Google+ Sayfamız Youtube Sayfamız Facebook Sayfamız
Bugun...
ONLARCA ÖLÜME NEDEN OLABİLİRDİ

Huzur Operasyonunda sahte içki ele geçirildi...

Okunma: 10880

10.12.2016 14:03

bartın, huzur operasyonu, sahte içki, amasra, bartın haber, bartın tv,
Facebook'ta Paylaş

 

Bartın’da Huzur Operasyonu sırasında ele geçirilen sahte içkiler çok sayıda kişinin ölümüne ya da kalıcı körlük gibi sağlık problemlerine neden olabilirdi. Peki sahte içki nasıl zehirliyor, belirtileri neler? İşte sahte içki ile ilgili ayrıntılar…

 

Emniyet Genel Müdürlüğünce Türkiye genelinde 81 ilde 5 bin 863 ekip ve 40 bin üzeri personelle başlatılan Huzur Operasyonu ilginç haberleri beraberinde getirdi.

 

Huzur Operasyonu kapsamında şehirlerin giriş ve çıkış noktalarıyla beraber daha önceden tespit edilen hassas noktalarda da aramalar yapıldı.

 

Araç aramaları ve kimlik kontrollerinin de yapıldığı operasyon sonucu Bartın’da satışa hazırlanan 28 plastik bidonda 160 litre sahte içki ele geçirdi.

 

Aynı araçta Tütün ve Alkol Piyasası Düzenleme Kurumu (TAPDK) bandrollü, içerisinde sahte içki bulunduğu tespit edilen 2 şişe ele geçirildi.

 

Sahte içkilerin özellikle yılbaşı gecesi Amasra’da ki eğlence mekanlarında piyasaya sunulacağı tahmini üzerinde durulurken sahte içki birçok kişinin hayatını kaybetmesine ya da kalıcı sorunlar yaşamasına neden olabilirdi.

 

Sahte İçki Öldürüyor

 

Metil alkolden yapılan sahte içkiden çok sayıda kişi hayatını kaybediyor. Peki metil alkol nasıl zehirliyor, belirtileri neler, ölüme nasıl yol açıyor? Vücuda kalıcı zarar veriyor mu? Neler yapılmalı? İşte cevapları;

 

Tadı ayırt edilemiyor

 

Sahte alkol üretiminde kullanılan metil alkol çok ucuz olduğu için merdiven altı üretim yapılan yerlerin sıklıkla tercih ettiği bir bileşen. Bu maddeyi elde ettikten sonra normal alkollerin içine katıyorlar ve tüketiciler normal, gerçek alkolle sahte alkolün tadını ayırt edemediğinden zehirleniyor.

 

Ölümle sonuçlanabiliyor

 

Metil alkol zehirlenmesinde ilk başlarda normal alkolle aynı belirtileri veriyor. Bunlar bulantı, kusma, hafif baş dönmesi, mide ekşimesi oluyor. Sahte alkolün tüketim derecesi ne kadar fazla olursa belirtiler daha fazla artmaya başlıyor. Bunlar da şiddetli karın ağrısı, vücutta istemsiz kas krampları, görmede bozulma, çift görme olabiliyor. Kişiler sanki tipide yürüyormuş gibi etrafı kar manzaralı görebiliyor. Daha da ilerleyen tablolarda nöbet, koma ve ölümle sonuçlanabiliyor.

 

Geç kalmadan acile başvurmalı


Kişinin bu semptomların farkına vardığında “Alkoldendir, çok fazla içmişim” deyip geçiştirmemesi çok önemli. Alkolü içtikten sonra her zamanki şikayetler yerine farklı şikayetler hissediyorsa en kısa zamanda sağlık kuruluşuna başvurması gerekiyor. Kişiler, sağlık kuruluşuna başvurduğunda hekimlere ne zaman, ne kadar miktarda alkol tükettiğini mutlaka söylemeli ve hekimler buna göre önlem almalı. Sahte alkol tüketiminin ardından tedavi için zaman çok önemli. Erken müdahale ile hastalar kurtarılabiliyor. Hayat kaybı genellikle geç müdahale veya hastaneye başvurmamış hastaların başına geliyor.

 

Kalıcı körlük oluşturabiliyor

 

Metil alkol; normal alkol gibi önce karaciğere gidiyor, karaciğerde metabolize olduktan sonra böbreklere, göz ve santral sinir sistemine harabiyet veriyor, vücudun tüm organlarını tahrip edebiliyor. Metil alkol normalde cilalamada, boya maddelerinde, parfümlerde, yağ sökücü gibi kimyasal temizlik ürünlerinin içinde bulunan bir madde. Vücudun bütün sistemlerine zarar verirken alkol zehirlenmesi kişilerde kalıcı körlük, böbrek yetmezliği ve uzun dönemde karaciğer yetmezliği gibi kalıcı hastalıklara yol açabiliyor.

Etiketler: bartın, huzur operasyonu, sahte içki, amasra, bartın haber, bartın tv,
Okuyucu Yorumları

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan sitemiz sorumlu tutulamaz.

Facebook'da Bizi Takip Edin

0.66658
0.666932020-02-20 21:22:13