Google+ Sayfamız Youtube Sayfamız Facebook Sayfamız
Bugun...
PALAMUT BEREKETİ HAMSİYİ VURACAK MI?

Denizlerde av yasağının 1 Eylül itibariyle sona ermesiyle "Vira Bismillah" diyerek sezonu açan balıkçıların palamut avında yüzleri gülmeye devam ediyor. Yaşanan bolluk fiyatlara da yansırken palamut balıkçı tezgahlarında 5 ve 10 TL’den satışa çıkıyor.

Okunma: 3743

01.10.2016 19:13

Facebook'ta Paylaş

Geçen yıllarda ağ boylarının artması sayesinde palamut bol yavru yaptı ve balıkçılar şimdi bu bolluğu yaşıyor. Denizlerde av yasağının 1 Eylül itibariyle sona ermesiyle "Vira Bismillah" diyerek sezonu açan balıkçıların palamut avında yüzleri gülerken yaşanan bolluk balıkçı tezgahlarındaki fiyatlara da yasıyor. Evlerinde balık keyfi yapmak isteyen vatandaşlar iri palamutları tanesi 10 liradan alırken iriliği biraz daha orta seviyede kalan palamutlar ise 5 liradan satışa sunuluyor.

Palamut bolluğu Bartın’da ki tüm balıkçı tezgahlarında görülürken balıkçılar palamudun bol olmasının hamsinin azlığına işaret olduğunu belirtiyor. Palamut fiyatlarının daha da düşmesi beklenirken bazı vatandaşlar buzluk ya da derin dondurucularına palamut stoku yapıyor.

Balık fiyatlarının et fiyatlarına göre çok daha uygun olduğunu ifade eden balıkçılar Kurban Bayramı dolayısıyla balık satışlarında kısmi bir durgunluk yaşanmıştı ancak özellikle palamudun bol şekilde avlanması ile birlikte fiyatlarda düşünce satışlar normale döndüğünü söylediler.

Son yılların en iyi palamut sezonlarından birinin yaşandığına dikkat çeken balıkçılar, fiyatların biraz daha düşmesinin beklentiler arasında olduğunu ancak ne zaman ve ne kadar bir fiyat düşüşü olacağını ise kestiremediklerini ifade ettiler.

Yaşanan palamut bolluğunun hamsinin az oluşunun bir habercisi olacağının endişesini de taşıyan balıkçılar, “Şu an palamut bolluğu hepimizin yüzünü güldürüyor. Vatandaşlarda fiyatlardan memnun olunca yüzümüz daha çok gülüyor. Tabi bu palamut bolluğunun arkasından hamsi azlığı söz konusu olursa işte o zaman işler iyice durulabilir. Karadeniz halkının hamsiyi ne kadar sevdiği aşikar. Dileriz hamside de bu sene tıpkı palamut gibi bolluk olur.” Dediler.

Öte yandan palamut alan vatandaşlar ise, “Palamut balığının bu kadar büyük olduğuna ilk kez şahit oluyoruz.  Eskiden el kadar palamudu 10 liradan alıyorduk. Şimdi iki-üç misli büyüklükte bir palamudu 10 liradan alıyoruz.” Diye konuştular. 

Etiketler:
Okuyucu Yorumları

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan sitemiz sorumlu tutulamaz.

Facebook'da Bizi Takip Edin

0.13214
0.132652019-10-21 07:39:28