Google+ Sayfamız Youtube Sayfamız Facebook Sayfamız
Bugun...
ÖZCAN: “BU TASARI MECLİSTEN GEÇMEYECEK”

CHP'li Özcan tasarıya ateş püskürdü...

Okunma: 3171

10.10.2017 18:22

chp bartın kadın kolları, fatma özcan, müftü nikah kıyma, müftülere nikah kıyma yetkisi, chp, chp bartın, bartın haberleri
Facebook'ta Paylaş

 

CHP Bartın Kadın Kolları Başkanı Fatma Özcan, Müftülere tanınan nikah kıyma yetkisi ile; hukuk devleti olma ilkesi, kanun önünde eşitlik ilkesi, devrim yasalarının değiştirilmemesi ve laikliği koruma ilkesinin ihlal edildiğini ifade ettiği basın açıklamasında “Bu tasarı meclisten geçmeyecek” dedi.

 

CHP Bartın Kadın Kolları Başkanı Fatma Özcan Müftülere resmi nikah kıyma yetkisi veren yasa tasarısının tartışmalar arasında alt komisyondan geçtiğini belirtti.

 

Çocuk gelinler çoğalacak

 

Yasa tasarısı ile müftülerin imamlara nikah kıyma yetkisi verebileceğini kaydeden Özcan, “Müftü ve imamlar din adamı olarak kendi işlerini yapsınlar. Bu ülkede nikah memuru açığı yok, nikah için sırada bekleyenler yok, bu kanunun amacı nedir? Bu kanunla çok eşliliğin önü açılacak, kanayan bir yaramız olan çocuk gelinler çoğalacaktır. Kadınlarımızın Cumhuriyetle kazandıkları haklarını savunmak, yine biz kadınların görevidir.Türkiye Cumhuriyeti bir hukuk devletidir. Hukuk devleti olma özelliği değiştirilmesi teklif dahi edilemeyecek mutlak bir hükümdür. Anayasamızın 174. Maddesi’ne göre devletin asli görevi devrim yasalarını uygulamak ve toplumun çağdaş uygarlık düzeyine çıkartılmasıdır. Ayrıca anayasanın 10. Maddesi de kanun önünde eşitlik düzenlemesini içerir. Bu düzenlemeye göre herkes dil, din, ırk, mezhep, renk, cinsiyet, siyasi düşünce, felsefi inanç ayrımı gösterilmeksizin kanun önünde eşittir. Müftülere tanınan nikah kıyma yetkisi ile; hukuk devleti olma ilkesi, kanun önünde eşitlik ilkesi, devrim yasalarının değiştirilmemesi ve laikliği koruma ilkesi ihlal edilmektedir.” dedi.

 

Mücadelemizi asıl iş olarak önümüze koyacağız

 

Söz konusu tasarının kabulüyle ‘anayasa suçu’ işlendiğini de sözlerine ekleyen Özcan, “Cumhuriyet bir hukuk devrimine dayanmaktadır. Cumhuriyetin kuruluşunun harcında hukuk vardır ve kadınların özgürlüğü, eşitliği, birey olmaları cumhuriyetle teminat altına alınmıştır. Bu durumda biz Cumhuriyet kadınları, hukuku savunarak, anayasayı savunarak, devrim yasalarını ve Mustafa Kemal Atatürk’ü savunarak yollarına devam edecektir. Ülkemize getirilmek istenen ‘İslam devleti olma’ dayatmasına karşı, kadın yurttaş kimliğimiz ile mücadelemizi asıl iş olarak önümüze koyacağız.” şeklinde konuştu.

