Google+ Sayfamız Youtube Sayfamız Facebook Sayfamız
Bugun...
ÖĞRETMENLER GÜNÜ KUTLANDI

Öğretmenler gününde Vali Dirim'den okullar için disiplinlilik uyarısı...

Okunma: 6870

24.11.2017 17:17

vali, nusret dirim, öğretmenler günü, disiplin, okul
Facebook'ta Paylaş

 

24 Kasım Öğretmenler Gününün kutlandığı programda Bartın Valisi Nusret Dirim önemli mesajlar verdi.

 

İl Milli Eğitim Müdürlüğünce düzenlenen 24 Kasım Öğretmenler Günü Kutlama Programı Halk Eğitim Merkezi Salonunda gerçekleştirildi. Programa Bartın Valisi Nusret Dirim, İl Milli Eğitim Müdürü Yaşar Demir, İl Emniyet Müdürü Ogün Vural, İl Jandarma Komutanı Jandarma Kıdemli Albay Yavuz Selim Kapancı, İl Sağlık Müdürü Dr. Dursun koç, İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Abdulsetter Bayram, İl Müftüsü Mahmut Gündüz, öğretmenler ve öğrenciler ile çok sayıda davetli katıldı.

 

Kutlama programında ilk olarak Saygı Duruşunda bulunurken akabinde İstiklal Marşımız okundu. Daha sonra Bartın Valisi Nusret Dirim günün anlam ve önemine dair konuşma yaptı.

 

Vali Dirim: “Çok ciddi bir güce sahipsiniz”

 

Vali Dirim konuşmasında öğretmenlik mesleğinin büyük fedakarlıklar istediğini ifade ederek, “Siz değerli öğretmenlerimize çok şey borçluyuz. Dünyada, ülkemizde güzel şeyler oluyorsa bunlar sizin katkılarınız ve emeklerinizle oluşuyor. Bugün Bartın’da öğretmenler günü dolu dolu kutlanacak. Orman Ve Su İşleri Bakanımızın da katılımlarıyla gerçekleşecek programlar olacak. Bartın’da eğitim camiası çok güçlü bir camia. 2 bin 300 civarında kamu kurum ve kuruluşlarında istihdam edilen öğretmenimiz var. 300 civarında da özel okullarda olduğunu düşünürsek 2 bin 600 kişilik çok güçlü bir eğitim ordusu var. Bartın’da yaşayan tüm hanelerle temas halinde olan siz öğretmenlerimiz toplumun her kesimi ile yakın temas halindesiniz. Hanelerde eğitimle ilgili her gün bir konu konuşuluyor. Son günlerde biraz daha çok konuşuluyor. Sınav sistemi ile ilgili konuları bakanlığımız güncelliyor. Ayrıca öğretmenlerimizin sınıflarda verdiği mesajlarda evlerde konuşulup yorumlanıyor. Bu bağlamda toplumun mutlaka etkilendiği aktörlerden birisiniz. Ülkede rahatsızlık duyduğunuz ne varsa gelecekte bunların olmaması için bir şeyler yapabilme imkanına sahipsiniz. Öncelikle çocuklarımızı kendi milli ve manevi değerlerimizle yoğurarak, ülkemizde sevgi saygı dolu bireyler olarak geleceğe hazırlama noktasında çok ciddi bir güce sahipsiniz. Sizlere özellikle ilkokul döneminde çocuklarımız son derece inanıp güveniyorlar. Sizlerin söylediklerinize ailelerin söylediklerinden çok daha fazla önemsiyorlar. Sizler bir şey söylediğinizde çok ciddi bir şekilde aileleri ile paylaşıyorlar. Hatta aileleri ile tatbik ediyorlar. Örneğin tasarrufu öğrettiğinizde evde ışıkları, muslukları kapatmayan velileri uyarıyorlar. Bu çok önemli bir eğitim aracı. Çocuklarımız güzel şeyler öğretildiğinde ailelerine de tatbik ettirebilen önemli bireyler. Onları doğru bir şekilde etkileyerek, geleceğe hazırlama adında eksiklikleri kalmaksızın okul saatlerini dolu dolu geçirmelerini sağlayarak geleceğe uğurlayalım.” dedi.

