Google+ Sayfamız Youtube Sayfamız Facebook Sayfamız
Bugun...
ONLAR DA MÜDAHİL OLDU

Genel Maden İşçileri Sendikası’ndan Santral Açıklaması

Okunma: 4567

27.10.2016 17:19

Facebook'ta Paylaş

 

Amasra’da termik santral kurulmasına yönelik tepkiler devam ederken Genel Maden İşçileri Sendikası Amasra Şube Yönetim Kurulu’ndan, “HEMA’nın Amasra’da kömür üretmesine evet, termik santral kurmasına hayır.” Açıklaması geldi.

 

Açıklama Genel Maden İşçileri Sendikası Amasra Şube Yönetim Kurulu Adına Şube Başkanı Ertan Kaya tarafından yapıldı.

 

Şube Başkanı Kaya, HEMA A.Ş.’nin TTK Amasra Müessesesine bağlı B sahasındaki kömürü yerüstüne çıkartmak üzere 2005 Şubat ayında TTK ile imzaladığı sözleşme sonrasında kamuoyuna yaptığı ilk açıklamada şirketin Amasra’ya kömür üretmeye geldiği ve Bartın’da 11 bin kişiye istihdam sağlamak üzere yola çıktığının belirtildiğini ancak aradan 11 yıl geçmesine rağmen kömür üretimine başlanmadığını söyledi.

 

Büyük Umut Vermişti

 

Şirketin 36 ay içinde kömür üretimini gerçekleştirmeye başlayacak olduğunu açıklamalarında ifade etmesiyle bu açıklamaların Bartın ve yöre halkına büyük umut verdiğinin altını çizen Kaya, “Ancak aradan 11 yıl geçmesine rağmen kömür üretimini halen gerçekleştirememiş ve ‘Kömür üretmek için Amasra’ya geliyoruz’ diyen HEMA A.Ş. yetkilileri sözlerinde durmamıştır. Termik Santral kurmayı gündeme getirerek Bartın Kamuoyunu huzursuz etmiş, halkla karşı karşıya gelmişlerdir. Şu anda 380 Sendikalı işçi, teknik ve idari personel ile Çinli işçilerle birlikte toplam 800 çalışanı bulunan Hema A.Ş.’nin kömür üretmek için yaptıkları yatırımları destekliyoruz. HEMA’da çalışan işçiler Sendikamızın üyesi olup tüm çalışanlarıyla herhangi bir sorunumuz yoktur. HEMA şirketinin Amasra’da kurmak istediği Termik Santral projesinin TTK ile yapılan sözleşmelerde yer almaması, eksi 400 kodunun altında kömür üretmek üzere yapmış olduğu anlaşmaya sadık kalarak, kömür üretimine yönelik çalışmalarını sürdürmesi durumunda Genel Maden-İş Sendikası Amasra Şube Yönetim Kurulu olarak her türlü desteği vereceğimizin kamuoyu tarafından bilinmesini isteriz.” Dedi.

 

Kömüre Evet Santrale Hayır

 

Genel Maden İşçileri Sendikası Amasra Şubesi Yönetim Kurulu olarak gelecek nesillere temiz bir doğa ve çevre bırakmak için Fatih Sultan Mehmet’in “Dünyanın göz bebeği” dediği Amasra’da kömür üretilmesine ‘Evet’, Termik Santral yapılmasına ise ‘HAYIR’ dediklerini kaydeden Kaya, “Bu gerekçelerle Genel Maden İşçileri Sendikası Amasra Şube Yönetimi ve TTK Amasra Müessesesi bünyesinde çalışan tüm işçi arkadaşlarımızın duyarlı davranacağını, Termik Santral ÇED olumlu kararına karşı başlatılan hukuk mücadelesinde yer alacaklarını kamuoyuna duyururuz.” Dedi.

 

Açıklamanın ardından Genel Maden İşçileri Sendikası Amasra Şube Başkanı Ertan Kaya ve şube yöneticileri Amasra ilçesinde Bartın Platformu tarafından termik santral ÇED olumlu raporunun iptali için karşı başlatılan ‘Davacıyım’ kampanyası kapsamında noter huzurunda vekalet verip davaya müdahil oldular.

Etiketler:
Okuyucu Yorumları

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan sitemiz sorumlu tutulamaz.

Facebook'da Bizi Takip Edin

0.00293
0.003462021-10-21 02:04:58