Google+ Sayfamız Youtube Sayfamız Facebook Sayfamız
Bugun...
O MÜDÜRLÜK OLUMSUZ GÖRÜŞ VERDİ

...

Okunma: 5393

04.01.2018 17:50

ulukaya, ulus ulukaya, mermer, mermer ocağı, çed, ulus çed, ulukaya çed, olumsuz
Facebook'ta Paylaş

Ulukaya’nın Kalbine Kurulması Planlanan Mermer Ocağı İçin

KÜLTÜR VE TURİZM MÜDÜRLÜĞÜ OLUMSUZ GÖRÜŞ VERDİ

 

Bartın’ın Ulus ilçesine bağlı Uluköy, Alıçlı Köyü ve Dereli Köyü üçgeni içerisinde kurulması planlanan mermer ocağı için proje tanıtım dosyası Çevresel Etki Değerlendirmesi Yönetmeliği'nin 17. maddesi doğrultusunda incelenerek uygun bulunmuş ve projeye ilişkin ÇED Süreci başlatılmıştı. Kurumlardan istenilen görüş yazılarına İl Kültür ve Turizm Müdürlüğünün verdiği olumsuz görüş yazısı Ulus halkı ve doğaseverler tarafından sevinçle karşılandı.

 

 Bartın Valiliği Çevre Şehircilik İl Müdürlüğü resmi internet sayfasında yer alan bilgilere göre Bartın ili Ulus ilçesi Ulukaya Köyü, 201700927 ruhsat VE 3358222 erişim numaralı saha mevkiinde özel bir şirkete ait yapılması planlanan Mermer Ocağı İşletmesi projesi ile ilgili olarak Bartın Valiliğine sunulan dosya Çevresel Etki Değerlendirmesi Yönetmeliği'nin 17. maddesi doğrultusunda incelenip uygun bulunarak projeye ilişkin ÇED Süreci başlatılmıştı.

 

Uluslular ve doğaseverler üzüntü ile karşıladı

 

 Her yıl binlerce kişinin ziyaret ettiği, doğal güzelliği ile ziyaretçilerini kendine hayran bırakan Ulukaya başta olmak üzere Küre Dağları Milli Parkı’nın da tampon bölgesinde sayılabilecek bir noktada kurulması planlanan Mermer Ocağı İşletmesi için başlatılan ÇED süreci kamuoyunda endişe yaratmıştı.

 

Yılda 100.000 m3 mermer üretimi planlanıyor

 

Proje tanıtım dosyasında proje için belirlenen ÇED alanı Bartın İlinin kuş uçuşu 38 km doğusunda, Ulus İlçesinin kuş uçuşu 16 km kuzeydoğusunda yer aldığı, talep edilen ÇED alanının yaklaşık olarak kuş uçuşu 1.044 m kuzeybatısında Alıçlı Köyü, kuş uçuşu 2.500 m batısında Ulukaya Köyü, kuş uçuşu 1.380 m güneyinde ise Dereli Köyü’nün yer aldığı ifade edilmişti. Yılda 100.000 m3 tüvenan mermer üretiminin yapılmasının planlandığı mermer ocağı projesinde talep edilen ÇED alanının ise 11,38 hektar olduğu kaydedilmişti.

 

Faaliyet alanı orman arazisinden oluşuyor

 

Tanıtım dosyasında; faaliyet alanının orman arazisinden oluştuğu da ifade edilirken sahada üretimin açık işletme metodu ile gerçekleştirileceği ve planlanan proje kapsamında çalışılacak arazide, sırtlarda (tepe yamaçlarında) cevherleşme olduğu için, sırtlardan tabana doğru basamak oluşturulacağı ve faaliyet alanında nakliye işlemlerinde kullanılacak toprak yollardan oluşacak tozumayı önlemek amacıyla sahada sabit sulama sistemleri kurulacağı belirtilmişti.

 

Kültür ve Turizm Müdürlüğü görüşü “OLUMSUZ”

 

Bartın İl Kültür ve Turizm Müdürlüğünce Çevre ve Şehircilik Müdürlüğüne gönderilen görüş yazısında taleple ilgili olarak Müdürlük ve Amasra Müze Müdürlüğü uzmanlarınca yapılan incelemeler sonucunda projenin uygulamasında 2863 sayılı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kanunu sakınca bulunmadığı ancak alanda yapılacak kazı vb. inşai faaliyetlerde kültür varlığına rastlanması halinde 2863 sayılı Kültür ve Tabiat varlıklarını koruma kanununun 4. Maddesi gereği çalışmaların derhal durdurularak durumun ivedilikle Amasra Müze Müdürlüğüne bildirilmesi gerektiği ifade edildi.

 

İşte o gerekçeler

 

Ulukaya Şelalesi’nin Kültür ve Turizm Bakanlığı, Ankara Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulunun 13/11/1998 gün ve 6015 sayılı kararı ile Doğal Sit Alanı ilan edildiğinin altı çizilen yazının devamında, “26 aralık 2017 günü bölgede incelemeler de yapıldığı ve bu incelemeler sonucunda açılması düşünülen mermer ocağının Bartın turizmi için en önemli turizm destinasyonlarında olan ve  üzerinde mitolojik öyküleri barındıran Ulukaya şelalesine çok yakın olması,  halk arasında Üçevin Ocağı(Atak) kayalıkları olarak bilinen ve dünyada nesli tükenmek üzere olan akbabaların yumurtalama alanı, bere kuşu ve kırlangıçların yaşam alanı olması nedeniyle kuş gözlemciliği turizminin ilimizdeki en önemli merkezi konumunda olması, belirtilen alanın ülkemizde 9 sıcak noktadan biri konumunda olan ve ülkemiz de ki tek Pan Parx Belgesine sahip Küredağları Milli parkı tampon  bölgesinde yer alması, trekking turizmi açısından önemli bir güzergah olan; Drahna Vadisi ve Ulukaya Kanyonunun bitişinde bulunması, belirtilen mermer ocağı açıldığı taktirde mevcut karayolu kullanılacak olup bu da turistin yoğun olduğu dönemlerde kazalara neden olup telafisi mümkün olmayan sonuçlar doğuracağından, önemli turizm potansiyeli bulunan  Kadırharmanı ve Kemerli Mağaralarına  yakın  olması nedeniyle  turizm olumsuz yönde etkiyeceği kaçınılmaz bir gerçektir. Bu nedenle belirtilen maden ocağı açıldığı taktirde İlimizin ve bölgenin turizmi olumsuz yönde etkilenecektir.2634 sayılı Turizm Teşvik Kanunu gereği,belirtilen mermer ocağının açılması kurumumuzca uygun görülmemektedir. (olumsuz) .” ifadeleri kullanıldı.

Etiketler: ulukaya, ulus ulukaya, mermer, mermer ocağı, çed, ulus çed, ulukaya çed, olumsuz
Okuyucu Yorumları

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan sitemiz sorumlu tutulamaz.

Facebook'da Bizi Takip Edin

1.18377
1.18422020-02-22 09:50:23