 

“Disiplinsizlik fark ediyorum”

 

Vali Dirim konuşmasının devamında öğretmenlerin okullardaki en önemli aktörler olduğunu ifade edip, “Ben okullarımıza ve öğretmenlerimize çok önem veriyorum. Öğretmenlerimiz okullarda en önemli aktörlerdir. Öğretmenlerimizin motivasyonu çok önemli. Bu bağlamda Milli Eğitim yönetimimiz ve okul yönetimlerimizin eğitim öğretimin kalitesini artırma noktasında mutlaka desteğini almaları, onlarla birlikte yürümeleri gerekiyor. Tabi şunu da ifade etmem gerekiyor ki okullarımızda çocuklarımızı ciddi bireyler olarak geleceğe hazırlamamız lazım. Biraz disiplinsizlik fark ediyorum. Vurdumduymazlık okullarımıza kesinlikle yakışmıyor. Okullarımızı milli eğitim yönetimimiz ciddi bir şekilde denetleyecek, yasaların kendilerine verdiği yetkileri kullanmak suretiyle herkesi sorumlu olmaya davet etmesi lazım. Kesinlikle bir eksikliğimizin olmaması lazım. Hayatı öğrettiğimiz en önemli  noktalardan birisi okullarımız. Eğer okullarımızda disiplini öğretemez, çocuklara kurallara uymayı aşılayamaz isek ne zaman aşılayacağız? Çocuklarımızı hayata hazırlama öncelikle ailelerimizin sorumluluğunda ama okullarımızın da bu konudaki katkısı üst seviyede olması gerekiyor. Ben birçok okulumuzu performansının çok çok altında bir katkı sağlama düzeyinde olarak değerlendiriyorum. Belki bunu ifade etmekte daha uygun araçlar bulmamız gerekiyor ancak çok daha ötesini yapabiliriz. Buna kendimizi inandıralım. Çocuklarımız sabah 8:30’dan 16:00’ya kadar bizlere emanetler. Bu çok uzun bir süre. Bu süre içerisinde onlara ciddi bir disiplin anlayışı aşılayabiliriz. Sınıfta arkadaşlarına karşı nasıl davranacaklarını bilmeyebilirler bizim öğretmemiz gerekiyor. Okullarımızın bir okul havasına bürünmesi gerekiyor. Bazen bir okula giriyorsunuz okul içerisinde mahalle havası hissediyorsunuz. Okulların kendi özgü bir kimliği ve kurumsal kültürü olması lazım. Bunun çocuklarımızda görülmesi hissedilmesi lazım. Bu anlamda okullarımızın bir yarış içinde olması lazım. Okullarımız bu anlamda birbirleriyle yarışacaklar ve daha iyiyi yapabilme anlamında çaba içerisinde olmamız gerekiyor.” şeklinde konuştu.

 

“Yapacağımız çok şey var”

 

Vali Dirim tüm öğretmenlere bugüne kadar yaptıkları adına teşekkür ettiği konuşmasının son bölümünde, “Tabi ki yapacağımız çok şey var.  Uzun ince bir yoldayız. Ülkemizin geleceğe yönelik hedefleriyle orantılı bir tarz geliştirip çocuklarımızı o hedefleri anlayacak, omuzlayacak ve taşıyacak bireyler olarak hazırlamamız lazım. Bugün belki uğraştıklarımızın 20 yıl sonra hiçbiri Türkiye’nin gündeminde olmayacak ama Türkiye iddialı bir devlet olarak var olmaya devam etmelidir. Bizde bu anlamda çocuklarımızı sönük, idealsiz bireyler haline getirmeyelim. Onları ülkemizin asırlardır çocuklarına öğrettiği temel değerlerle, dünyanın Türk milletinin sahip olduğu özelliklere muhtaç olduğu duygusuyla onları geleceğe hazırlayalım. Hepinizin gününü tekrar tebrik ediyorum.” dedi.

