Google+ Sayfamız Youtube Sayfamız Facebook Sayfamız
Bugun...
MUHTARLIK KOLTUĞUNA UZANAN İLGİNÇ HİKAYE

...

Okunma: 29632

13.01.2017 18:37

gölbucağı mahallesi, muhtar, şermin duran,
Facebook'ta Paylaş

 

Gölbucağı Mahallesi Muhtarlığı görevini yürüten ve geçirdiği rahatsızlık sonucu hayatını kaybeden Muhtar Mehmet Aydın’ın yerine 1’inci Aza Şermin Duran mahallenin yeni Muhtarı olarak göreve başladı. İlginç hayat öyküsü ve iş deneyimleriyle dikkat çeken Duran yaptığı açıklamada, “Ben bayanların her şeyi yapabileceğinin kanıtıyım.” diyerek toplumsal bir mesaj verdi.

Bartın’da çok uzun yıllardır girdiği tüm seçimleri kazanarak Gölbucağı Mahallesi’nde Muhtarlık görevi yürüten ve geçirdiği rahatsızlık sonucu hayatını kaybeden Muhtar Mehmet Aydın’ın yerine 1’inci Aza Şermin Duran mahallenin yeni Muhtarı olarak göreve başladı.

 

Bartın’ın sayılı kadın muhtarları arasında yerini alan Şermin Duran ilginç hayatı ve iş deneyimleri ile kadının her alanda her işi yapabileceğinin yaşayan bir örneği olurken kendisini muhtarlık koltuğuna oturtan hikayesi de bir hayli ilginç.

 

2002’de “Yılın Kadın Şoförü” unvanı aldı

 

Eşiyle birlikte yıllarca kamyon şoförlüğü yapan, 2001 yılında yine eşiyle beraber aldıkları şehirlerarası yolcu otobüsünde direksiyon başına geçen Duran, 2002 yılında Bartın Şoförler Odası tarafından ‘Yılın Kadın Şoförü’ unvanına layık görülen bir isim.

 

Sen yapamazsın diyenlere inat yaptı

 

Duran, “Sen yapamazsın”, “Kadından kamyon şoförü mü olur?”, “Otobüs şoförlüğü sana göre değil.” Şeklindeki tüm tepkilere karşın eşinin de kendisine duyduğu güven ve verdiği destekle uzun yıllar devam ettirdiği şoförlük mesleğinin ardından 2010 yılında kent merkezinde giyim sektörü üzerine bir iş yeri açarak ticaret hayatına atıldı. Duran’ı bugün muhtarlık koltuğuna getiren hikayenin temeli ise 2009 yılına dayanıyor.

 

Muhtarlık seçimlerinde rakipti

 

2009 yılı seçimlerinde büyük bir cesaret örneği göstererek Gölbucağı Mahallesi Muhtarlığına aday olan Duran, uzun yıllar Gölbucağı Mahallesi Muhtarlığı görevini yürüten ve yeniden aday olarak seçimlere giren Mehmet Aydın’ın rakibi olmuştu. Ancak Duran bu seçimde istediği oyu alamayarak Aydın’ın gerisinde kalmış ve seçimi kaybetmişti.

Aydın’ın daveti üzerine Aza oldu

 

2009 seçimlerini kazanan ve 2014 seçimlerinde de yeniden aday olan Gölbucağı Mahallesi Muhtarı Mehmet Aydın, 2009 yılında kendisine rakip olan Şermin Duran’a yeniden aday olup olmayacağını sorup kendisini Aza’sı olmaya davet etti. Zaten seçimlere girmeyi düşünmeyen Duran, Muhtar Aydın’ın bu teklifini kabul ederek 1’inci aza oldu.

