Google+ Sayfamız Youtube Sayfamız Facebook Sayfamız
Bugun...
NEDEN NİTELİKLİ OKUL KAPSAMINDAN ÇIKARILDI?

NEDEN NİTELİKLİ OKUL KAPSAMINDAN ÇIKARILDI?

Okunma: 1096

28.12.2018 10:33

Facebook'ta Paylaş

Türkiye Büyük Millet Meclisi ("TBMM") Anayasa Komisyonu üyesi ve Cumhuriyet Halk Partisi ("CHP") Bartın Milletvekili Av. Aysu Bankoğlu, Meclis Genel Kurulu'nda söz alarak mezunu olduğu Davut Fırıncıoğlu Lisesi ile alakalı önemli bir soruna değindi.

 

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından 2014 yılında başlatılan “Proje Okul” çalışması ile belirli okullarda, özel projelerin ve uygulamaların yapılacağının duyurulduğuna değinen Av. Aysu Bankoğlu, bu kavramın yanı sıra sınavla öğrenci alacak “nitelikli okullar” ve buna ek olarak "niteliksiz okullar" şeklinde de bir ayrım yapıldığını ifade etti.

 

Geçtiğimiz haftalarda Bartın'a gerçekleştirdiği ziyarette, kendisinin de mezunu olduğu Davut Fırıncıoğlu Anadolu Lisesi'nin sınavla öğrenci alan “nitelikli okul” kapsamından çıkarıldığı ve yerine, “proje uygulayıcısı” statüsündeki başka bir okulun dâhil edildiği bilgisine ulaştığını vurgulayan Bankoğlu, bu fiili durum üzerinden Milli Eğitim Bakanlığı'na yönelik sorular yöneltti.

 

İlk olarak Milli Eğitim Bakanlığı tarafından “nitelikli okulların” ve aynı zamanda “proje okulları”nın kapsamı belirlenirken "hangi objektif kriterler uygulanmaktadır?" diyen CHP Bartın Milletvekili, bu husustaki "yeknesak uygulama" ve somut, tartışılıp değerlendirilebilecek kriter noksanlığına işaret etti.

 

Benzer şekilde, hâlihazırda “nitelikli okullar” arasında yer alan bir okulun, hangi ölçütler doğrultusunda bahse konu listeden çıkarıldığını da soruları arasına dâhil eden CHP'nin 27. Dönem'deki en genç Milletvekili Av. Aysu Bankoğlu, "özellikle son sınav sonuçlarına göre de oldukça başarılı olan bir okula neden sınavla öğrenci alma fırsatı verilmemektedir?" diyerek konuşmasını noktaladı.

 

Bartın Milletvekili Bankoğlu, eğitim alanına son yıllarda büyük bir belirsizlik ortamının hâkim olduğuna dikkatleri çekerek tüm paydaşların dinlenilmesi suretiyle bilimsel, aklı temel alan ve bir uzlaşı sonucunda ortaya çıkmış eğitim politikalarının bir an dahi kaybetmeden hayata geçirilmesi gerektiğini belirtti. Özellikle, eğitim meselesinin "partiler arası kısır tartışmalara indirgenemeyecek" kadar önemli ve geleceğimize dönük en büyük yatırım olduğunu vurguladı.

Etiketler:
Okuyucu Yorumları

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan sitemiz sorumlu tutulamaz.

Facebook'da Bizi Takip Edin

0.14444
0.14492020-05-28 16:09:08