İKTİDARIZ”.

Okunma: 722

16.05.2019 10:59

Facebook'ta Paylaş

“GAZETECİYE SALDIRI KABUL EDİLEMEZ, BASIN ÖZGÜRLÜĞÜNÜ GENİŞLETEN BİR İKTİDARIZ”

 

AK Parti Bartın Milletvekili ve TBMM Adalet Komisyonu Başkanvekili Yılmaz Tunç, gazeteci yazar Yavuz Selim Demirağ'ın 10 Mayıs günü evinin önünde 6 saldırgan tarafından darp edildiği olayla ilgili Meclis araştırması açılmasına dair İYİ Parti’nin verdiği Grup Önerisi hakkında Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurulunda yaptığı konuşmada “Gazeteci Yazar Yavuz Selim Demirağ'a yapılan saldırıyı tasvip etmemiz mümkün değil, saldırıyı gerçekleştirenleri kınıyoruz.” Dedi.

 

Gerekli yasal işlemler yapılacaktır

 

AK PARTİ Grubu adına konuşan Bartın Milletvekili Yılmaz Tunç “öncelikle gazeteci Yazar Yavuz Selim Demirağ'a yapılan saldırıyı tasvip etmemiz mümkün değil, saldırıyı gerçekleştirenleri kınıyoruz ve gazeteci Yazar Demirağ'a geçmiş olsun dileklerimizi sunuyoruz. Olayla ilgili olarak saldırıyı gerçekleştiren 6 şahıs hakkında kasten yaralama suçundan Ankara Cumhuriyet Başsavcılığınca soruşturma başlatılmıştır. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen soruşturmada şüphelilerin kimlikleri tespit edilip ifadeleri alınmıştır ve gazeteci yazar Yavuz Selim Demirağ'ın tedavisi GATA Hastanesinde devam etmiş, doktor raporunda hayati tehlikesinin bulunmadığı belirtilmiş ancak kati rapor henüz verilmemiştir. Düzenlenecek kati rapor sonucuna göre şüpheliler hakkında Ankara Cumhuriyet Başsavcılığınca gerekli yasal işlemler yapılacaktır.” Dedi.

 

Türkiye Cumhuriyeti devleti bir hukuk devletidir

 

Milletvekili Tunç, “Türkiye Cumhuriyeti devleti bir hukuk devletidir. Düşünceyi açıklama ve yayma hürriyeti, Anayasa'mızın 26'ncı maddesinde teminat altına alınmıştır. Yine, basın hürriyeti, Anayasa'mızın 28'inci maddesinde teminat altına alınmıştır. Herkes düşünce ve kanaatini sözle, yazıyla, resimle veya başka bir yolla tek başına ya da toplu olarak yayma hürriyetine, hakkına sahiptir. Devlet de bu hakkı koruyacak tedbirleri almak zorundadır. Basın özgürlüğünün sınırları da yine Anayasa'mızda belirtilmiş ve altına imza attığımız uluslararası belgelerde kayıt altına alınmıştır.” Dedi

 

Basın özgürlüğü alanında atılan adımlarla önemli ilerlemeler sağlandı

 

Son on yedi yılda basın özgürlüğü alanında atılan adımlarla önemli ilerlemelerin sağlandığını belirten Milletvekili Tunç, “ Geçmişte; AK PARTİ'li yıllardan önce ülkemiz, gazetecilere yönelik saldırıların yoğun yaşandığı, faili meçhul olaylarda en meşhur gazetecileri yitirdiğimiz yılları yaşamıştır. Artık o karanlık günlere dönmek istemiyoruz, o günleri hatırlamak bile istemiyoruz.” Şeklinde konuştu.

 

Kutuplaştırıcı sözlerden kaçınmamız gerekir

 

Milletvekili Tunç, “Günümüzde gerçekleşen her biri farklı bir nedene dayanan olayları muhalif görüşleri susturmak isteyen iktidardan kaynaklandığını söylemek son derece yanlıştır. Bu, kutuplaştırıcı bir sözdür. Bu tür ifadelerden iktidarıyla muhalefetiyle tüm milletvekillerinin kaçınması gerekir ve gazeteci yazar Yavuz Selim Demirağ'a yapılan saldırının sorumlularının mutlaka hak ettikleri cezaya çaptırılması da hepimizin dilediğidir. Bu bir yargı konusudur, soruşturma konusudur. Dolayısıyla Meclis araştırmasından ziyade, yargının yapacağı soruşturmayı beklemek gerekir.” Dedi.

Etiketler:
Okuyucu Yorumları

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan sitemiz sorumlu tutulamaz.

Facebook'da Bizi Takip Edin

0.11601
0.116432020-05-27 14:38:28