Google+ Sayfamız Youtube Sayfamız Facebook Sayfamız
Bugun...
MİLYONLUK DEFNE SEKTÖRÜNDE ÇARPICI İDDİALAR

Öyle iddialar var ki... VİDEO HABER - VİDEO HABER - VİDEO HABER

Okunma: 12067

02.02.2018 17:55

defne, defne yaprağı, bartın, defne yaprağı toplama, bartın defne yaprak, yaprak, defne yaprak
Facebook'ta Paylaş

Türkiye’nin en büyük defne yaprağı rezervine sahip illerinden biri olan Bartın’da Orman İşletme Müdürlüğü görevlilerince özel bir firmanın korunup kollandığı ve sektörde tekelleşme yaratıldığı iddialarında bulunuldu.

 

İddiaların sahibi Asuman Bulut ve Mehmet Püsküllüoğlu sektöre girdiklerinde kendilerine engeller konulduğu ve maddi manevi zarara uğratıldıklarını ifade ettiler. Mallarına da usulsüz bir şekilde el konulduğunu kaydeden iddia sahipleri ayrıca Orman İşletme Müdürlüğü yetkilerinin özel firmanın görevlisi gibi davrandıklarını ifade ettiler.

Yaptığımız işlere engel konuldu

 

Bartın’da oğlunun Furkan Defnecilik adı altında Arıönü Köyüne defne yaprağı depolama alanı oluşturduğunu kaydeden Asuman Bulut, “Ben Bartınlıyım, benim oğlum Furkan Defnecilik adına geçtiğimiz yıl genç girişimci olarak Arıönü Köyüne defne yaprağı depolama alanı oluşturdu. Daha sonrada da defne yaprağı kurutma tesisi kurmak için çalışmalarımız olacaktı. Kurutma aşamasına geçemeden tekelleşme yüzünden yaptığımız işlere engel konuldu. Depolamadan sonra malımıza depo alanından el konuldu. Yaklaşık 7 tonluk malıma el konuldu.” dedi.

 

Kaçak olduğu iddiasıyla el koyuldu

 

İzinsiz ve usulsüz nakliye sırasında idari para cezası uygulanabileceğini ancak depolamada böyle bir durumun söz konusu olmadığını kaydeden Bulut, “Ben köylüden 2 TL’den defne yaprağı topladım. Tüm evraklarımız tamamdı. Şirket açılışımız, vergimiz gibi hiçbir eksiğimiz yoktu. Orman İşletme Şefi Selehattin Beyin yanına gittim. Bana, “Sen tüccarsın gidip köylüden mal toplayabilirsin. Köylü malı istediğine verebilir ancak köyden malı çıkartırken ormancılara haber vereceksiniz nakliye kesilecek.” dedi. Biz malımızı topladık ve depoladık. Bu malın nakliye olması için en az 10 ton olması gerekiyordu. 7 tona yakın zaten toplamıştık. Geri kalan 3 tonluk kısmı toplamayı beklerken biz kaçak mal yaptığımız iddiası ile şikayet edildik. Şikayet eden kişide Bartın’da defnecilikle uğraşan bir fabrika sahibi. Orman İşletme Şefi Ali Beyde savcılık kararı ile akşam 18:00’dan sonra gelip depodaki mallarımı kaçak olduğu iddiasıyla el koyuldu. Fakat böyle bir yasa yok. Benim evraklarım tamdı.” dedi.

 

Ticari itibarımızda zedelendi

 

Mallarına el konulmasından sonra avukat tuttuğunu ve sürecin sonunda haklı olduğunun ortaya çıktığını kaydeden Bulut, “Süreç bir yıl sürdü. Sonuç olarak benim haklı olduğum anlaşıldı. Sadece ham madde olarak 20 bin TL zararımız oluştu. Bunun yanında ticari itibarımızda zedelendi. Şu anda Ankara’ya yazı gönderdim zararımın karşılanması için. Köylüde artık tedirgin olmaya başladı. Geçen seneden buyana zararımıza bakılınca 100 bin TL zararımız oldu.” diye konuştu.

