Google+ Sayfamız Youtube Sayfamız Facebook Sayfamız
Bugun...
MÜHRÜN SAHİBİ ŞERMİN DURAN

Kamyon şoförlüğünden mahalle muhtarlığa uzanan hikaye...

Okunma: 21339

20.03.2017 16:12

şermin duran, muhtar, gölbucağı,
Facebook'ta Paylaş

 

Bartın'da Gölbucağı Mahallesi eski muhtarı Mehmet Aydın'ın vefat etmesinin sonrasında geçtiğimiz hafta sonu mahalle muhtarlığı için yeniden seçim gerçekleştirildi. Aydın’ın ölümünün ardından 1’inci aza olarak göreve atanan ve seçim yarışında en yakın rakibine 282 fark atan Şermin Duran Gölbucağı Mahallesi’nin Muhtarı oldu.

 

Bartın'da Gölbucağı Mahallesi eski muhtarı Mehmet Aydın'ın vefat etmesinin sonrasında geçtiğimiz hafta sonu mahalle muhtarlığı için yeniden seçim gerçekleştirildi.

 

2'si kadın olmak üzere toplam 6 adayın yarıştığı ve günler öncesinde başlayan seçim heyecanı seçim günü üst seviyelere ulaştı. Gölbucağı Mahallesi sakinlerinin de yoğun ilgi gösterdiği seçimlerde 3287 vatandaş tarafından oy kullanıldı.

 

Duran 1334 oy aldı

 

Sabah başlayan ve akşam saat 17:00’a kadar devam eden oy kullanma işlemlerinin ardından sandıklar açılıp oylar sayılmaya başlandı. 3287 oydan 3122 oyun geçerli, 165 oyun ise geçersiz sayıldığı seçimlerde 1334 oyla en yüksek oyu alan Şermin Duran Gölbucağı Mahallesi Muhtarı olarak seçildi. Duran, en yakın rakibi Ziya Yükselen’e 282 fark attı. Diğer adaylardan Sebati Düzoğlu 407, Mithat Kalaycı 229, Ayşe Kanbur ise 100 oy aldı.

İki hafta önce kızını kaybetmişti

 

İlk belirlemelere göre nefes kesen muhtarlık seçimini kazanan Şermin Duran iki hafta önce 23 yaşındaki üniversite öğrencisi kızını Bartın Vali Konağı kavşağında yaşanan feci trafik kazasında kaybetmişti.

 

Duran’ın hayat öyküsü oldukça ilginç

 

Geçirdiği rahatsızlık sonucu hayatını kaybeden Muhtar Mehmet Aydın’ın yerine 1’inci Aza olduğu için atanan ve Pazar günü gerçekleşen seçimlerde de koltuğunu sağlamlaştıran Şermin Duran, ilginç hayat öyküsü ve iş deneyimleriyle dikkat çeken bir isim.

 

Bartın’ın sayılı kadın muhtarları arasında yerini alan Şermin Duran ilginç hayatı ve iş deneyimleri ile kadının her alanda her işi yapabileceğinin yaşayan bir örneği olurken kendisini muhtarlık koltuğuna oturtan hikayesi de bir hayli ilginç.

 

Kamyon şoförlüğünden muhtarlığa

 

Eşiyle birlikte yıllarca kamyon şoförlüğü yapan, 2001 yılında yine eşiyle beraber aldıkları şehirlerarası yolcu otobüsünde direksiyon başına geçen Duran, 2002 yılında Bartın Şoförler Odası tarafından ‘Yılın Kadın Şoförü’ unvanına layık görülen bir isim.

 

Duran, “Sen yapamazsın”, “Kadından kamyon şoförü mü olur?”, “Otobüs şoförlüğü sana göre değil.” Şeklindeki tüm tepkilere karşın eşinin de kendisine duyduğu güven ve verdiği destekle uzun yıllar devam ettirdiği şoförlük mesleğinin ardından 2010 yılında kent merkezinde giyim sektörü üzerine bir iş yeri açarak ticaret hayatına atıldı. Duran’ı muhtarlık koltuğuna getiren hikayenin temeli ise 2009 yılına dayanıyor.