 

Demir: “Öğretmenler gününüz kutlu olsun”

 

İl Milli Eğitim Müdürü Yaşar Demir de öğretmenlerin elleri öpülesi insanlar olduğunu belirttiği konuşmasında, “Ahrete intikal etmiş olan öğretmenlerimize Allah’tan rahmet diliyorum. Emekli olanlara, hasta olanlara sağlıklı günler diliyorum. Öğretmenlerimizin sözü çocuklarımız üzerinde bir babanın ya da annenin sözünden daha fazla geçiyor. Hepinizin öğretmenler gününüz kutlu olsun. Hepinizi tekrar kutluyorum.” diye konuştu.

 

Öğretmenlerden mesajlar

 

Programın devamında Gazi Ortaokulu Öğretmenlerinden Duygu Yılmaztürk ve Emekli Öğretmenlerden Abdullah Dolma birer konuşma yaptılar.

 

Yılmaztürk: “Ekstra çaba gerektiren bir meslek”

 

Yılmaztürk konuşmasında, “Öğretmenlik yapıyorum çünkü öğretme işinin dünyayı değiştirmenin en eğlenceli ve en etkili yolu olduğunu düşünüyorum. Bu dünyayı değiştirmeye ihtiyacımız var ve bu yol bunu yapmak için seçtiğim yol. Öğretmek akıllara ve kalplere hitap etme fırsatını veriyor bana. İnsanların güçlü, bilgili, ilgili, yaratıcı ve özgür olma yolunda çaba sarf etmelerini sağlıyorum ve rehberleri oluyorum bu yolda. Bir öğrenciyi değiştirmek hayatına yön vermek biz öğretmenlerin işi. Bu iş bitmeyen ve ekstra çaba gerektiren bir meslek. Öğretmenlik yapmak için nedenlerimizin arttığı, öğrenme ve öğretme azmiyle dolduğumuz, yüreklerinden sevgiyi eksik etmediğimiz çocuklar yetiştirdiğimiz meslek yılları diliyorum. Bu duyu ve düşüncelerle tüm öğretmenlerin öğretmenler gününü kutlarken başta büyük önder Mustafa Kemal Atatürk ve ebediyete intikal etmiş tüm öğretmenlerimizi saygı ile anıyorum.” dedi.

 

Dolma: “Birlik ve beraberliğimizin mimarları”

 

Dolma ise konuşmasında öğretmenlerin her şeyden önce güzel ahlaka sahip, vicdanlı ve merhametli olan insan adı olduğunu ifade ederek, “Ülke olarak içinden geçtiğimiz şu kritik ve sıkıntılı günlerde öğretmenin birleştirici ruhuna her zamankinden çok daha fazla ihtiyaç doğmuştur. Çünkü öğretmenler birlik ve beraberliğimizin hem mimarı hem de teminatıdırlar. Görevi başında şehit düşmüş, vefat etmiş tüm öğretmenlerimize Allah’tan rahmet diliyorum. Hepinizin öğretmenler gününü en içten dileklerimle kutluyorum.” dedi.

 

Konuşmaların ardından 24 Kasım Öğretmenler günü temalı şiir ve kompozisyon yarışmalarında dereceye giren öğrencilere protokol üyelerince hediyeleri takdim edildi. Emekliye ayrılan öğretmenlere teşekkür belgesi verilen törende mesleğe yeni başlayan öğretmenler ise ant içti. Kutlama programının ardından İl Eğitim Tarihi Müzesinin açılışı gerçekleştirildi.

Etiketler: vali, nusret dirim, öğretmenler günü, disiplin, okul
Okuyucu Yorumları

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan sitemiz sorumlu tutulamaz.

Facebook'da Bizi Takip Edin

0.06309
0.06412020-01-24 07:34:03