Google+ Sayfamız Youtube Sayfamız Facebook Sayfamız
Bugun...
MUHTARLARDAN KAMPÜSE TAM NOT

...

Okunma: 6642

04.02.2017 17:47

bartın üniversitesi, gezi, tanıtım, kutlubeyazıcılar, kampüs, muhtarlar,
Facebook'ta Paylaş

 

Bartın Üniversitesi kapılarını Bartın’a açmaya devam ediyor. Basın mensupları, protokol üyeleri ve iş adamlarının ardından Kutlubeyyazıcılar Kampüsü bu defa muhtarları ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcilerini ağırladı.

2008 yılında kurulan ve geçtiğimiz yıllarda Kutlubeyyazıcılar Kampüsü’ne kademeli olarak taşınmaya başlanan Bartın Üniversitesi’nin basın mensupları, protokol üyeleri ve iş adamlarının ardından konukları muhtarları ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri oldu.

 

100’den fazla muhtarın ve çok sayıda sivil toplum kuruluşu temsilcisinin katıldığı tanıtım gezisinde Bartın Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ramazan Kaplan, üniversitenin il ekonomisine yaklaşık 140 milyon TL katkıda bulunduğunu ifade edip kampüste tamamlanan ve devam eden çalışmalar hakkında bilgiler verdi.

 

Gezi tanıtım programına Bartın İli Muhtarlar Derneği Başkanı Reşat Günay, Türkiye Muhtarlar Derneği Bartın Şubesi Başkanı Hayati Er, Türkiye Sakatlar Derneği Bartın Şubesi Başkanı Ferit Kurulan, Bartın Şehit Aileleri ve Gaziler Derneği Başkanı Ekrem Altunok, Türkiye Emekliler Derneği Bartın Şubesi Başkanı Ali Kalaycı başta olmak üzere 100’den fazla muhtar katıldı.

 

Bartın’ın kültürünü yaşadıkları illere taşıyorlar

 

Program kampüs merkez yemekhanesinde başladı. Muhtarlara ve sivil toplum kuruluşları temsilcilerine burada bilgiler veren Rektör Ramazan Kaplan Türkiye’nin 81 ilinden Bartın Üniversitesi’ne öğrenci geldiğini ifade ederek, “Üniversitelerde 81 ilden öğrenci olması demek Türkiye’nin bir anlamda orada olması demektir. Bizim öğrencilerimizin büyük çoğunluğu Karadeniz Bölgesinin en ucundan Artvin’den başlayarak Marmara Bölgesi’nin en uç iline Edirne’den geliyor. Hatta İç Anadolu Bölgesinden de öğrencilerimiz geliyor. Kısaca bölgelerimizin ve illerimizin hepsinden öğrencilerimiz geliyor. Buraya gelirken hem kendi kültürlerini getiriyorlar hem de buradan mezun olduklarında Bartın’ın kültürünü yaşadıkları illere taşıyorlar. Çünkü burada öğrencilerimiz halkımızla diyalog kuruyorlar. Siz onlara misafirperverliğinizi gösteriyorsunuz. Hatta esnafımız üniversitemizin sayfasına öğrenci gittiği zaman öğrencilerimizin ne zaman geleceğini dahi soruyor.” Dedi.

 

140 trilyon olduğunu tahmin ediyoruz

 

Üniversitenin Bartın’a ekonomik katkısının 130-140 milyon TL civarlarında olduğunu belirten Rektör Kaplan, “Gerçek şu üniversitemiz kurulduktan sonra burada ağırlığını hissettirdi. Tabi halkımız daha çok bunun ekonomik boyutla ilgilense de bu ağırlık sadece ekonomide değil birçok alanda hissedildi. Üniversitemiz kurulduğundan bugüne kadar öğrenci sayımız da artış gösterdi. Bartın Ticaret ve Sanayi Odamız bir araştırma yaptı. Öğrencilerimizin şehrin ekonomisine olan katkısını inceledi. Bu rakamında 99 milyon yani 99 trilyon olduğunu tespit etti. Ancak biz şimdi bu rakamın 130-140 milyon TL yani 130 veya 140 trilyon olduğunu tahmin ediyoruz. Öğrenci sayımız 15 bindir. 2008’de ben göreve başladığımda üniversitemiz için ne ifade ettiysek o bağlamda yolumuza devam ediyoruz. Ve önümüzdeki 2 yıl içerisinde öğrenci sayımız 20 bine çıkacak. Biz hedefimizi 20 bin öğrenci olarak koymuştuk. Tabi bu rakam ilerleyen yıllarda artar.” Dedi.

 

Göğsümü gere gere geliyorum

 

