Google+ Sayfamız Youtube Sayfamız Facebook Sayfamız
Bugun...
Palamut bolluğu devam edecek mi?

Okunma: 405

11.10.2022 17:42

Facebook'ta Paylaş

Karadeniz açıklarında palamut avı yapan teknelerden bazıları Bartın’ın Amasra açıklarında binlerce kasa palamut avladı. Denizden ağların çekilmesiyle birlikte Tarlaağzı Balıkçı Barınağına dönen teknelerdeki palamutlar önce tek tek istiflenerek kasalara yerleştirildi ve ardından buzlanarak kamyonlara yüklenip Bartın’ın yanı sıra iç bölgelere sevk edildi.

İşaretler balığın devam edeceği yönünde

 

Rafet Reis teknesinin kaptanlarından Ali Demir, “Denizlerimizde bereket bol bu sene. Karadeniz'de palamut çok. Tabi balıkçılık kolay iş değil. Allah'ım tüm balıkçıların yar ve yardımcısı olsun. İnşallah bu sene güzel ekmek yiyeceğiz. Bugün 3 bin kasa avladık. Şu anda konuşulan ve işaretler balığın devam edeceği yönünde. Bir ay ya da bir buçuk ay daha devam etmesini bekliyoruz.” diye konuştu.

Sezonumuz bereketli geçiyor

Hacı Ahmet Çeceli teknesinin kaptanlarından Bilal Tirkayi de sezonun bereketli geçtiğini söyleyerek, “1 Eylül’den itibaren sezonumuz bereketli geçiyor. Şu anda görmüş olduğunuz gibi balıklarımızı kasaladık ve buzladıktan sonra kamyonlara yüklüyoruz. Bugün tahmini sayı olarak net olarak bilemesek de yaklaşık 2 bin kasanın üzerinde palamut avladık. İnşallah bu şekilde devam eder diyoruz. Balık ne kadar çok olursa vatandaş o kadar uyguna balık yeme imkanı buluyor. Allah tüm balıkçılarımızın işini rast getirsin. Kazasız belasız bir sezon geçirmeyi umuyoruz.” Dedi.

Gün içinde tükeniyor

Balıkçı ensaflarından Nuri Demir ise, “Palamut sezonu çok güzel geçiyor. Denizden çıktığı gibi taze taze tezgahlarımıza ulaşan palamutlara vatandaşların da ilgisi çok. Gün içinde gelen balık aynı gün tükeniyor. Şu anda küçük boy 20 lira, orta boy 25 lira ve büyük boy palamutlar 30 liradan tezgahta yer alıyor. Orta boy 2 palamut 4 kişilik bir aileye yetebiliyor. Yani 50 TL’ye sofrasına balık koyuyor vatandaşlarımız. Sezonun ne kadar devam edeceği belli değil. Fiyatların bundan daha aşağıya düşmesi de çok beklenmiyor. Bizler ne kadar uyguna alırsak o kadar uyguna satıyoruz. Dileğimiz, temennimiz sezonun aynı şekilde bereketli sürmesi.” İfadelerinde bulundu.

 

Bol bol palamut yiyoruz

Bartın’da yaşayan ve denizdeki bolluğun sofralarına da yansıdığını söyleyen Adem Aycan ise, “Haberlerde sürekli görüyoruz. Maşşallah tekneler limanlara ve barınaklara dolu dolu dönüyor. Bu aralar özellikle Bartın ve Zonguldak açıklarında çok fazla tekne var. Tabi denizdeki bereket bizim sofralarımıza da yansıyor. Palamutlar iriliğine ufaklığına göre fiyatlandırılıyor. Fiyatlara bakmış olduğumuzda normal diyebiliriz. Ne çok pahallı ne de çok ucuz. Aslında olması gereken fiyatlar. Tabi fiyatlar biraz daha düşerse herkes için iyi olur ama bu işin de bir maliyeti var. Denizden bu balığı çıkarıp karaya ulaştırmak kolay iş değil. Onlarında maliyetlerini düşününce fiyatlara normal diyebiliriz. Geçen senelerde hamsiye doymuştuk. Bu sene de inşallah palamuta doyacak gibiyiz. Palamut sezonu bitince İnşallah hamsi de bol bol çıkar ve soframızdan balık eksik olmaz. Allah denizlerimizde tüm zorluklara rağmen avlanan balıkçılarımızın yardımcısı olsun. Avları bol olsun. Allah onlara kaza bela göstermesin.” Dedi.
 

 

Etiketler:
Okuyucu Yorumları

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan sitemiz sorumlu tutulamaz.

Facebook'da Bizi Takip Edin

0.01127
0.012732024-06-15 14:13:45