 

Aydın’a rakip olmuştu

 

2009 yılı seçimlerinde büyük bir cesaret örneği göstererek Gölbucağı Mahallesi Muhtarlığına aday olan Duran, uzun yıllar Gölbucağı Mahallesi Muhtarlığı görevini yürüten ve yeniden aday olarak seçimlere giren Mehmet Aydın’ın rakibi olmuştu. Ancak Duran bu seçimde istediği oyu alamayarak Aydın’ın gerisinde kalmış ve seçimi kaybetmişti.

 

2009 seçimlerini kazanan ve 2014 seçimlerinde de yeniden aday olan Gölbucağı Mahallesi Muhtarı Mehmet Aydın, 2009 yılında kendisine rakip olan Şermin Duran’a yeniden aday olup olmayacağını sorup kendisini Aza’sı olmaya davet etti. Zaten seçimlere girmeyi düşünmeyen Duran, Muhtar Aydın’ın bu teklifini kabul ederek 1’inci aza oldu.

  

2014 seçim sonuçlarıyla muhtarlık görevine devam eden Aydın geçtiğimiz Aralık ayında geçirdiği rahatsızlık sonucu vefat etti. Başta Gölbucağı Mahallesi sakinleri olmak üzere tüm Bartın’ı üzen bu vefat haberinin sonrasında gözler yeni muhtarın kim olacağına çevrilmişti.

 

Gölbucağı Mahallesi Muhtarlığı’nın 1’inci aza konumundaki Şermin Duran, Bartın Valisi Nusret Dirim tarafından atanarak göreve başlamıştı.

 

Gecem, gündüzüm olmayacak

 

Pazar günü gerçekleşen muhtarlık seçimlerinde en yüksek oyu alan Gölbucağı Mahallesi Muhtarı Şermin Duran, “Bir bayan muhtar olarak Gölbucağı sakinlerine şimdiden şunun sözünü veriyorum ki ben her zaman görevimin başında olacağım. Gecem, gündüzüm olmayacak. Mahalle halkının her sorununda yanlarında olacağım. Mahallemizin daha yaşanır olması içinde elimden geleni yapacağım. Telefonumda, kapımda hep açık olacak.” Dedi.

 

Kırgınlıklar olsun istemiyorum

 

Muhtar Duran kendisine destek veren tüm mahalle sakinlerine de teşekkür ederken, “Benim için gerçekten ciddi manada zor bir seçimdi. Bana destek olan herkese sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum. Diğer adaylara da teşekkür ediyorum. Demokratik bir ortamda seçimleri tamamladık. Bu çok güzel bir şey. Kırgınlıklar olsun istemiyorum. Ben artık Gölbucağı Mahallesinde yaşayan yeni doğmuş bir bebekten en yaşlısına kadar 7’den 70’e herkesin muhtarıyım. Herkese hizmet vereceğim. Herkese eşit olacağım. Bana destek verenler kadar diğer adaylara destek verenlere de teşekkür ederim. Demokratik bir ortamda, olması gereken güzel bir tabloda seçime gittik. Bunu sağlayan tüm adaylara ve mahalle halkımıza teşekkür ediyorum. ” Diye konuştu.

 

Bir anne daha ağlamasın

 

Duran yaklaşık 2 hafta önce trafik kazasında hayatını kaybeden kızının manevi olarak kendisine seçimlerde yardımcı olduğunu da ifade ettiği konuşmasında, “Kızım bir trafik kazası sonucu yaşamını yitirdi. Bir anne olarak, bir kadın olarak ben mahallemiz ve çevresinde böyle kazaların yaşanmaması, başka canların yanmaması için elimden gelen her şeyi yapacağım. Mahallenin sorunlarıyla ilgilenirken önceliklerimizden biri de bu olacak. Bir anne daha ağlamasın, bir baba daha gözyaşı dökmesin istiyorum. Kimse evlat acısı yaşamasın istiyorum. Gölbucağı Mahallesi biliyorsunuz çevre yolunun geçtiği bir nokta. Tabi günümüzde bu çevre yolu mahalle ile iç içe kalmış durumda. Bu yolları her gün binlerce araç kullandığı gibi binlerce öğrenci, binlerce vatandaşta kullanıyor. Mahalle halkının her sorununda yanında olacağım gibi bu yollarda başka kazaların olmaması, başka canların yanmaması için de elimden geleni yapacağıma da söz veriyorum.” Dedi.

Etiketler: şermin duran, muhtar, gölbucağı,
Okuyucu Yorumları

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan sitemiz sorumlu tutulamaz.

Facebook'da Bizi Takip Edin

0.08243
0.082762019-10-22 19:30:13