Google+ Sayfamız Youtube Sayfamız Facebook Sayfamız
Bugun...
ÖĞRENCİLER, VELİLER, İŞLETMECİLER...

Bu habere dikkat...

Okunma: 4719

11.01.2018 15:24

okul, bartın, güvenlik, play station, salon, internet kafe, okul çevresi, güvenlik tedbiri, uyuşturucu, valilik, emniyet, karar
Facebook'ta Paylaş

İnternet Cafe, Oyun Salonu, Cafe, Bar, Kıraathane, Kahvehane ve Eğlence İşletmecileri Dikkat

 

ÖĞRENCİ GÜVENLİĞİ İÇİN TEDBİRLER ARTIRILACAK

 

Bartın Valiliği kararınca kent genelindeki okullarda güvenlik önlemleri artırılacak. Güvenlik önlemleri okul çevreleriyle de kalmayıp tüm umuma açık mekan, istirahat ve eğlence yerlerini de kapsayacak.

 

Bartın Valiliğince alınan karar kapsamında okullarla ilgisi olmayan okul çevresinde toplanan şahısların okul çevresinden uzaklaştırılması, öğrencilerin eğitim-öğretim saatleri içerisinde internet cafe, play station, umuma açık mekan, eğlence ve istirahat yerlerine alınmaması sağlanacak. Ayrıca 6136 sayılı kanun kapsamı dışında kalan her türlü kesici, delici, aletler ve bıçakların okul önlerinde, okul bahçesi ve çevresinde kişilerin üzerlerinde taşınması önlenecek ve bu kurallara uymayanlara idari para cezası uygulanacak.

 

Uyuşturucu ile mücadeleyi de kapsıyor

 

Alınan kararlarla Bartın il sınırları içerisinde kamu düzeninin sağlanması, okul çevresinde şiddet olaylarının engellenmesi, öğrencilerin eğitim-öğretim saatinde okullarda olmalarının sağlanması, okul giriş - çıkış saatlerinde asayiş ve trafik yönünden gerekli düzenlenmenin yapılması, okul çevresinde toplanan kişilerin kimlik kontrollerinin yapılarak, okulla ilgisi bulunmayan kişilerin okul önlerinde ve çevrelerinde toplanmalarının önüne geçilmesi, bu kişilerden öğrencilere ve öğretmenlere gelebilecek her türlü tehdit ve tehlikenin engellenmesi, uyuşturucu madde satıcılarının asıl hedefi olan gençlerimizin uyuşturucu madde zararlarından ve satıcılarından korunmaları, yasadışı faaliyet gösteren ideolojik ve bölücü faaliyet gösteren örgütlerin gençleri kandırmalarının önüne geçilmesi amaçlanıyor.

 

Mekan sahipleri dikkat

 

5442 sayılı İl İdaresi Kanununun 11/C ve 66.maddesi, 2559 sayılı Polis Vazife ve Salahiyet Kanununun 2/A ve 11 .maddeleri, 5326 Sayılı Kabahatler Kanunu’nun 32. Maddesi, 5395 Sayılı Çocuk Koruma Kanununun 4. Maddesi , İçişleri Bakanlığının 23.08.2017 tarih ve Bakanlık Genelge No: 2017/3, Emniyet Genel Müdürlüğünün 2017/23 sayılı “Okullar Çevresinde Alınacak Güvenlik Tedbirleri” konulu genelgesi uyarınca hazırlanan karar Bartın il sınırları içerisinde ilkokul, ortaokul, lise dengi düzeyindeki resmi ve özel tüm okulların bahçesini, çevresini, tüm umuma açık mekan, istirahat ve eğlence yerlerini kapsayacak.

 

Okul çevresinden uzaklaştırılacaklar

 

Karar kapsamında öğrencilerin şiddet içeren olaylardan, madde bağımlılığı ve diğer zararlı alışkanlıklardan, ruhsal ve bedensel gelişimlerini olumsuz yönde etkileyecek unsurlardan (müstehcen neşriyat vb.dahil), yasadışı örgütsel ve ideolojik faaliyetlerden korunması için ilkokul, ortaokul, lise ve dengi düzeyindeki resmi ve özel tüm okulların yakın çevresinde, bahçesinde ve okul kapısı önünde okulla ilgisi olmayan başka okul öğrencisi, öğrenci velisi/vasisi ve şahıslar okul çevresinden uzaklaştırılacak.

 

 

Yasak saatleri 08:00-17:00

Kararla birlikte eğitim ve öğretim hizmetlerinin sağlıklı ve güvenli bir şekilde yürütülmesi amacıyla ilkokul, ortaokul, lise ve dengi düzeyindeki okullarda öğrenim gören 18 yaşından küçük üniformalı veya üniformasız öğrencilerin internet cafe, play station oyun salonu, cafe, bar, kıraathane, kahvehane ve diğer tüm umuma açık mekan, istirahat ve eğlence yerlerine gibi yerlere okul günlerinde 08:00-17:00 saatleri arasında girmesi yasaklandı.

 

Denetlemeler yapılacak

 

Yapılan denetlemelerde, 08:00-17:00 saatleri arasında üniformalı veya üniformasız öğrencilerin görülmeleri halinde, karara uymadığı tespit edilen iş yeri sahipleri hakkında birinci ihlalinde bir defaya mahsus olmak üzere yazılı olarak uyarılacaktır. Okul saati dışında ise 17/04/2017 tarih ve 30035 sayılı İnternet Toplu Kullanım Sağlayıcıları Hakkında çıkartılan ve resmi gazetede yayımlanan resmi gazete belirtilen hususların uygulanmasının aynen geçerli olduğu, internet cafe, play station oyun salonu, cafe, bar, kıraathane, kahvehane ve diğer tüm umuma açık mekan, istirahat ve eğlence yerlerinin denetiminde, okul saatlerinde üniformalı veya üniformasız öğrencilerin olduğunun ikinci kez tespiti halinde ise iş yeri sahipleri hakkında gerekli ceza-i müeyyide uygulanacak.

 

Ceza-i işlem uygulanacak

 

6136 Sayılı Kanun kapsamı dışında kalan her türlü kesici, delici, aletler ve bıçakların; okul önlerinde, okul bahçesi ve çevresinde kişilerin üzerlerinde taşıması veya yanlarında bulundurmasına izin verilmeyecek, tespiti halinde gerekli ceza-i müeyyide uygulanacaktır.

 

Belirtilen kararlara uymayanlar hakkında 5542 sayılı Î1 İdaresi Kanunu’nun 66.maddesi, 5326 Sayılı Kabahatler Kanunu’nun 32. Maddesinin 1 .fıkrası gereğince yasal işlem yapılacak ve karar; 2017-2018 eğitim-öğretim dönemi dahil olmak üzere yeni bir karar alınıncaya kadar müteakip eğitim-öğretim dönemlerini kapsayacak.

 

Etiketler: okul, bartın, güvenlik, play station, salon, internet kafe, okul çevresi, güvenlik tedbiri, uyuşturucu, valilik, emniyet, karar
Okuyucu Yorumları

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan sitemiz sorumlu tutulamaz.

Facebook'da Bizi Takip Edin

0.04076
0.041112020-05-30 06:03:43