Google+ Sayfamız Youtube Sayfamız Facebook Sayfamız
Bugun...
MÜDÜRLÜK KONU DIŞI

Bartın’da haberlere de konu olan ‘Siyanürlü Su’ iddialarına Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğünden, “Müdürlüğümüzün görev ve yetki alanında olmayan bir iş olan içme suyundan numune alındığı ve sonuçlarının temiz çıkarıldığı hususu tamamen asılsızdır.” Açıklaması geldi.

Okunma: 4235

28.12.2016 19:00

ali özcan, çevre ve şehircilik il müdürlüğü, siyanür, kavşak suyu, faruk papila,
Facebook'ta Paylaş

 

Makine Mühendisi Faruk Papila’nın sosyal medyada ki ‘Kavşak Suyu havzasında yer alan Kaman Deresi’nde siyanürlü su’ iddiaları Bartın’da haberlere de konu olmuştu. Papila iddialarında, 2010 yılında Bartın Belediyesi’nin Kavşak Suyu havzasında yer alan Kaman Deresi’nden alınan numunelerin Hıfzıssıhha da yapılan tahlillerinde siyanür ve arsenik gibi zehirli maddelere rastlandığını ancak Çevre Müdürlüğü’nce yapılan tahlillerde suyun temiz su çıktığını ve olayın kapatıldığını belirtmişti. Bu iddiaların habere dönüştürülmesinin ardından Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü bir açıklama yaparak, “Müdürlüğümüzün görev ve yetki alanında olmayan bir iş olan içme suyundan numune alındığı ve sonuçlarının temiz çıkarıldığı hususu tamamen asılsızdır.” Denildi.

 

Geçtiğimiz yıllarda Kavşak Suyu Havzası Çalıştayında yer alan isimlerden biri olan Makine Mühendisi Faruk Papila tarafından sosyal medyada gündeme getirilen ve haber konusu olan ‘Siyanürlü Su’ iddialarına yönelik Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’nün resmi internet sitesinden açıklama yapıldı.

 

Bartın Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Ali Özcan’ın imzası ile yayımlanan açıklamada  “24 Aralık 2016 tarihinde bir haber sitesinde yer alan “Bartın Halkı Siyanürlü Su mu İçti? ” başlığıyla çıkan habere ilişkin açıklama yapma zarureti doğmuştur.” Denildi.

 

Görev ve yetkimiz bulunmamaktadır

 

Yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi; “Bilindiği üzere; Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın Teşkilat ve Görevleri Hakkında 644 Sayılı Kanun Hükmünde Kararname 04/07/2011 tarihli ve 27984 Mük. sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe girmiştir. Yine Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararname ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair 648 Sayılı Kanun Hükmünde Kararname 17/08/2011 tarihli ve 28028 sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe girmiştir. Bu iki Kararnamede Hem Bakanlığımızın hem de İl Müdürlüğümüzün görev ve yetkileri madde madde belirtilmiştir. Ayrıca İl Müdürlüğümüzün görevleri web sitemizde de bulunmaktadır. Bu görevler içerisinde bahsi geçen haberde değinildiği şekilde içme suyundan numune almak gibi bir görev ve yetkimiz bulunmamaktadır.

 

Gerçekdışı ifadelerdir

 

Haberin içeriğinde bulunan Su analiz Raporunun tarihi olan 2010 yılında Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü henüz kurulmamıştı. Dolayısıyla Müdürlüğümüzün dere veya içme suyundan numune aldığı ve sonuçlarını temiz gösterdiğimiz şeklindeki ifadeler tamamen kamuoyunu yanıltmaya yönelik gerçekdışı ifadelerdir. Kavşak suyundan numune almak için dereden değil, şehir içerisinde bulunan kavşak suyunu vatandaşlarla buluşturan çeşmelerden, kaynağından ve su depolarından numune alınması bilimsel olacaktır.

 

Tamamen asılsızdır

 

Müdürlüğümüzün görev ve yetki alanında olmayan bir iş olan içme suyundan numune alındığı ve sonuçlarının temiz çıkarıldığı hususu tamamen asılsızdır. Kurumumuzu itibarsızlaştırmaya yönelik bu tür haberlere karşı dava açma hakkımızı saklı tuttuğumuzu ve yukarıda bahsi geçen haberde tarafımıza atıfta bulunulan ve bizi töhmet altında bırakan hususları kabul etmediğimizi bir kere daha belirtmek istiyorum.”

Etiketler: ali özcan, çevre ve şehircilik il müdürlüğü, siyanür, kavşak suyu, faruk papila,
Okuyucu Yorumları

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan sitemiz sorumlu tutulamaz.

Facebook'da Bizi Takip Edin

0.06618
0.066752020-06-06 14:58:06