 

Yeni bir ayrımcılık çıkacaktır

 

Müftülere resmi nikah kıyma yetkisi verilmesinin toplumda yaratılmak istenen kutuplaşmayı daha da arttıracağını savunan Özcan, “Toplumsal yaşamda nikahını belediyede veya müftülükte kıyanlar olmak üzere yeni bir ayrımcılık çıkacaktır. Oysa resmi nikah yurttaş olmanın, kanun önünde eşit olmanın teminatıdır.  CHP’li kadınlar olarak meclis komisyonundan geçen tasarının kabul edilemez olduğunu her yerde haykıracağız. Bu tasarının meclisten geçmesi demek laik, hukuk devletini ortadan kalkması demektir. Ülkemiz çok karışık günlerden geçmektedir. Bu zor ve sıkıntılı günlerde gündemin bu konuyla meşgul edilmesini anlamak mümkün değildir. Ülkemizin ekonomisi altüst olmuş durumdadır. Hem ekonomik sıkıntıların üzerini örtmek, hem de ülkemizin dış politikasının yarattığı olumsuzluklar gözlerden kaçırılmak istenmektedir. Anayasaya aykırı, suni gündemler yaratmakta ustalaşan iktidar ve Cumhurbaşkanı, bu tasarıyı da yaşanan krizleri kapatmak için kullanmaktadır” dedi.

 

Müftülerin görevi kanunla belirtilmiştir

 

Türkiye’nin geleceği için, ülkemizin işsizlik sorununa, kadın sorunlarına, tarım sorununa ve bunun gibi birçok soruna çözüm bulunması gerektiğini ifade ederek konuşmasına devam eden Özcan, “Biz komşularımızla barış içinde yaşamak istiyoruz. Mustafa Kemal Atatürk’ün dediği ‘Yurtta barış, dünyada barış’ sözünü bu ülkenin temel var oluş felsefesi haline getirmek istiyoruz. Bugün Atatürk’ün ilkelerine, Atatürk’ün devlet prensiplerine ve hukuku üstün tutan bir devlet yaratma idealine her zamankinden daha fazla sahip çıkacağız. Bu nedenle Müftülere resmi nikah kıyma yetkisi veren yasa tasarısı kabul edilemez. Müftülerin görevi kanunla belirtilmiştir. Buna göre müftülerin görevi, Diyanet İşleri Başkanlığı’nın yönergesinin 90. maddesinde, İslam dininin; iltikat, ibadet ve ahlak esaslarıyla ilgili işlerini yürütmek olarak belirtilmiştir. Cumhuriyet herkesindir ve herkes kanun önünde eşittir. Öyleyse herkes devletin tüm olanaklarından eşitçe yararlanmalıdır ve kimseye siyasi ve kişisel ayrımcılık yapılmamalıdır. Anayasanın 24. maddesi de bu hükmü içerir. Bizler, Cumhuriyet Halk Partili kadınlar, sonuna kadar Mustafa Kemal Atatürk’e, cumhuriyete, demokrasiye, laikliğe ve özgür yurttaş olma hakkımıza sahip çıkacağız. Bu tasarının uygulanmaması için gereken mücadeleyi ortaya koyacağız. Tüm kadınların bu yasaya karşı çıkmasını bekliyoruz. Bu tasarı meclisten geçmeyecek.” diye konuştu.

Etiketler: chp bartın kadın kolları, fatma özcan, müftü nikah kıyma, müftülere nikah kıyma yetkisi, chp, chp bartın, bartın haberleri
Okuyucu Yorumları

ibrahim gunes

10.10.2017

Siz çok biliyorsunuz yabozlar din dusmankari

ali karaosmanoğlu

11.10.2017

hala 1942 kafası ya siz imamlara dini nikah gıydırmadınızmı yoksa gıydırmadıysanız anlarım kaldıkı sen müftüyü nikah gıydırma ama ben kıydırmak istiyorum beni niye engelliyorsunuzi

Akıllı

11.10.2017

İşiniz gücünüz dini hassasiyetleri baltalamak. CHP de Mesele iktidar olmak değil mesele koltuğu sağlamlaştırmak

Şinasi üstünyer

11.10.2017

Sizinkileri papaz kıysın papaz

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan sitemiz sorumlu tutulamaz.

Facebook'da Bizi Takip Edin

0.09221
0.092632020-05-28 18:30:49