 

Tekelleşme var

 

Tek firma dışında diğer firmaların engellendiğini kaydeden Bulut, “Biz köylü hakkının karşılığını alsın istiyoruz. Başka firmalarda bölgeye gelsin ve bundan kazançlı çıkan köy halkı olsun istiyoruz. Bir firmaya bağlı olarak onların istediği fiyattan mal verilmesin. Orman İşletmesi ile bir tek firma var. 7 yıldır bu şahıslar bu defne işini yapıyorlar. Her işte birkaç firma olmasına karşın neden defne işinde tek firma var ve başka firma yok. Gelen firmalar buradan mal almaya kalktığında ya da girişimde bulunduğu an Orman İşletmesi evraklarda sorun yaratıyor. Bu şekilde önlerine engel konuluyor. Bunlar elimdeki evraklarımla ispatlıdır. Benim mallarıma usulsüz bir şekilde el konuldu. Bizim hiçbir eksiğimizin olmadığı ve suçsuz olduğumuzda kanıtlandı. Avukatım şu anda Orman Bakanlığına zararımızın giderilmesi için dilekçe yazdı sonucu bekliyoruz. Orman Bakanlığı ve karşı firma sahibi arasında bir tekelleşme var.” şeklinde konuştu.

 

Bizi kovdular ve hakaretlerde bulundular

 

Defne ticareti ile uğraşan Mehmet Püsküllüoğlu ise, “Uzun zamandan beri defne yaprağı alım satım işi yapıyorum. Sadece Bartın’da değil Türkiye’nin başka illerinde de bu işi yapıyorum. Biz köylülere gidip görüşmeler yaptık. İşletmeye de giderek köylünün hakkı olduğunu söyledik. Merkez Şefi Ali Bey, Arıt Şefi Mehmet Bey ve İşletme Müdürü ile görüştük. Merkez Şefine gittiğimizde köylü dedi ki,“Biz defne yaprağı üretimi yapmak istiyoruz, satış istiyoruz, dosya istiyoruz.” Mehmet Şef köylülere, “Siz defne yaprağı dosyası yapmak istiyorsanız fabrikaya başvurun.” demiştir. Köylüler üstüne basarak “İşletmemi yetkili firmamı yetkili?” diye sorunca “O firmadan alabilirsiniz.” dediler. Biraz daha üstüne gidince “defolun gidin” diyerek bizi kovdular ve hakaretlerde bulundular. Zonguldak Bölge Müdürüne başvurduk yardımcı olun diye ama oda ağzınız sigara kokuyor diyerek hakkımızı ararken bizi kovdu.” dedi.

 

Rekabet etmeyi ve ticareti engellemekteler

 

Köylünün ürünü istediği yere satabileceğini kaydeden Püsküllüoğlu, “Bu işte tek yetkili orman köylüsüdür. Üretir ve istediği yere satar. Buna istinaden söz konusu firmaya planlı plansız, izinli izinsiz her yer açıktır. Başka bir alıcıya veya firmaya her yer kapatılmakta. Rekabet etmeyi ve ticareti engellemekteler. Bu firmadan başkası alıcı olursa, ya da köylünün yararına biraz fiyat artırarak almak isterse işletme tarafından önüne engeller konulmakta.” dedi.

 

Şirkete ortak olduğu iddia edilmekte

 

Püsküllüoğlu konuşmasının devamında bazı yetkililerin fabrika ile ortaklık içinde olduğu iddiasında da bulunarak, “Bizi psikolojik ve maddi olarak çökerttiler. Malımızı orman işletmenin zamanında nakliye izni vermediği için tam zamanında nakledemedik. Mallarımız gitmesi gerektiği zamanda gitmediği içinde ettiği değerin çok altında kaldı. Çünkü malımız yandı zamanında nakledemediğimiz için. Bununda en büyük sebebi firmanın lafına bakarak, firmanın görevlisi gibi hareket edenlerdir. Aldığımız duyumlara göre bu iddiadır tabi ki kanıtlayamadığımız içinde sıkıntı yaşıyoruz.  Zonguldak Bölge Müdürü ve Şef Ali Beyin şirkete ortak olduğu iddia edilmektedir. İşletmenin kanunen yasal olan haklarını köylüye vermemesi ve direnmesi bizim bu iddialara inanmamızı sağlamaktadır.” dedi.

Etiketler: defne, defne yaprağı, bartın, defne yaprağı toplama, bartın defne yaprak, yaprak, defne yaprak
Okuyucu Yorumları

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan sitemiz sorumlu tutulamaz.

Facebook'da Bizi Takip Edin

0.0866
0.087242020-05-27 08:03:11