Google+ Sayfamız Youtube Sayfamız Facebook Sayfamız
Bugun...
ÖZEL İDAREDEN AKIL KARIŞTIRAN AÇIKLAMA

...

Okunma: 5354

22.01.2018 13:42

güzelcehisar, lav sutunları, fırtına, zarar, yürüyüş yolu, yürüyüş platformu, lav sütunları, güzelcehisar lav sütunları, bartın haber, bartın tv, haberler bartın, bartın haberleri
Facebook'ta Paylaş

İL ÖZEL İDAREDEN AKIL KARIŞTIRAN AÇIKLAMA

 

Bartın kıyılarında geçtiğimiz hafta Perşembe gecesi etkili olan fırtına sahil şeritlerinde ağır hasarlara yol açtı. Hasar gören noktalardan biri de Güzelcehisar oldu. Güzelcehisar sahilinde 80 milyon yıllık olduğu bilinen lav sütunlarının turizme kazandırılması amacıyla başlatılan yürüyüş yolu projesi fırtınada büyük zarar gördü. İl Özel İdaresi ise basında ve sosyal medyada yer alan haberlerin ardından “Fırtınanın yüzde 50’lik oranın yüzde 15’ine zarar verdiği” açıklamasında bulundu. Bu açıklama yeni soruları da beraberinde getirdi.

 

1.derece doğal sit alanı olan Güzelcehisar Sahilinin koruma amaçlı imar planı hazırlanırken, planın Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca onaylanmasının ardından Bartın İl Özel İdaresi ve İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü ve Bartın Üniversitesince hazırlanan “Güzelcehisar Lav Sütunları Ve Sahilinin Turizm Ve Rekreasyon Amaçlı Peyzaj Uygulama Projesi” için plajı ortadan ikiye bölecek şekilde yürüyüş platformu oluşturuldu. Yaklaşık 800 metre uzunluğundaki yürüyüş yolu için kumsala fore kazıklar çakılırken kazıkların üzerine demir aksamlar monte edilip üzeri ahşap malzemelerle kaplandı. Batı Karadeniz Kalkınma Ajansı (BAKKA) tarafından Küçük Ölçekli Altyapı Mali Destek Programı kapsamına alınan projede ihalenin ardından başlayan çalışmalarda fırtına ahşap malzemelerin neredeyse tamamını denize ve sahilin iç kesimlerine sürükledi.

 

Özel İdareden açıklama

 

Bartın İl Özel İdaresi ise medya ve sosyal medyada yer alan haberlerin ardından internet sitesinden bir açıklama yayınladı. Açıklamada fırtınanın yüzde 50’lik oranın yüzde 15’ine zarar verdiği ifade edildi.

 

Yüzde 50’lik oranın yüzde 15’i

 

Açıklama şu şekilde; “Güzelcehisar sahilinde yapımı devam eden lav sütunları yürüyüş yolu projesinin fore kazık ve demir imalatları tamamen bitmiş, ahşap imalatlarının ise yüzde 50’si bitmiştir. Ancak 18-19 Ocak gecesi ilimizin tüm sahillerinde oluşan 15 metreye ulaşan dev dalgalar ahşap imalatlara ahşapların yatay-dikey bağlantılarının yapılmayıp tamamlandıktan sonra yapılacağı düşüncesiyle yüzde 50’lik oranın yüzde 15’ine zarar vermiş, buda yüklenici firmanın sorumluluğunda olup; yüklenici firma da işi sigorta ettirmiştir. Dolayısıyla İdarenin herhangi bir zararı yoktur. Beklenenin aksine adanın teras kısmının imalatların da hiç zarar oluşmamıştır. Bu bir doğal afet olup ilimizin bütün sahilleri aynı ölçüde bu dev dalgalardan etkilenip zarar görmüştür. Kamuoyuna duyurulur.”

 

Akıllar karıştı

 

Özel İdarenin “Yüzde 50’lik oranın yüzde 15’i zarar gördü” açıklamasının ardından fırtınanın bir gün öncesinde Güzelcehisar’da çekilen ve sosyal medyada paylaşılan bir fotoğrafta ise ahşap kaplamaların platformun büyük kısmını tamamen kapladığı görülüyor. Fotoğrafta net bir şekilde görülen bu tabloya karşın özel idarenin yüzdelik dilimlerle yaptığı açıklama akıl karıştırıcı ve gerçekleri tam manasıyla yansıtmayan bir açıklama olarak nitelendirildi. Yine fırtına öncesi platformun üzerine serili olan ve fırtınanın ardından Güzelcehisar sahilinin iç kısımlarında dev yığınlar oluşturan ahşap malzemelerde açıklamanın doğruluğu bakımından soru işaretlerine neden oldu.

 

100’de 100’lük zararı kim karşılayacak?

 

Yapılan açıklamanın ardından gözler gelecekte yaşanacak fırtınalarda neler olacağına da çevrildi. Şu anda yüklenici firma sorumluluğunda olan çalışmada İl Özel İdare’nin açıklamasına göre yüzde 50’lik oranın yüzde 15’inde zarar söz konusu. Ancak proje tamamlandıktan sonra olası ve benzer bir fırtına ile projenin % 100’üne zarar gelirse bu zararın nasıl karşılanacağı merak konusu. İl Özel İdare’nin bu konuda kamuoyunu aydınlatma ve endişe edilen konulara açıklık getirme hususunda bir açıklama yapıp yapmayacağı ve bilinmiyor.

 

Bundan sonra ne olacak?

 

Güzelcehisar’da yapımına başlandığı andan itibaren birçok kesimin tepkilerine neden olan projede tüm eleştirilere ve önerilere kulak tıkayan yetkili merciler bundan sonra nasıl bir yol izleyecekler? İlk fırtına ile büyük bir hata olduğu anlaşılan projenin geleceği için neler yapılacak? Projede revizyon düşünülecek mi? İşte tüm bu sorular yanıt bekliyor.

Etiketler: güzelcehisar, lav sutunları, fırtına, zarar, yürüyüş yolu, yürüyüş platformu, lav sütunları, güzelcehisar lav sütunları, bartın haber, bartın tv, haberler bartın, bartın haberleri
Okuyucu Yorumları

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan sitemiz sorumlu tutulamaz.

Facebook'da Bizi Takip Edin

3.19889
3.199412020-05-27 16:36:11