Google+ Sayfamız Youtube Sayfamız Facebook Sayfamız
Bugun...
MÜZEBÜS BARTIN'DA...

Müzebüs Bartınlı öğrencilerle buluşacak...

Okunma: 3827

08.05.2017 13:09

müzebüs bartın'da, müzebüs, bartın müzebüs,
Facebook'ta Paylaş

 

Rahmi M. Koç Müzesi koleksiyonundan seçilmiş 70 objenin bulunduğu gezici müze Müzebüs, 2016-2017 eğitim ve öğretim yılı yolculuğuna Kırıkkale’de başlamıştı. Bu yıl 14. yılına giren Müzebüs’ün bu seferki durağı ise Bartın. Müzebüs, 8-12 Mayıs tarihleri arasında Bartın’da 5 okulun konuğu oluyor.

 

Kısıtlı imkânlar, uzaklık gibi nedenlerle müzeye gelemeyen öğrencilere ulaşmak amacıyla Rahmi M. Koç Müzesi’nin 2003 yılından bu yana sürdürdüğü gezici müze geleneği bu yıl da devam ediyor. Bu seneki yolculuğuna Kırıkkale’den başlayan Müzebüs, Bartın’da öğrencilerle buluşacak.

 

Müzebüs ziyaretlerine, 8 Mayıs tarihinde Bartın Merkez’deki Kızılelma Ortaokulu ve 9 Mayıs tarihinde yine Merkez’deki Ulugeçit Alemdar Ortaokulu ile başlayacak. 10 Mayıs tarihinde Ulus ilçesindeki Abdipaşa Ortaokulu’nu ve 11 Mayıs tarihinde yine Ulus ilçesindeki Merkez İmam Hatip Ortaokulu’nu ziyaret edecek. Müzebüs, son olarak 12 Mayıs tarihinde Merkez’deki Hasankadı İmam Hatip Ortaokulu’ndaki öğrencilerle buluşacak.  

 

Müze görmeyen çocuk kalmayacak

 

Yola çıktığı günden bu yana  1.972 okulun 420.480 öğrencisine ulaşan gezici müze, bu yıl da 30 ilde 130 okul ve 30 bin öğrenciye ulaşmayı hedefliyor.

 

Müzebüs’ün zor koşullar altında en ücra noktalara dahi ulaştığını vurgulayan Rahmi M. Koç Müzesi Eğitim Danışmanı Emine Bayram, “Öğrencilerin isteklerine ve hayallerine kulak veriyoruz. Derslerde gördükleri konuları gözlerinde canlandırabilmeleri güç olabiliyor. Objeleri birebir gördüklerinde ise hem derslerini hem de hayatı çok daha iyi kavrayabiliyorlar” şeklinde konuştu.

 

Eğitim-öğretim yılı boyunca yaz kış, köy kasaba demeden ilerleyen Müzebüs’te ulaşım, iletişim, kuvvet-hareket ve çevre bilinciyle ilgili teknolojik gelişimi gösteren 70 obje sergileniyor. Bu objeler arasında buhar makinesi, kronometre, radyometre, telgraf, gramofon, güneş saati, güneş pilli araba vb. bulunuyor. Müzebüs’ün ziyaret rotasında yer alan okullar milli eğitim müdürlükleri ile irtibata geçilerek belirleniyor.

Etiketler: müzebüs bartın'da, müzebüs, bartın müzebüs,
Okuyucu Yorumları

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan sitemiz sorumlu tutulamaz.

Facebook'da Bizi Takip Edin

1.40076
1.401272020-05-28 03:52:19