Kutlubeyyazcılar Kampüsü için bin 837 kişiyle kamulaştırma yapıldığını belirten Rektör Kaplan, “Sizler halkımızın, toplumumuzun aslında sesiniz. Siz halkın ta kendisisiniz. Siz bizzat halkın sorunlarının içerisinde yaşıyorsunuz. Sizin dışınızdakiler de o sorunlara çözüm bulmaya çalışıyorlar. Biz göreve geldiğimiz ilk günden beri hep şunu dedik. Gün 24 saat ama biz bir gün 48 saat ya da 72 saatmiş gibi çalışacağız. Bu ifadeleri kullandık. Bugüne kadar da hep böyle çalıştık. Biz burada bin 837 kişiyle kamulaştırma yaptık. Birebir görüşerek, birebir onların gönlünü alarak bu çalışmayı yaptık. Bildiğimiz, gördüğümüz ve bize intikal ettiği kadarıyla hiçbir arkadaşımızın hakkını üzerimize geçirmemeye çalıştık. O günlerde buradaki halka burada küçük bir şehir kurulacağını ifade ettik. Bunu da gerçekleştirdik. Gerçekleşemeye de devam edecek. Ben buraya gelirken göğsümü gere gere geliyorum. Burada yaşayan herkesin benim arkadaşım, dostum. Buradaki vatandaşlarımızda bana bunu geldiğim her fırsatta ilgi ve alakalarında gösteriyorlar. Bütün bu aşamalardan buralara geldik. Burada şuanda Türkiye standartları üzerinde bir yapılaşma var. Öğrencilerimiz burada öğrenime başladılar. Öğrencilerimiz şuanda tatilde. Keşke onlar burada olsaydı ve sizde buradaki canlı, cıvıl cıvıl hayatı görseydiniz. Öğrencilerimiz burada ders görmekten gerçekten memnunlar.” Diye konuştu.

 

Ciddi, kaliteli eğitim yapacak

 

Zorlu bir sürecin ardından bugünlere gelindiğini kaydeden Rektör Kaplan, “Tabi bugünlere gelmek kolay olmadı. Allah’a şükürler olsun ki devletimiz ve milletimiz buna benzer binaların daha fazlasını yaptırma gücüne sahip. Bu bizim için iftihar malzemesi. Burada gördüğünüz bu manzara şuanda 81 ilimizde mevcut. Şuanda Türkiye’de 180 dolayında üniversitemiz var. Bu iyi bir rakam.  Şuanda yaşadığı şehir dışında eğitim görmek istemeyen öğrencilerimiz için artık yaşadığı şehirde üniversite eğitimini alabilme imkanı var. Bundan sonrası artık üniversitesinin kendisine kalmıştır. Üniversite bundan sonra ciddi, kaliteli eğitim yapacaktır. Bunları yaptığınız zaman neticeler çok daha güzel olacaktır.” Dedi.

 

Gerçekten burayla iftihar ediyorum

 

Kutlubeyyazıcılar Kampüsü ile iftihar ettiğini belirten Rektör Kaplan, “İnsanların şuanda kendisini göstermek gibi bir çabası var. Mesela Akdeniz’de bir doktorumuz yük nakli yaptı. Bütün dünyada adı duyuldu. Kim iyi şeyler yaparsa bunu sadece eğitim alanında söylemiyorum çiftimizde de köylümüzde de yani hangi meslekten olursa olsun insanların aklında, fikrinde iz bırakan bir iş yapmak çok önemli. Gerçekten burayla iftihar ediyorum. Keşke 15 Temmuz darbe girişimini hiç yaşamasaydık. Ama bu hadise bizi birleştirici bir testten geçirdi. Gördük ki milletimizin en küçük bebesinden en büyük dedesine kadar herkeste bir vatan aşkını gördük. Milletimizin vatanın selameti söz konusu olduğunda ne yapacağını Allah’a çok şükürler olsun bütün dünyaya destan yazacak şekilde gösterdik. Bir insanın tankı durdurmak için önüne atlaması insanın hakikatten hafızasını zorlayan bir durum. Bunun izahatı gerçekten zor bir şey ama bununla ne kadar iftihar etsek, ne kadar övünsek azdır. Allah’a çok şükür milletimizin içinde böyle kahramanlar var. Bir daha böyle bir şey yaşamayı asla arzu etmiyoruz. Ama olduğu zamanda milletimizin ne yapacağını herkes gördü. Biz bundan sonra eğitimde, sanayide, ticarette yani hangi alanda olursa olsun birlik ve beraberliğimizi koruyacağız. Tarihin akışını kimse değiştiremez. İnsanın olduğu gibi toplumlarında kaderi var. Herkesin istediği şey milletimizin selameti. Kimse şahsı için bir şey istemiyor.” Dedi.

 

Muhtarlardan Tam Not

 

Bartın İli Muhtarlar Derneği Başkanı Reşat Günay, Kutlubeyyazıcılar Kampüsü gezisinin ardından yaptığı açıklamada Kampüsü ilk defa gezme fırsatı bulduğunu belirtip, “Dışarıdan bakınca bir şey anlamıyorsunuz ama gezince görüyorsunuz ki gerçekten Bartın’a yakışır bir kampüs olmuş. Bartın’ımızın adeta yüz aynası. Kampüsümüz Bartın’ımıza ve ülkemize hayırlara vesile olsun. İnşallah buradan güzel insanlar mezun olacak. Bizim de buradaki çalışmalara katkı vermemiz lazım. Burada yapılan binalar standartları oldukça yüksek binalar. İnşallah devamı gelecek. Üniversitemizin Bartın’a gerçekten çok büyük katkısı var. Bacasız sanayi denilen şey işte burası. Buradaki öğrenci sayısı 20 binlere ulaştığında da Bartın’a daha çok katkısı olacaktır.” Şeklinde konuştu.

 

Türkiye Muhtarlar Derneği Bartın Şubesi Başkanı Hayati Er’de konuşmasında Bartın’a layık bir kampus inşa edildiğini ifade edip  “Bizim onurumuz ve gururumuz.” Dedi. 

Etiketler: bartın üniversitesi, gezi, tanıtım, kutlubeyazıcılar, kampüs, muhtarlar,
Okuyucu Yorumları

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan sitemiz sorumlu tutulamaz.

Facebook'da Bizi Takip Edin

0.05005
0.050422020-06-07 13:34:10