 

 

Vali Dirim atadı göreve başladı

 

2014 seçim sonuçlarıyla muhtarlık görevine devam eden Aydın geçtiğimiz Aralık ayında geçirdiği rahatsızlık sonucu vefat etti. Başta Gölbucağı Mahallesi sakinleri olmak üzere tüm Bartın’ı üzen bu vefat haberinin sonrasında gözler yeni muhtarın kim olacağına çevrilmişti.

 

Gölbucağı Mahallesi Muhtarlığı’nın 1’inci aza konumundaki Şermin Duran, Bartın Valisi Nusret Dirim tarafından atanarak göreve başladı.

 

Yeni seçime kadar koltuk ona emanet

 

Gölbucağı Mahallesi Muhtarlığı görevine başlayan Duran, Bartın TV Haber Merkezine yaptığı açıklamada rahmetli Muhtar Mehmet Aydın’ın vefatının ardından 1’inci Aza odluğu için Bartın Valisi Nusret Dirim tarafından yeni bir seçime kadar görevin kendisine takdim edildiğini belirtti.

 

Geçebilmek neredeyse imkansızdı

 

Bir dahaki seçimlere kadar bu görevi layıkıyla yerine getirmeye çalışacağını ifade eden Duran, “Zaten bir seçim öncesinde rahmetli Mehmet ağabey ile rakiptik. Tabi Mehmet ağabey 30 yıllık bir muhtar olmasının yanı sıra çok sevilen bir sima olduğu için kendisini geçebilmek neredeyse imkansızdı. Kendisinin yeniden muhtar seçildiği o dönemde ben onun 3’te 1’i kadar oy almıştım ve Mehmet Muhtarın karşısında bu bile bir başarıydı. Mehmet ağabeyimiz 2014 seçimlerinde bana yeniden aday olup olmayacağımı sordu. Bende kendisine aday olmayı düşünmediğimi söyledim. Bunun üzerine kendisi beni listesine alıp Aza yaptı.” Dedi.

 

Telefonum her zaman açık

 

Muhtar Aydın’ın yakalandığı hastalık sonucu çok kısa bir sürede vefat ettiğini kaydederek açıklamasını sürdüren Duran, “Mehmet Muhtarımızın vefatı bizleri, Gölbucağı Mahallesi sakinlerini ve Bartın halkını gerçekten çok üzdü. Mehmet ağabeyin görevini ben devraldım ve inşallah Gölbucağı halkına layığı ile hizmet etmeyi istiyorum. Muhtar olarak göreve başlamamın ardından çarşıdaki işyerimi kızım ve eşim idare etmeye başladı. Ben özellikle mesai saatlerinde muhtarlık ofisini açık tutarak vatandaşlarımıza hizmet veriyor, ihtiyaçlarına cevap vermeye çalışıyorum. Bir muhtar olarak telefonum her zaman açık durumda. Muhtarlık görevimi mahalle sakinleri de büyük bir memnuniyetle karşılıyor. Sağ olsunlar mahalle sakinleri de hayırlı olsun ziyaretlerinde bulunuyor ve destek mesajları veriyorlar. Bir bayanın bu makamda olmasından çok mutlu oluyorlar. Özellikle bayanlar rahatlıkla gelip dertlerini ve sorunlarını anlatıyorlar. Belediyemizde her türlü sorunda bir telefonla sorunlarımızın çözümü için harekete geçiyor.” diye konuştu.

 

Bayanların her şeyi yapabileceğinin kanıtıyım

 

Geçmişte kamyon şoförlüğü, şehirlerarası otobüs şoförlüğü yaptığını ve 2002 yılında Bartın’da ‘Yılın Kadın Şoförü’ unvanını da aldığını dile getiren Muhtar Duran, “Ben bayanların her şeyi yapabileceğinin kanıtıyım.” Dedi.

BTV HABER MERKEZİ

 

Etiketler: gölbucağı mahallesi, muhtar, şermin duran,
Okuyucu Yorumları

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan sitemiz sorumlu tutulamaz.

Facebook'da Bizi Takip Edin

0.25413
0.254532020-01-19 08:22:38