Google+ Sayfamız Youtube Sayfamız Facebook Sayfamız
Bugun...
NEFES ALDIRACAK KREDİ MÜJDESİ

KREDİ HAKKINDA MERAK EDİLENLERİ TSO BAŞKANI HALİL BALIK AÇIKLADI...

Okunma: 4679

03.04.2018 20:16

kredi, nefes aldıran kredi, tso, bartın, halil balık, bartın tso, bartın haber, bartın tv, bartın televizyonu
Facebook'ta Paylaş

 

Bartın TSO Başkanı Halil Balık düşük faiz oranlarıyla geçtiğimiz sene KOBİ’lere cansuyu olan TOBB Nefes Kredisi Projesinin bu sene 18 aya uzatılan vadesi ile yeniden geldiğini ifade ederken oda üyelerinin 4 Nisan 2018 Çarşamba gününden itibaren Nefes Kredisini kullanmaya başlayabileceklerini söyledi.

 

Bartın TSO Başkanı Halil Balık tarafından yapılan açıklamada; TOBB öncülüğünde, Oda ve Borsaların katkılarıyla gerçekleştirilecek yeni Nefes Kredisi için imzalar Başbakan Binali Yıldırım, Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci ve TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu’nun katılımlarıyla 31 Mart Cumartesi günü İzmir’de atıldığı kaydedildi.

 

İlk 6 ay geri ödemesiz

 

TSO Başkanı Balık kredi detayları hakkında da bilgiler vererek, “Nefes Kredisinde faizler aylık yüzde0,99, yıllık yüzde 11,88 olarak belirlendi. Kredi vadesi; ilk 6 ay geri ödemesiz, takip eden 12 ay eşit taksitli olmak üzere toplam 18 ay olacak. İki üç ay içerisinde yaklaşık 70 bin Oda-Borsa üyesinin faydalanması beklenen Nefes Kredisi 6 bankadan kullanılabilecek. Nefes Kredisi verecek bankalar Ziraat Bankası, Denizbank, Halkbank, Vakıfbank, Ziraat Katılım ve Vakıf Katılım olarak açıklandı. Üyelerimiz 2 Nisan 2018 Pazartesi gününden itibaren Nefes Kredisi kullanmaya başlayacak.” dedi.

 

KOBİ’ler nefes kredisi ile ‘Nefes’ Alacak

 

1 senede 30 bin firmanın TOBB Nefes Kredisinden yararlandığını kaydederek açıklamasını sürdüren Başkan Balık, “Geçtiğimiz sene kredilerde durgunluğun yaşandığı ve faizlerin yüksek olduğu dönemde TOBB, Oda ve Borsalar elini taşın altına koymuş, Aralık 2016’da Nefes Kredisi ve yeni KGF sistemi ile KOBİ kredilerinde yeni bir dönem başlatmıştı. Bu süreçte, hazine desteğini arkasına alan KGF aracılığıyla toplamda 681 bin firmaya 234 milyar TL kredi imkanı oluşturulmuş, Nefes Kredisi ile 5 milyar TL’lik kredi hacim yaratılmıştı. 1 senede 30 bin firma TOBB Nefes Kredisinden yararlanmıştı. 2018 yılında Nefes Kredisi 18 aya uzatılan vadesi ile yeniden TOBB üyelerinin hizmetinde. Ayrıca bu sene kredi kullandıracak banka sayısı da 6’ya yükseltildi. Nefes Kredisi Türkiye’nin dört bir yanındaki Ziraat Bankası, Denizbank, Halkbank, Vakıfbank, Ziraat Katılım ve Vakıf Katılım şubelerinden kullanılabilecek.” diye konuştu.

 

70 bin KOBİ’nin kullanması bekleniyor

 

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB), Odalar ve Borsalar mevduatlarını 6 bankaya yatırarak, üyesi olan KOBİ’lere aylık %0,99, yıllık %11,88 faiz oranı ve 6 ay geri ödemesiz 18 ay vadeyle kredi kullanma imkanı sağladığına dikkat çeken Balık açıklamasının devamında, “TOBB, Oda ve Borsalar elindeki kaynaklarının üyelerinin kullanımına açıyor. Teminat yetersizliğinden kredi kullanamayan KOBİ’lere de yıllardır olduğu gibi yine KGF destek oluyor. KGF, kredi tutarının %85’ine hazine destekli kefalet veriyor. Nefes Kredisi KGF’nin vereceği kefalet ile kullandırılacağı için bankaların risk primleri de sıfırlanmış oluyor. KGF de Portföy Garanti Sistemi ile kendisine yapılan başvuruları aynı gün içerisinde sonlandıracak. Böylelikle işletmeler günler içerisinde kredilerini kullanmış olacak. Geçtiğimiz sene Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın“Finansman’da İnovasyon” olarak nitelendirdiği Nefes Kredisi’ndeTürkiye Odalar ve Borsalar Birliği ile Oda ve Borsalar 500 milyon TL’lik mevduatı 6 bankaya aktaracak, bankalar da bu miktarın 15 katı yani 7,5 milyar TL kredi imkânı sağlayacak. 2-3 ay gibi kısa bir sürede 70 bin KOBİ’nin ‘Nefes Kredisi’ kullanması bekleniyor. KOBİ’ler, faaliyetlerini sürdürdükleri illere göre en fazla 200 bin TL kredi kullanabilecekler.” dedi.

 

Bürokrasisi az ve basit kredi

 

Nefes Kredisinin bürokrasisi az ve basit kredi süreçlerinden oluştuğunun da altını çizen Başkan Balık, “TOBB üyesi firmalar üye olduğu Oda-Borsa'ya giderek "TOBB Nefes Kredisi Başvurusu" için faaliyet belgesi isteyecek. Aldığı faaliyet belgesi ile 6 bankanın Türkiye genelindeki şubelerine giderek TOBB Nefes Kredisi başvurusu yapacak. Bankalar, KOBİ'nin TOBB Nefes Kredisi başvurusunu alacak, KGF ile birlikte krediye uygunluğu değerlendirecek. Değerlendirme süreci olumlu sonuçlanırsa; bankalar, KOBİ'ye TOBB Nefes Kredisi kullandıracak.” dedi.

 

Masraf 51 TL’yi geçmeyecek

 

Kredi uygulamasında masrafın en fazla 51 TL olduğunu kaydeden Başkan Balık, “Bankaların TOBB Nefes Kredisi için alacağı masraf kefalet oranının %0,03’ü (onbinde üç) ile sınırlı olacak. Dolayısıla bankalar 51TL’nin üzerinde masraf almayacak. Üyeler düşük faiz ve uzatılmış yeni vadenin yanı sıra düşük masraftan da yararlanacak.” şeklinde konuştu.

 

Etiketler: kredi, nefes aldıran kredi, tso, bartın, halil balık, bartın tso, bartın haber, bartın tv, bartın televizyonu
Okuyucu Yorumları

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan sitemiz sorumlu tutulamaz.

Facebook'da Bizi Takip Edin

0.13426
0.134582020-05-30 05:49:08