Google+ Sayfamız Youtube Sayfamız Facebook Sayfamız
Bugun...
ÖLÜMCÜL TEHLİKE YİNE HORTLADI...

Bartın’ın Ulus ilçesinde yaşayan gazeteci meslektaşımız Sadi Uzun göğsünde kene girişi olduğunu fark etti.

Okunma: 816

15.05.2019 09:50

Facebook'ta Paylaş

Bartın’ın Ulus ilçesinde yaşayan gazeteci meslektaşımız Sadi Uzun göğsünde kene girişi olduğunu fark etti.

 

Göğüs ucunda ki bir noktadan kene girişi olduğunu fark eden Uzun apar topar Ulus Devlet Hastanesine gitti.

 

Burada doktorlar ve sağlık çalışanlarının müdahalesi ile kene Uzun’un göğüs kısmından çıkarıldı.

Aynı gün içinde Ulus Devlet Hastanesine 7 kişinin kene şikayeti ile başvurduğu öğrenilirken her yıl onlarca kişinin ölümüne neden olan kene vakalarına karşı vatandaşların dikkatli olması gerekiyor.

 

2019’da 3 kişi öldü

 

SAĞLIK Bakanlığı, kene ile bulaşan Kırım Kongo Kanamalı Ateşi(KKKA) hastalığı ile ilgili alınan tedbirler sayesinde vaka sayısında büyük azalma olduğunu ancak 2019 yılında 3 kişinin bu hastalıktan öldüğünü açıkladı.
 


Uyarı ve önlemler
 


Sağlık Bakanlığı Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü resmi internet sayfasında Kırım Kongo Kanamalı Ateşinden korunmak için alınacak önlem ve dikkat edilmesi gereken hususlar şu şekilde açıklandı;

 

Tarla, bağ, bahçe, orman ve piknik alanları gibi kene yönünden riskli alanlara gidilirken, kenelerin vücuda girmesini engellemek maksadıyla mümkün olduğu kadar vücudu örten giysiler giyilmeli, pantolon paçaları çorapların içerisine sokulmalı ve ayrıca kenelerin elbise üzerinde rahat görülebilmesi için açık renkli kıyafetler tercih edilmelidir.

 

Kene yönünden riskli alanlardan dönüldüğünde kişi kendisinin ve çocuklarının vücudunda (kulak arkası, koltuk altları, kasıklar ve diz arkası dâhil) kene olup olmadığını kontrol etmeli, kene tutunmuş ise hiç vakit kaybetmeden çıplak el ile dokunmamak şartıyla vücuda tutunduğu en yakın yerden tutarak uygun bir malzeme ile (bez, naylon poşet, eldiven gibi) çıkarmalıdır.

 

Kişi keneyi kendisi çıkaramadığı durumlarda en yakın sağlık kuruluşuna başvurmalıdır. Kene ne kadar erken çıkarılırsa hastalığın bulaşma riskinin de o kadar azalacağı unutulmamalıdır.

 

Hastalık hayvanlarda belirti göstermeden seyrettiğinden hastalığın sık olarak görüldüğü bölgelerde bulunan hayvanlar sağlıklı görünse bile hastalığı bulaştırabilirler. Bu sebeple hayvanların kanlarına, vücut sıvılarına veya dokularına çıplak el ile temas edilmemelidir.

 

Hastalığa yakalanan kişilerin kan, vücut sıvıları ve çıkartıları ile hastalık bulaşabildiğinden, hasta ile temas eden kişiler gerekli korunma önlemlerini (eldiven, önlük, maske v.b.) almalıdır.

 

Kene tutunan kişiler, kendilerini 10 gün süreyle halsizlik, iştahsızlık, ateş, kas ağrısı, baş ağrısı, bulantı, kusma veya ishal gibi belirtiler yönünden izlemeli ve bu belirtilerden bir veya bir kaçının ortaya çıkması halinde derhal en yakın sağlık kuruluşuna müracaat etmelidirler.

 

Hastalığa sebep olan mikrobun taşıyıcısı, saklayıcısı ve bulaştırıcısı olan keneler uçmayan, zıplamayan, yerden yürüyerek vücuda tırmanan eklem bacaklı hayvanlardır. Vücuda tutunan veya hayvanların üzerinde bulunan keneler kesinlikle çıplak el ile öldürülmemeli ve patlatılmamalıdır. Keneler üzerine sigara basmak, kolonya, gaz yağı gibi maddeler dökmek kenenin kasılmasına sebep olarak vücut içeriğini kan emdiği kişiye aktarmasına sebep olacağı için yapılmamalıdır.

 

 
  •  

Etiketler:
Okuyucu Yorumları

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan sitemiz sorumlu tutulamaz.

Facebook'da Bizi Takip Edin

0.04898
0.049282020-05-27 07:58:21