Google+ Sayfamız Youtube Sayfamız Facebook Sayfamız
Bugun...
ÖZEL İDARE MİLYONLUK ZİYANA MI ADIM ATACAK?

...

Okunma: 9158

10.01.2018 18:23

özel idare, bartın, beton santrali, santral, bütünşehir, bütünşehir yasası, bartın il özel idare, santral
Facebook'ta Paylaş

 

Bartın İl Özel İdaresi tarafından Beton Parke Makinesi ve Beton Santrali alım ihalesinin yapılacağı duyuruldu. 2019’da hayata geçirilmesi planlanan Bütünşehir Yasası ile birlikte Özel İdarelerin kapanma ihtimali bulunurken Bartın İl Özel İdaresi’nin bu girişimi ise “Özel İdare milyonluk ziyana mı adım atacak?” sorusunu beraberinde getirdi.

 

Türkiye Cumhuriyeti Devleti uzun yıllardan bu yana özelleştirme politikaları ile sırtındaki yükleri azaltıp özel sektörün enerjisinden faydalanmayı uygun görürken Bartın İl Özel İdaresi ise sırtına büyük bir yük alma girişiminde. Üstelik Bütünşehir Yasası sesli ve büyük harflerle dile getirilirken.

 

Bartın İl Özel İdaresi Beton Parke Makinesi ve Beton Santrali alımı için ihale ilanı yayımladı. 15 Ocak’ta ihale gerçekleştirilecek ve bu işe ciddi bir kaynak aktarılacak.

 

Bütünşehir yasası çıkar ve İl Özel İdareler kapatılırsa alımı yapılacak olan beton parke makinesi ve beton santrali ne olacak? Milyon TL’nin üzerinde kaynakla kurulacak bu tesisler atıl duruma mı dönüşecek? Vatandaşa hizmet için İl Özel İdaresi’ne aktarılan kaynaklarla alımı yapılacak santrale harcanacak paralar çöp mü olacak?

 

Türkiye Bütünşehir Yasasına hazırlanıyor. Kimi zaman medyanın da gündeminde yer alan konu hakkında siyasi kaynaklardan elde edilen bilgilere göre Bütünşehir Yasası çok yakın.

 

Bütünşehir Yasası ile ilgili net bilgiler henüz kamuoyu ile paylaşılmasa da ulusal medyada da konu fazlasıyla ele alındı.

 

Bazı kaynaklara göre nüfus sınırı şartı olmadan 30 büyükşehrin dışında kalan iller ‘Bütünşehir’ sayılacak. Büyükşehirlerde olduğu gibi tüm belde belediyeleri kapanacak ve merkeze bağlanacak. İllerdeki ‘Merkez ilçe’ statüsü son bulacak. ‘Bütünşehir’ uygulamasına geçilecek illerde belde belediyeleri ve köy muhtarlıkları kalkacak. Merkeze bağlı köyler de mahalleye dönüştürülecek.

 

Daha da önemlisi İl Özel İdareleri kapanacak ve İl Özel İdareleri aracılığı ile verilen hizmetler kaynaklarıyla birlikte İl Belediyesine geçecek.

 

Kastamonu Valisi Yaşar Karadeniz 2017’nin 11’inci ayında Kastamonu İl Genel Meclisinin oturumuna konuk oldu.  Vali Karadeniz ‘Bütünşehir Yasası’ ile ilgili İç İşleri Bakanlığı’nda çalışmaların sürdürüldüğünü ifade edip yasa çıktığı zaman İl Özel İdaresi ve İl Genel Meclisi’nin hükmünü yitireceğini, birçok yetkinin belediyeye devrolunacağını söyledi.

 

Vali Karadeniz İl Genel Meclis üyelerine hitaben yaptığı konuşmada “Belki bu görevleri son kez yerine getireceksiniz. Bu sebeple çalışmalarınızı ona göre tamamlayın. Temponuzu arttırın ve güzel bir final yapın.” açıklamasında bulundu.  Yani Vali Karadeniz’de Bütünşehir Yasası ile beraber İl Özel İdarelerinin bir nevi tarihe karışacağını duyurdu.

 

Bartın’da milyonluk kamu kaynağını çöp edebilecek bir yatırım girişiminde olan İl Özel İdaresi ve İl Genel Meclisi Valilerin dahi dile getirip “Finale hazırlanın” diyerek duyurduğu Bütünşehir Yasasından habersiz mi?

 

Devlet; iletişimden enerjiye, üretimden ulaşıma ve hatta hizmet ağına kadar birçok alanda özelleştirmeyi tercih ederken Bartın İl Özel İdaresi ise kendi bünyesinde beton parke ve beton santrali kurma girişiminde. Ve bu girişim 2019’da hayata geçmesi planlanan Bütünşehir Yasasına ramak kala gerçekleşiyor. Yani özel idarelerin kapatılmasına, devredilmesine, yetkilerinin elinden alınmasına ramak kala?

 

Bartın İl Özel İdaresi 15 Ocak’ta gerçekleşecek ihale ile beton parke makinesi ve beton santrali alınacak. Makinelerin kurulacağı alan idare tarafından hazırlanacak.

 

İhalenin sonuçlanması, kurulacağı alanın hazırlanması, tesisin faaliyete hazır hale getirilmesi ve üretime başlanılması derken geçecek zaman diliminde 2019’a az bir zaman kalmış olacak.

 

Ve beklenen Bütünşehir Yasası devreye girdiğinde milyonluk bütçe ile kurulan söz konusu tesisler ne olacak? Zararına kiraya mı verilecek? Zararına satışa mı çıkarılacak? Yoksa bir kenarda atıl bırakılarak çürümeye terk edilip göz göre göre devletin ve milletin parası heba mı edilecek? 

Etiketler: özel idare, bartın, beton santrali, santral, bütünşehir, bütünşehir yasası, bartın il özel idare, santral
Okuyucu Yorumları

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan sitemiz sorumlu tutulamaz.

Facebook'da Bizi Takip Edin

0.03802
0.038332019-12-12 06:28:39